Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda: czy warto?

Daikin to firma, która zdążyła już nas przyzwyczaić do nowatorskiego podejścia do tematyki ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji. Na początku tego roku na rynek trafiły nowe pompy ciepła powietrze-woda Altherma 3. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R-32 śmiało można stwierdzić, że to przełomowa, nowa generacja urządzeń, które pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

Systemy grzewcze dla wymagających
W dobie globalnego ocieplenia i kurczących się zasobów naturalnych, coraz częściej na poważnie myślimy o ekologii, dążąc nie tylko do redukcji wydatków ponoszonych na ogrzewanie, ale również do zminimalizowania wpływu na środowisko naturalne. Przykład z Polski: chmura smogu, która wisi każdej zimy nad naszymi głowami skłania decydentów do regulowania przepisami prawa kwestii systemów grzewczych stosowanych do ogrzewania domów. Nic dziwnego, że w dobie zmieniających się przepisów, a także licznych akcji informacyjnych, coraz więcej osób świadomie decyduje się na wybór rozwiązań, które w toku eksploatacji nie obciążają ani portfela, ani środowiska, bo nie opierają się o paliwa kopalne. Flagowym przykładem mogą być stosowane do ogrzewania domu pompy ciepła powietrze-woda, znane i szeroko stosowane na zachodzie Europy, a w Polsce zyskujące na popularności od niedawna, bo od kilku/ kilkunastu lat. Obecnie śmiało można stwierdzić, że i u nas zadomowiły się na dobre. To produkt znany każdemu inwestorowi, który stawia na nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, pozwalające uniezależnić się od dostawców z zewnątrz czy od wahania cen. O tym, czy warto stosować pompy ciepła, jesteśmy już przekonani, co jednak wybrać, gdy oferta rynkowa jest szeroka, a szczegółowe dane techniczne stosunkowo niewiele nam mówią? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na producenta, wybierając firmy uznane i cenione, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Istotne są też kwestie takie, jak sprawność energetyczna, klasa energetyczna (odpowiadająca klasom, jakiem znajdziemy na etykietach sprzętu AGD), intuicyjność obsługi. I wreszcie – ekologiczność urządzeń, bo choć pompy ciepła powietrze-woda uznawane są za najbardziej przyjazne środowisku źródło ogrzewania, to jednak pomiędzy rozwiązaniami poszczególnych producentów są spore różnice.

 

Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-wodafot. Daikin

 

Czynnik R-32 – ukłon w stronę ekologii
Daikin to pierwsza firma na świecie, która opracowała i wprowadziła na rynek pompy ciepła i klimatyzatory z czynnikiem chłodniczym R-32. Właśnie taki czynnik znajduje się w najnowszej pompie Altherma-3. Co kryje się pod tą nazwą? Otóż R-32 to rozwiązanie przyjazne środowisku i bardzo efektywne energetycznie. Czynnik ten ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, którego wartość (GWP) informuje o tym, jaki wpływ mógłby mieć na globalne ocieplenie, gdyby doszło do wycieku i czynnik został uwolniony do atmosfery. Jest to wartość względna, która porównuje oddziaływanie 1 kg czynnika chłodniczego z oddziaływaniem 1 kg CO2 w okresie 100 lat. Ponadto, w porównaniu do czynnika chłodniczego R-410A, w przypadku czynnika R-32 potrzebna jest mniejsza ilość, co w sytuacji ewentualnego wycieku jeszcze bardziej minimalizuje szkody dla środowiska. Ponieważ jest to czysty czynnik chłodniczy, łatwiejsze jest też jego  ponowne odzyskiwanie  ponowne wykorzystywanie. 

Tanie ogrzewanie domu – pompa ciepła powietrze-woda o wysokiej klasie energetycznej
Obok stosowanego czynnika chłodniczego, główny wpływ na globalne ocieplenie wywierany przez pompy ciepła powietrze-woda wynika z używanej przez nie energii elektrycznej. W przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii, wpływ ten jest bliski zera, w przypadku czerpania energii z elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, wpływ ten rośnie. Z tego względu ważne jest, aby wybierać takie pompy, które podczas pracy zużywają jak najmniejszą ilość energii, co ostatecznie przełoży się też na zasobność portfela inwestora. 
Wśród zalet urządzeń z gamy Daikin Altherma 3 producent wymienia m.in. wysoką wydajność. Dzięki wykorzystaniu sygnowanej przez producenta technologii Bluevolution, połączeniu sprężarek Daikin i czynnika chłodniczego R-32, urządzenia osiągają sprawność sezonową w klasie A++.
Wśród urządzeń z tego typoszeregu znajdziemy elastyczną i kompaktową jednostkę naścienną, którą można połączyć z oddzielnym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (o pojemności aż 500 litrów, ze wspomaganiem solarnym lub bez niego). Ukłonem w stronę miłośników dobrego designu jest nowoczesne i stylowe wzornictwo. 
Dbałość o estetykę widoczna jest też w przypadku jednostki przypodłogowej, dostępnej w kolorze białym. Jest to kompaktowa jednostka o małej powierzchni instalacji, w której wszystkie komponenty i połączenia są montowane fabrycznie. Minimalny pobór energii elektrycznej zapewnia ciągłe dostawy ciepłej wody, a sama jednostka może zawierać model dwustrefowy, pozwalający na równoczesną regulację temperatur w dwóch strefach. 
Wśród urządzeń z gamy Altherma 3 znajduje się też jednostka zewnętrzna o klasie efektywności energetycznej A+++ z czynnikiem chłodniczym R-32, który zapewnia lepszą sprawność działania. Dzięki specjalnej konstrukcji fabrycznie zamontowanej kratki wywiewnej urządzenie spełnia najwyższe wymogi pod względem bezpieczeństwa.

 

Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-wodafot. Daikin

 

Proste sterowanie pompą ciepła powietrze-woda 
Urządzenia z gamy Altherma 3 wyposażone są ponadto w nowoczesny, intuicyjny sterownik, który użytkownikom daje pełną kontrolę nad systemem grzewczym. Możliwy jest podgląd temperatury wewnątrz domu z uwzględnieniem różnic dotyczących pomieszczeń (temperatura powietrza lub temperatura wody), a także na zewnątrz. Z łatwością można też personalizować liczbę stref wymagających ogrzewania oraz wymaganej temperatury, a także ustawiać parametry ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń. Dzięki specjalnej aplikacji/ systemowi sterowania, użytkownik ma wgląd i możliwość regulacji parametrów pracy urządzeń Altherma 3 z dowolnego miejsca na ziemi.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.daikin.pl


Liczba odwiedzin: 146 | Data publikacji: 2018-05-21

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynków zapewniała wentylacja grawitacyjna. W czasach, gdy tak wiele mówi się o konieczności oszczędzania energii, producenci oferują bardzo zaawansowane systemy wentylacyjne, które nie tylko dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń, ale i umożliwiają odzysk ciepła, chłodzenie czy nawilżanie powietrza. O tym, jak właściwie dobrać system wentylacyjny, mówi Krzysztof Ćwik z firmy Pro-Vent.

22.11.2016 | Systemy kominowe

Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w budownictwie jednorodzinnym nie musi wiązać się z uciążliwą, tradycyjną metodą murowania ich z cegły lub pustaka. Obecnie można korzystać z tanich i łatwych w zastosowaniu wkładów i systemów kominowych ze stali nierdzewnych.

20.04.2016 | Ogrzewanie

Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku rosną wymagania klientów dotyczące instalacji grzewczych. Dziś poszukiwane są nie tylko ekologiczne i tanie w eksploatacji systemy dystrybucji energii, bazujące na przykład na pompach ciepła. Liczy się też fachowość i kompleksowość obsługi. Na miarę takich potrzeb skrojona jest oferta firmy NTS-Energy, która nie tylko produkuje pompy ciepła, ale także proponuje pełną obsługę inwestycji w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania płaszczyznowego, wentylacji i rekuperacji.

04.08.2015 | Ogrzewanie

Rynek budowlany rozwija się w zawrotnym tempie i to, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś znajduje się w zasięgu ręki. Jeden z przykładów: coraz więcej inwestorów zamiast tradycyjnych ław fundamentowych wybiera fundamenty płytowe, które lepiej izolują i świetnie sprawdzają się w przypadku niestabilnych gruntów. Bardzo szybko rozwijają się też systemy grzewcze, a ogrzewanie podłogowe w nowo budowanych domach staje się standardem. Kwestią czasu było połączenie tych dwóch rozwiązań – w ten sposób powstały płytowe fundamenty grzewcze LEGALETT.

Nowoczesne budownictwo stawia przede wszystkim na estetykę elewacji w nowo powstających budynkach. Niezmiennie modne w tym zakresie są duże połacie szklano-aluminiowe. Jednocześnie wzrastają wymagania co do termoizolacyjności budynków. Dlatego specjaliści branży budowlanej poszukują systemów aluminiowych, które spełniają kryteria budownictwa energooszczędnego, ponieważ przez nieodpowiednio dobrane fasady, okna i drzwi nieruchomość może tracić do 30 proc. energii cieplnej.

14.08.2014 | Piece, kotły

Wykorzystanie kotłów na paliwa stałe to obecnie, uwzględniając również całą instalację, najtańszy sposób ogrzewania budynków. I choć coraz więcej uwagi poświęca się nowym technologiom umożliwiającym wykorzystanie energii odnawialnej, to jednak tradycyjne systemy grzewcze są wciąż bardzo popularne. Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł na paliwo stałe? Zapytaliśmy o to Jarosława Woźnego z firmy P.H.U.P MIRMAOL.

Poszukiwanie przez przedsiębiorstwa i sektor prywatny tańszych źródeł energii opałowej jest podstawowym czynnikiem mającym wpływ na podjęcie decyzji o zakupie rębaka do rozdrabniania drewna. Warto przy tym pamiętać, że zagospodarowanie odpadów drzewnych to również działanie proekologiczne. Zrębki drewna można wykorzystać nie tylko jako biopaliwo, ale także do ściółkowania ogrodów lub przetworzyć je na papier albo płyty meblowe.

Wybór systemu grzewczego to wybór na lata, dlatego powinien być on przemyślany. Możliwości, jakie daje współcześnie branża grzewcza, są ogromne i pozwalają na wybór najlepszego ogrzewania. Jednym z coraz bardziej popularnych systemów są pompy ciepła. Wybierane ze względu na wydajność, komfort użytkowania i aspekt ekologiczny. Czy jednak pompy ciepła to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Jeśli tak, to jaką pompę wybrać do domu jednorodzinnego?

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

10.11.2016 | Ogrzewanie

Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, które sprawdzą się w każdych warunkach. Wiele z dostępnych na rynku promienników podczerwieni, o nieznanych kartach technicznych i parametrach, opisywanych jest jako innowacyjne technologie, jednak te teoretycznie energooszczędne i ekonomiczne urządzenia w praktyce okazują się zupełnie nietrafionym wyborem. Wśród najbardziej sprawnych urządzeń grzewczych na rynku europejskim znajdują się wysokotemperaturowe elektryczne promienniki ciepła SOLART, które zostały przebadane w laboratorium branżowym firmy PHLIPS, TOSHIBA i ARCANA ELECTRIC.

11.04.2016 | Ogrzewanie

Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i stadionów wymaga fachowej wiedzy na temat promienników i grzejników, jednak sprzedawcy rzadko są w stanie podpowiedzieć, jak dobrać urządzenie grzewcze do konkretnego zastosowania. W efekcie zamiast skutecznie i oszczędnie ogrzewać dany obiekt, niedopasowany promiennik będzie generował wysokie koszty. O tym, jak wybierać systemy ogrzewania dla różnych budynków mówi Marek Suwart z firmy Drewart-Energy.

18.03.2016 | Ogrzewanie

Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne pompy ciepła – to jedna z najbardziej opłacalnych metod ogrzewania. W tej dziedzinie również polska myśl techniczna ma swoje duże zasługi. Wystarczy zresztą spojrzeć na osiągnięcia politechnik w kategorii OZE. Polacy udowadniają, że nie tylko potrafią sprzedawać jabłka, lecz produkować także zaawansowane technologicznie urządzenia. Takim produktem są na pewno polskie pompy ciepła ST AIR, które wprowadza i produkuje firma Silesia Term z Nowego Dworu w woj. opolskim.

08.02.2016 | Ogrzewanie

Decyzję o sposobie ogrzewania najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Najłatwiej wówczas dopasować rodzaj stolarki otworowej, odpowiednie ocieplenie budynku i izolację z systemem grzewczym tak, by był on wydajny i niedrogi, czyli efektywny. Robiąc rzetelne rozeznanie rynku systemów grzewczych uwagę inwestorów przykuwają nowoczesne metody ogrzewania, takie jak ogrzewanie podczerwienią. Jest ono niewątpliwie bardzo interesującą alternatywą dla nieekologicznych i tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, pieców gazowych i olejowych.

08.01.2016 | Grzejniki

Wysokie hale produkcyjne, kościoły, warsztaty, garaże, ogródki piwne, miejsca pracy znajdujące się na dworze, czyli różnego typu obiekty wielkokubaturowe oraz otwarte przestrzenie stwarzają niemałe problemy, jeśli chodzi o ich ekonomiczne i skuteczne ogrzanie. Z pomocą przychodzą promienniki podczerwieni, które przetwarzają energię elektryczną w niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone, dające natychmiastowe odczucie ciepła.

14.04.2015 | Piece, kotły

W dobie automatyzacji produkcji obejmującej niemal wszystkie branże, znalezienie producenta, który dopasowuje się do klienta – a nie na odwrót, wcale nie jest takie łatwe. Jak jednak pokazuje przykład firmy P.H.U.P MIRMAOL, która produkuje kotły na paliwa stale, jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. Zwłaszcza gdy mowa o kotłach na ekogroszek, które muszą sprostać bardzo wysokim i różnorodnym wymaganiom.

18.11.2014 | Domy drewniane

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

21.08.2014 | Piece, kotły

Wybór systemu ogrzewania domu to decyzja podejmowana na lata, dlatego przed jej podjęciem trzeba zastanowić się, czy na pewno chcemy sami „dorzucać do pieca” (kotły na paliwo stałe), czy też wolimy uruchomić ogrzewanie jednym przyciskiem. W wypadku tych, którzy nade wszystko cenią sobie wygodę i ekologię, a jednocześnie oszczędność, bo nie chcą przepłacać, doskonale sprawdzą się kotły gazowe.

05.05.2014 | Piece, kotły

Wybierając kocioł grzewczy oczekujemy od niego efektywnej i ekonomicznej pracy. Jednocześnie, często nie mamy świadomości, że bardzo ważną rolę w spełnieniu tych wymagań bierze nie tylko sam kocioł, ale również jego sterownik. Na co zwracać uwagę przy wyborze sterownika? Zapytaliśmy o to Zdzisława Kluczka, właściciela firmy P.W. KEY, produkującej sterowniki do kotłów i układów ogrzewania.

01.10.2013 | Ogrzewanie

Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło energii cieplnej jest marzeniem każdego właściciela domu. W obecnych czasach oczywiście jest ono możliwe do zrealizowania przy pomocy pomp ciepła. Wiele się o nich mówi i jak to zwykle bywa krąży o nich wiele mitów, które nie wszystkie są prawdziwe. Jednak, gdy zgłębimy to zagadnienie nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości co do zasadności ich stosowania.

27.07.2018 | Piece, kotły

Lato w pełni, więc ustał na chwilę medialny szum wokół jakości powietrza nad Polską. Ale przecież za kilka miesięcy burza rozpęta się na nowo. Może więc warto właśnie teraz, poza sezonem grzewczym, pomyśleć o tym, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza i wymienić stary, nieefektywny kocioł centralnego ogrzewania na nowy. A jeśli względy prośrodowiskowe nie są dostatecznym argumentem, to może względy ekonomiczne i praktyczne przeważą? Przecież kocioł na ekogroszek to dziś jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, a technologiczne udogodnienia sprawiają, że obsługa zredukowana jest do minimum, co bardzo ułatwia codzienną eksploatację.

19.07.2018 | Ogrzewanie

Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba dokładnie rozważyć, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze i zapewni komfort cieplny w budynku oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie wybrać do dużego domu? Jaka pompa ciepła do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Z pomocą przychodzi marka DIMPLEX, która od wielu lat dostarcza na rynek wysokiej jakości nowoczesne pompy ciepła.

18.05.2018 | Ogrzewanie

Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń to doskonała alternatywa dla klasycznych systemów grzewczych oraz sposób na wygodne ogrzewanie dodatkowe, które można uruchomić w dowolnym momencie dnia, miesiąca oraz roku.

22.03.2018 | Ogrzewanie

Rozwój technologii sprawia, że świadomie wybieramy takie rozwiązania, które są energooszczędne, nowoczesne i minimalistyczne w swojej budowie. Dzięki temu oszczędzamy jednocześnie pieniądze, czas i miejsce w mieszkaniu lub domu. To naturalne i uzasadnione, ponieważ klimatyzacja zawsze jest sporym wydatkiem i ma służyć nam jak najdłużej. Warto więc postawić na sprawdzony sprzęt znanej marki i spać spokojnie – w cieple zimą, w przyjemnym chłodzie latem.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła powinni zwrócić uwagę na wiele elementów – od odpowiedniego zaprojektowania urządzenia, poprzez wygodę jego obsługi, efektywność ekonomiczną, aż na designie kończąc. Niezależnie od tego, gdzie ma zostać zainstalowany dany system grzewczo-chłodzący, ważne jest odpowiednie jego dobranie, zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy. Warto poznać możliwości, jakie dają najnowsze pompy ciepła.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podlaskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. podlaskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. łódzkie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: systemy grzewcze, pompy ciepła, ogrzewanie domu, ogrzewanie, tanie ogrzewanie domu, sterowanie pompą ciepła, pompa ciepła powietrze-woda, technika grzewcza