Systemy wentylacyjno-grzewcze Pro-Vent

Wentylacja i oszczędność energii

Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynków zapewniała wentylacja grawitacyjna. W czasach, gdy tak wiele mówi się o konieczności oszczędzania energii, producenci oferują bardzo zaawansowane systemy wentylacyjne, które nie tylko dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń, ale i umożliwiają odzysk ciepła, chłodzenie czy nawilżanie powietrza. O tym, jak właściwie dobrać system wentylacyjny, mówi Krzysztof Ćwik z firmy Pro-Vent.

Właściwa wentylacja pomieszczeń
Problem z odpowiednią wymianą powietrza dotyczy nie tylko domów prywatnych, ale także budynków firm czy obiektów użyteczności publicznej. Obok korzystnego mikroklimatu wewnątrz różnego typu obiektów istotnym aspektem tego zagadnienia jest także oszczędność energii. To właśnie moda na oszczędzanie powoduje, że również w Polsce buduje się coraz więcej domów energooszczędnych i pasywnych. Komfort osób przebywających w pomieszczeniach, połączony z dążeniem do generowania jak największych oszczędności, stał się dużym wyzwaniem dla producentów systemów wentylacyjnych.
– Jakość powietrza, jakie dostarczamy do pomieszczeń, powinna posiadać odpowiednie parametry (temperatura, wilgotność), które zagwarantują dobre samopoczucie mieszkańców. Ponadto może mieć również znaczący wpływ na stan techniczny budynku – zauważa Krzysztof Ćwik. Tradycyjna wentylacja, tj. otwieranie okien (wietrzenie budynków) powoduje duże starty energii cieplnej, co przekłada się na większe zużycie energii grzewczej. Zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji z rekuperacją jest dużo lepszym rozwiązaniem – dodaje.

 

jak dobrać system wentylacyjnyfot. Pro-Vent

 

Jak odpowiednio dobrać system wentylacyjny?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od tego, czy chcemy jedynie zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, czy też zależy nam na tym, aby instalacja umożliwiła ponadto utrzymanie komfortu cieplnego przez cały rok, ogrzewanie latem, chłodzenie zimą, nawilżanie czy osuszanie budynku.
Odpowiedzi na te najbardziej zróżnicowane potrzeby można znaleźć w ofercie firmy Pro-Vent, która produkuje rekuperatory w pełnym zakresie zastosowań i wydajności. Począwszy od najprostszych systemów (STANDARD), aż do systemów wentylacji z rekuperacją najbardziej kompleksowo odpowiadających na wysokie wymagania klientów (GEO-KLIMAT).

 

wentylacja z wymiennikiem ciepłafot. Pro-Vent

 

Wentylacja mechaniczna wywiewno-nawiewna
Najprostszy, a jednocześnie niezwykle skuteczny system wentylacji z rekuperatorem – STANDARD firmy Pro-Vent – zapewnia podstawową wymianę powietrza na poziomie wymaganego tzw. minimum higienicznego.
-Wyznacznikiem jest tu zapewnienie minimalnych ilości powietrza dostarczanego i usuwanego przy prawidłowo funkcjonujących przepływach powietrza pomiędzy pomieszczeniami – podkreśla Krzysztof Ćwik.
Już to najprostsze rozwiązanie, które składa się z zestawu kanałów nawiewno–wywiewnych i rekuperatora, pozwala na uzyskanie średniego sezonowego odzysku ciepła na poziomie od 70 % (z rekuperatorem MISTRAL z wymiennikiem krzyżowym) aż do 85% (dla rekuperatora MISTRAL DUO i MISTRAL PRO).
Możliwe jest ponadto swobodne programowanie pracy systemu w zakresach przewidzianych wydajnością dzięki sterownikom z programem pracy tygodniowej.

 

przeciwprądowy wymiennik ciepłafot. Pro-Vent

 

Wentylacja z wymiennikiem ciepła
Zdecydowanie wyższy komfort mikroklimatu w ciągu całego roku, przy bardzo niskich kosztach eksploatacyjnych, zapewnia instalacja wentylacyjna z rekuperacją GEO-SYSTEM.
– Połączenie rekuperatora MISTRAL PRO lub MISTRAL DUO oraz  wysokosprawnego, bezprzeponowego gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO, pozwala na odzysk ciepła z wentylacji aż do 95%, co spełnia kryteria budownictwa pasywnego – zauważa Krzysztof Ćwik.
Zasada działania układu GEO-SYSTEM polega na wykorzystaniu ciepła i chłodu magazynowanego w gruncie, optymalnym gospodarowaniu powietrzem wentylacyjnym oraz energią w budynku. System działa jako uzupełniające źródło ciepła, dzięki czemu inwestor może instalować główne źródła energii o mniejszej mocy.
– GEO-SYSTEM w każdym indywidualnym przypadku projektowany jest z uwzględnieniem konstrukcji budynku, jego bezwładności cieplnej, zapotrzebowania na chłód poszczególnych pomieszczeń, optymalnej organizacji powietrza i minimalnych potrzeb wentylacyjnych dla okresu zimowego – mówi Krzysztof Ćwik. Tylko uwzględnienie tych wszystkich czynników pozwala na zaproponowanie klientom systemu, który będzie idealnie dopasowany do ich wymagań – dodaje.

 

wentylacja mechanicznafot. Pro-Vent

 

Wentylacja, dogrzewanie i chłodzenie
Podobnie jak GEO-SYSTEM zbudowany jest układ wentylacyjny GEO-SYSTEM MAX, jednak zamiast centrali rekuperacyjnej zastosowano w nim centralę MISTRAL MAX, wyposażoną dodatkowo w pompę ciepła i nawilżacz powietrza świeżego. Cały układ realizuje dzięki temu funkcję wentylacji, ogrzewania (lub dogrzewania) powietrznego oraz chłodzenia – klimatyzacji. Dodatkowym atutem jest dowilżanie powietrza wilgocią zawartą w gruncie.
Rekuperatory MISTRAL (z PC) występują w dwóch wersjach: Mistral Max S i Mistral Max Geo. Pierwsza jest uniwersalnym urządzeniem przystosowanym do pracy w dowolnych układach wentylacyjnych, a wbudowana elektryczna nagrzewnica wstępna pozwala na pracę przy temperaturach sięgających -15°C. Gdy temperatura zewnętrza spadnie poniżej -15°, pompa ciepła zostaje wyłączona i centrala pracuje w funkcji wentylacji. Funkcja chłodzenia realizowana jest poprzez dodatkowy obieg powietrza, co pozwala na wydajniejszą pracę PC.
Automatyka stałoprzepływowa zastosowana w rekuperatorach MISTRAL MAX reguluje pracę wentylatorów w zależności od funkcji, jaką w danym momencie urządzenie realizuje, a dobra rekuperacja i wysoki odzysk ciepła z wentylacji (aż do 95%!) spełnia kryteria budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

 

systemy wentylacyjno grzewczefot. Pro-Vent

 

Wentylacja, ogrzewanie, chłodzenie
Druga wersja centrali MISTRAL – MISTRAL MAX GEO przeznaczona jest wyłącznie do współpracy z płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła w układach wentylacyjnych GEO-SYSTEM MAX oraz GEO-KLIMAT. Ten ostatni to najbardziej zaawansowane rozwiązanie firmy Pro-Vent, służące do ultraenergooszczędnej klimatyzacji nowobudowanych domów jednorodzinnych, dobrze zaizolowanych i szczelnych, co pozwala na akumulację ciepła w przegrodach budowlanych.
– Charakter pracy rekuperatora MISTRAL w układach GEO-KLIMAT jest nieco inny niż w układach wentylacyjnych GEO-SYSTEM MAX – wyjaśnia Krzysztof Ćwik. – Ponieważ świeże powietrze jest nośnikiem energii grzewczej, dlatego ilość powietrza podyktowana jest zimą funkcją ogrzewania. W efekcie większa moc grzewcza realizowana jest głównie przez zwiększenie wydajności wentylacji, stąd też potrzeba zapewnienia odpowiednio dużej wydajności energetycznej GWC – dodaje.
Układ GEO-Klimat to jednak nie tylko komfortowa wentylacja pomieszczeń, rekuperacja,
ich ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Opcjonalnie możliwe jest też przygotowywanie c.w.u. czy ogrzewanie wodne niskotemperaturowe.
– Ponadto rekuperator MAX GEO może zostać wyposażona w dodatkowy adiabatyczny nawilżacz powietrza, sterowany poprzez pomieszczeniowy czujnik wilgoci. Funkcja ta umożliwia dowilżanie powietrza, zapewniając tym samym pełną obróbkę strumienia – komentuje Krzysztof Ćwik.
System GEO-KLIMAT, oparty o rekuperator z pompą ciepła oraz płytowy bezprzeponowy wymiennik ciepła to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku, które pozwala na oszczędną produkcję nie tylko chłodu i ciepła, ale także na doskonałą wentylację i wysoki komfort wewnątrz budynku.

Więcej informacjo na stronie: www.pro-vent.pl i www.geo-klimat.pl

 

47-300 Dąbrówka Górna, ul. Posiłkowa 4a, woj. opolskie
tel. 774 404 498, 782 176 321,


Liczba odwiedzin: 1214 | Data publikacji: 2014-11-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI...
Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
06.06.2016 | Grzejniki
Fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła...
Troska o efektywność energetyczną budynków przekłada się...
Pleśń, grzyby, suche powietrze... nikomu nie trzeba...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza...
Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana...
01.03.2021 | Stolarka otworowa
Współczesne budownictwo nieustannie zmierza w kierunku coraz...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
Fakt, że słowo energooszczędność jest dziś jednym...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Katalogi z projektami domów obejrzane, rozmowy przy...
Dom jest naszym azylem, dlatego chcemy czuć...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
„Energooszczędność” – to słowo, które na dobre...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. zachodniopomorskie
woj. opolskie
woj. wielkopolska
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: wentylacja mechaniczna, systemy wentylacji, system grzewczy
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy