Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Gdy planujemy instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim oszczędność energii grzewczej i komfort świeżego powietrza. Istnieją wymogi prawa budowlanego, które sprzyjają energooszczędnym rozwiązaniom, ale w codziennym życiu największe znaczenie dla mieszkańców domu ma świeże powietrze dostępne bez przerwy, bez pamiętania o wietrzeniu, przez cały rok, przy każdej pogodzie. Jednak jeśli ceną, jaką mielibyśmy zapłacić za ten komfort, miałby być uporczywy hałas wydobywający się z nawiewników, to okaże się, że wielu klientów będzie tak zniecierpliwionych, że okresowo będą nawet wyłączać rekuperator.
– A to nie jest w ogóle dopuszczalne, bo dom zbudowany z uwzględnieniem rekuperacji jest szczelny – po jej wyłączeniu nie ma możliwości ewakuacji wilgotnego powietrza z łazienek. Rekuperator w mieszkaniu musi pracować przez cały czas, bo dom zaprojektowany prawidłowo nie ma żadnej innej możliwości usuwania wilgotnego powietrza – wyjaśnia Waldemar Tomczuk z firmy VASCO GROUP Sp. z o.o., która oferuje zaawansowane systemy cichej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION.
Dlatego tak ważne jest, żeby montując w domu system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, w skład którego wchodzą wysokowydajne wentylatory w rekuperatorze i nawiewniki w każdym pomieszczeniu, zadbać o to, żeby ten układ nie był źródłem żadnego, najmniejszego nawet hałasu.

 

sterowanie wentylacją mechaniczną vasco sterowanie wentylacją mechaniczną vascofot. VASCO

 

Cicha wentylacja mechaniczna
Powyższe rozważania były dla firmy VASCO niezwykle ważne, gdy po ponad 40 latach produkowania grzejników dekoracyjnych postanowiła rozszerzyć swoją działalność o systemy wentylacji. Było to 6 lat temu – wówczas firma VASCO, wchodząc na nowy dla siebie rynek, zdecydowała opracować system od podstaw. Podstawowym założeniem było, że ma on być niewidoczny i niesłyszalny. Oznaczało to, że cały system musi być schowany wewnątrz podłóg i ścian, oraz że musi pracować w domu  jednorodzinnym poniżej poziomu tła akustycznego.

 

wentylacja mechaniczna vascofot. VASCO

 

Oba te cele udało się zrealizować dzięki innowacyjnym kanałom do transportu powietrza – systemowi EASYFLOW.
Jednak czy rzeczywiście jest tak, że to właśnie hałas jest problemem systemów wentylacji?
– Nie musi wcale tak być, jeśli całość jest prawidłowo zaprojektowana i zbudowana. Dotyczy to każdego systemu, także zbudowanego przy użyciu tradycyjnych kanałów z blachy stalowej. W tym przypadku, aby system pracował cicho, konieczne jest zastosowanie tłumików akustycznych, wygłuszenie rur otuliną z wełny mineralnej, zastosowanie na końcówkach komór rozprężnych, a przede wszystkim zastosowanie kanałów o dużych średnicach – mówi Waldemar Tomczuk.
Oczywiście taka budowa generuje spore koszty, bo system z tradycyjnych kanałów wentylacyjnych staje się złożony, drogi i przede wszystkim wielkogabarytowy. W rezultacie nie da się go prawidłowo zamontować w warunkach domu jednorodzinnego, którego architektura nie przewiduje podwyższonych kondygnacji dla wydzielenia przestrzeni technicznej dla montażu wentylacji w zabudowie podsufitowej.

Rekuperator w mieszkaniu
Projektanci VASCO przeanalizowali wymagania wentylacyjne poszczególnych pomieszczeń domu jednorodzinnego: sypialni dla 1 lub 2 osób, kuchni, łazienki, WC, garderoby i salonu oraz zaprojektowali taki przekrój kanału, który gwarantuje bezdźwięczny przepływ powietrza w ilościach przeznaczonych do właśnie tych miejsc.
Elementy systemu kanałów EASYFLOW zbudowane są z HDPE – tworzywa pochłaniającego dźwięk, a profil rury opracowany został w taki sposób, aby eliminować zawirowania strumieni powietrza.

 

sterowanie wentylacją mechaniczną vasco sterowanie wentylacją mechaniczną vasco sterowanie wentylacją mechaniczną vascofot. VASCO

 

– Często uważa się, że gładkie powierzchnie kanałów będą optymalne dla przepływu powietrza, ale z zasad aerodynamiki wynika, że powietrze przy swojej lepkości właśnie przy gładkich powierzchniach wpada w turbulencje będące źródłem dźwięków. Dlatego kanały EASYFLOW zostały zaprojektowane tak, aby temu zjawisku zapobiegać. Ponadto w zawory nawiewne wbudowane są elementy konstrukcyjne tłumiące dźwięk – mówi Waldemar Tomczuk.
Sam rekuperator, w którym pracują z dużą intensywnością wentylatory, emituje dźwięk o pewnym poziomie głośności, dlatego zawsze musi być zamontowany w pomieszczeniu wydzielonym akustycznie. Może to być np. nieużytkowe poddasze, kotłownia, garaż (o ile jest w bryle budynku), a nawet garderoba, ale tylko na parterze przy wejściu, na pewno nie przy sypialni. Natomiast ważne jest, żeby dźwięk z rekuperatora nie docierał przez kanały do pomieszczeń.

 

sterowanie wentylacją mechaniczną vasco sterowanie wentylacją mechaniczną vascofot. VASCO

 

– Osiągnięcie celu, jakim była efektywna i cicha wentylacja stało się możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi kanałów EASYFLOW. To one sprawiają, że wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym jest nie tylko skuteczna, zapewniając najwyższą jakość powietrza wewnątrz, ale także wysoki komfort akustyczny – podsumowuje Waldemar Tomczuk.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.vascoart.pl

59-220 Legnica, ul. Jaworzyńska 295, woj. dolnośląskie
tel. +48 698 609 526 , +48 790 808 686 ,