Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Sposób na zanieczyszczone powietrze

Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI wieku, gdy znakiem naszych czasów stają się ginące gatunki, tony śmieci, spaliny i – problem szczególnie dotkliwy w Polsce – chmura smogu wisząca nad nami przez cały sezon grzewczy. Coraz więcej osób wychodząc na zewnątrz zakłada maski antysmogowe, ale przecież nikt nie chce nosić ich w domu, w którym spędzamy więcej niż połowę życia. Wbrew pozorom jedynym rozwiązaniem wcale nie jest inwestycja w oczyszczacz powietrza. Zdecydowanie lepiej postawić na wentylację mechaniczną w domu, która nie tylko zapewni dopływ czystego powietrza, ale także odprowadzanie zużytego. A jeśli będzie to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to zyskają na tym jeszcze nasze portfele.

Wentylacja w domu jednorodzinnym – grawitacyjna czy mechaniczna?
Konieczność wymiany powietrza w każdym domu jest kwestią na tyle oczywistą, nie że wymaga szerszego omówienia. Osoby, które te sprawy bagatelizują powinny uświadomić sobie fakt, że brak odpowiedniej wentylacji skutkuje osłabianiem konstrukcji budynku i pogorszeniem jego stanu technicznego, a także szkodzi zdrowiu. Jeśli więc ktokolwiek ma wątpliwości natury ekonomicznej i zastanawia się, czy warto inwestować w wentylację mechaniczną w domu, powinien pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku i tak za brak odpowiedniego rozwiązania trzeba będzie zapłacić.
Skoro wiemy już, że zapewnienie właściwiej wymiany powietrza nie oznacza otwierania okien i jest koniecznością, to co wybrać do domu jednorodzinnego: wentylację grawitacyjną czy mechaniczną?
– W XXI wieku właściwie nikt nie ma już złudzeń co do skuteczności tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W domu jednorodzinnym, który zaprojektowany jest zgodnie ze standardami dla budynków energooszczędnych lub pasywnych takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę. Jednak coraz częściej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wypiera też wentylację grawitacyjną z domów jednorodzinnych zbudowanych tradycyjnymi metodami – zauważa ekspert z firmy Pro-Vent, produkującej centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i płytowe gruntowe wymienniki ciepła.
Optymalny system wentylacji mechanicznej w domu pomoże radykalnie ograniczyć straty ciepła w sezonie grzewczym i dostarczyć darmowy chłód w sezonie letnim, dodatkowo obniżając koszty eksploatacyjne.

 

wentylacja mechaniczna Pro-Ventfot. Pro-Vent

 

Warto też pamiętać o tym, że dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, wentylacja mechaniczna znacznie poprawi jakość powietrza, co szczególnie ważne jest zwłaszcza w Polsce, znajdującej się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów europejskich. Ponadto można też zastosować dodatkowe kasety filtracyjne o wysokiej skuteczności, które dodatkowo dokładnie przefiltrują powietrze Badania pokazały, że po przejściu powietrza  przez  filtr w centrali wentylacyjnej liczba bakterii spadła do 30 CFU/m³.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem)
A co dla tych, którzy mają jeszcze wyższe wymagania i chcą jeszcze bardziej skorzystać na montażu systemu wentylacji mechanicznej w domu? Dla takich osób idealną opcją będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem) połączona z bezprzeponowym, płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powietrze nawiewane zimą do pomieszczeń jest już wstępnie ogrzane. Różnice temperatur pomiędzy powietrzem usuwanym z pomieszczeń w domu energooszczędnym w sezonie zimowym a powietrzem nawiewanym w układzie z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) PROVENT-GEO oraz centralą o wysokiej sprawności temperaturowej MISTRAL PRO są minimalne. Gwarantuje to wysokie oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń i stabilną pracę urządzeń grzewczych w ciągu całego sezonu.

 

wentylacja mechaniczna Pro-Ventfot. Pro-Vent

 

Zaprojektowane do wzajemnej współpracy urządzenia, a więc wentylacja mechaniczna z GWC zapewnią najbardziej optymalny i energooszczędny tryb pracy. Dzięki skoordynowanym działaniom rekuperatora Mistral Pro z wymiennikiem przeciwprądowym i bezprzeponowy przepływ powietrza wentylacyjnego przez GWC Pro-Vent Geo, możemy radykalnie zredukować straty ciepła zimą, dostarczyć darmowy chłód w sezonie letnim, a jednocześnie – obniżyć koszty eksploatacyjne.
Jednak to nie koniec zalet. Dziś, gdy tak dużo mówimy o skażonym powietrzu, warto też pamiętać o tym, że zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła gwarantuje również obniżenie ilości bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym, co potwierdzają badania Sanepidu i Państwowego Zakładu Higieny (redukcja ilości bakterii i grzybów o odpowiednio 86% i 97%).
– Odpowiednio przygotowany grunt pod GWC PRO-VENT GEO zapewnia stabilizację wymiennika i właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, bez konieczności stosowania dodatkowych powłok antybakteryjnych. Oczyszczanie powietrza z czynników chorobotwórczych wynika z obecności 100% naturalnej mikroflory bakteryjnej gruntu – mówi ekspert z firmy Pro-Vent.

 

wentylacja mechaniczna Pro-Ventfot. Pro-Vent

 

W każdym budynku, niezależnie od standardów, w jakich jest on zbudowany, wentylacja powinna być ciągła, skuteczna i energooszczędna. W celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła na skutek wymiany powietrza, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z wysokosprawnym wymiennikiem (rekuperatorem), najlepiej wspomagana gruntowym płytowym wymiennikiem ciepła Provent -Geo. Zimą, gdy powietrze w Polsce ma bardzo niekorzystne parametry, takie rozwiązanie pozwoli też dodatkowo na znaczącą poprawę jego jakości dzięki stosowanym przez producenta filtrom.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pro-vent.pl

 

47-300 Dąbrówka Górna, ul. Posiłkowa 4a, woj. opolskie
tel. 774 404 498, 782 176 321,


Liczba odwiedzin: 1383 | Data publikacji: 2018-03-09

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
06.06.2016 | Grzejniki
Fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła...
Troska o efektywność energetyczną budynków przekłada się...
Pleśń, grzyby, suche powietrze... nikomu nie trzeba...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza...
Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana...
01.03.2021 | Stolarka otworowa
Współczesne budownictwo nieustannie zmierza w kierunku coraz...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
Fakt, że słowo energooszczędność jest dziś jednym...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Katalogi z projektami domów obejrzane, rozmowy przy...
Dom jest naszym azylem, dlatego chcemy czuć...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
„Energooszczędność” – to słowo, które na dobre...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. zachodniopomorskie
woj. opolskie
woj. wielkopolska

Słowa kluczowe: wentylacja mechaniczna, odzysk ciepła, wentylacja w domu, rekuperator, rekuperacja
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy