Budownictwo energooszczędne i pasywne a szczelność budynków
Przeciętny Kowalski 90% swojego czasu spędza wewnątrz budynków: w domu, miejscu pracy, uczelni, szkole, przedszkolu, żłobku, hotelu. Zapewnienie mu dobrej jakości powietrza do oddychania jest więc absolutną koniecznością, która znajduje realne przełożenie na samopoczucie i zdrowie. W obiektach nieco starszych funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej jest możliwe, bo zewnętrzne, świeże powietrze napływa przez nieszczelności (głównie przez okna i drzwi), a zużyte wyciągane jest kominami wentylacyjnymi ponad dach budynku. W nowoczesnym budownictwie pasywnym i energooszczędnym taka wentylacja nie może jednak działać, gdyż wymagania dotyczące szczelności tego typu obiektów i minimalizowania strat ciepła precyzyjnie reguluje coraz surowsze prawo budowlane i przywołane w nim rozporządzenia.
W przypadku szczelnych budynków jedynym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednią jakość powietrza jest więc wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.
– Oferowane przez nas kompaktowe centrale wentylacyjne Mistral PRO, charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością odzysku ciepła i sprostały standardom budownictwa energooszczędnego (NF40) oraz pasywnego (NF15). Przemyślane i sprawdzone rozwiązania techniczne sprawiają, że centrale te są niezwykle ekonomicznymi urządzeniami, nawet podczas silnych mrozów – podkreśla Krzysztof Ćwik z firmy Pro-Vent, która oferuje m.in. centrale wentylacyjne (rekuperatory) Mistral oraz gruntowe, bezprzeponowe wymienniki ciepła PROVENT-GEO.

Co daje wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?
Za stosowaniem wentylacji mechanicznej w nowoczesnym budownictwie w oparciu o rozwiązania Pro-Vent przemawia wiele. Dzięki rekuperacji możemy skutecznie ograniczyć straty ciepła, czyli zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku, dostarczając jednocześnie świeże powietrze w sposób ciągły i w ilości, jaką potrzebujemy. Tym samym uniezależniamy się od kapryśnej i nieskutecznej wentylacji grawitacyjnej. Ponadto przepływ powietrza zorganizowany jest w całym budynku, a dzięki usuwaniu go z pomieszczeń brudnych (łazienka, WC, kuchnia, garderoba), znika problem rozchodzenia się po budynku nieprzyjemnych zapachów. Rekuperatory Mistral pozwalają też na skuteczną wentylację łazienki, w której nie gromadzi się wilgoć będąca przyczyną rozwoju pleśni i grzybów.

 

wentylacja mechaniczna w nowoczesnym budownictwie wentylacja mechaniczna w nowoczesnym budownictwiefot. Pro-Vent

 

– Warto też pamiętać, że dzięki rekuperacji do pomieszczeń nawiewamy powietrze o takiej temperaturze, jakiej potrzebujemy – podkreśla Krzysztof Ćwik. – Szeroki wybór rozwiązań jest dostosowany do potrzeb klientów, a pracujące cicho rekuperatory Mistral są bardzo tanie w eksploatacji i można je montować w wielu miejscach budynku – dodaje.

Rekuperatory Mistral i GWC PROVENT-GEO
Dla klientów, którym zależy na wentylacji z funkcją taniego ogrzewania powietrznego, a w okresie letnim na wydajnym i skutecznym chłodzeniu, dedykowany jest najnowszy produkt firmy Pro-Vent – centrale grzewczo-klimatyzacyjne z wbudowaną pompą ciepła. Zwłaszcza drugą z wymienionych funkcji – chłodzenia – doceniają ci właściciele nowoczesnych budynków, którzy w celu zwiększenia zysków ciepła na skutek promieniowania słonecznego zdecydowali się na duże przeszklenia od południowej strony. O ile zimą można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, to dodatkowe zyski ciepła latem są niepożądane.  
– W porównaniu do standardowej wentylacji, bonusem w przypadku wyboru – centrali grzewczo-klimatyzacyjnej z wbudowaną pompą ciepła jest ogrzewanie powietrzne, czyli dodatkowa oszczędność na kosztach ogrzewania dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań opartych o pompy ciepła, a także zdrowa klimatyzacja budynku dzięki chłodzeniu powietrznemu – podkreśla Krzysztof Ćwik.
Prostotę obsługi w tym wypadku zapewnia nowoczesny i intuicyjny system sterowania zdalnego (WebManipulator).
Połączenie rekuperatora oraz gruntowego bezprzeponowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO to rozwiązanie, które od lat cieszy się dużym uznaniem inwestorów szczególnie w okresie letnich upałów, kiedy skuteczne chłodzenie powietrza wentylacyjnego odbywa się zupełnie za darmo. Dodatkowo GWC PROVENT-GEO wykazuje działanie antybakteryjne, a badania niezależnych instytucji wykazały ponad 80% redukcję stężenia bakterii i grzybów w powietrzu na wyjściu z GWC.
– Rewelacyjne rezultaty daje kompleksowe rozwiązanie centrali grzewczo-klimatyzacyjnej z pompą ciepła oraz gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO. Korzyści w postaci zdrowego mikroklimatu w budynku odczują wszyscy, a w domowym budżecie zostanie więcej funduszy dzięki niezwykle taniemu ogrzewaniu i klimatyzacji – podsumowuje Krzysztof Ćwik.

Energooszczędna i skuteczna wentylacja budynków
W całej Europie, a także i w Polsce powstają coraz szczelniejsze i lepiej izolowane budynki. W nowoczesnym budownictwie wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa, dlatego wybór odpowiednich rozwiązań wentylacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych jest koniecznością, jeśli nie chcemy fundować sobie efektu „życia z workiem foliowym na głowie”.
– Nowe budownictwo z dużymi powierzchniami przeszkleniami wymaga zaawansowanej wiedzy przy wyborze systemów grzewczych, chłodniczych czy wentylacyjnych, o których trzeba myśleć w perspektywie kilkunastu lat. Ważne, by decydować się na rozwiązania energooszczędne, funkcjonalne i niezawodne, a także – co najważniejsze – zapewniające zdrowy mikroklimat – mówi Krzysztof Ćwik.

 

wentylacja mechaniczna w nowoczesnym budownictwiefot. Pro-Vent

 

Dzięki dużemu doświadczeniu w branży i wąskiej specjalizacji firma Pro-Vent dostarcza produkty skrojone na miarę potrzeb klientów: bardzo popularne i cieszące się uznaniem klientów rekuperatory MISTRAL czy innowacyjne rozwiązania grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjne oparte na pompie ciepła oraz gruntowym bezprzeponowym wymienniku ciepła PROVENT-GEO.
Nie jest sztuką kupić drogie rozwiązanie, które po czasie okaże się nieskuteczne i przeinwestowane. Sztuką jest dobrać rekuperator i wymiennik ciepła tak, aby był wart swojej ceny, to znaczy był dokładnie dopasowany do konkretnej sytuacji, skutecznie pełnił swoją funkcję, a także szybko się zamortyzował. A o tym, że oferowanie klientom takich rozwiązań jest specjalnością firmy Pro-Vent może świadczyć wciąż poszerzająca się lista zadowolonych klientów.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pro-vent.pl

Firma Pro-Vent od kilkunastu lat zwraca szczególną uwagę na dostarczanie produktów najwyższej jakości, opracowanych przez zespół zaangażowanych i posiadających dużą wiedzę techniczną inżynierów. Dzięki szerokiemu wachlarzowi rekuperatorów Mistral możliwe jest precyzyjne dopasowanie jednostki do niemal każdej inwestycji. Na szczególną uwagę zasługuje również zaawansowana automatyka, skrojona na miarę potrzeb: od podstawowego sterowania wydajnością wentylacji do rozbudowanego i jednocześnie intuicyjnego WebManipulatora, umożliwiającego zdalne sterowanie systemem wentylacyjnym za pomocą komputera, smartfona czy tabletu.

47-300 Dąbrówka Górna, ul. Posiłkowa 4a, woj. opolskie
tel. 774 404 498, 782 176 321,