Pokaż filtry
Filtrowanie i sortowanie

W dzisiejszym szumie komunikacyjnym bardzo trudno jest odnaleźć rzetelne informacje o produktach. W dokumentacjach techniczno–rozruchowych wielu producentów z tej samej branży odnajdziemy bardzo różne dane, które trudno ze sobą jednoznacznie porównać przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Standaryzacja i certyfikacja w niektórych branżach rozwiązały ten problem (np. etykiety jakościowe są stosowane do oznaczania klasy efektywności energetycznej domowych urządzeń elektrycznych), jednak w niektórych branżach wciąż nie widać takich rozwiązań.

Kratki kominkowe odpowiadają za właściwą cyrkulację powietrza, które wchodzi i wychodzi z obudowy kominka. Chłodne powietrze jest zasysane przez otwory wentylacyjne u podstawy kominka, następnie ogrzewane przez wkład kominkowy i oddawane do pomieszczenia – również przez otwory wentylacyjne, gdzie unosząc się ku górze, ogrzewa całe wnętrze. Ponadto, kratki pełnią funkcję dekoracyjną, maskując mało estetyczne otwory wentylacyjne i jednocześnie dopełniając stylowy wygląd domowego kominka.

Nowoczesny budynek ma być jasny i przestronny. Osoby budujące dom coraz chętnej otwierają salon lub jadalnię na ogród, wybierając wielkogabarytowe okna panoramiczne czy drzwi tarasowe. Nierzadko, zajmują one większość ściany elewacyjnej i zapewniają tym samym bardzo dobry dopływ światła dziennego do wnętrza. Pomimo dużej powierzchni przeszklenia, nowoczesna stolarka zapewnia wysoki komfort termiczny.

Jeszcze do niedawna mało kto spoza wąskiego grona osób z branży wiedział, że istnieje urządzenie takie jak oczyszczacz powietrza. W ostatnich latach sporo w tej dziedzinie się zmieniło, bo i coraz więcej w mediach mówi się o zatrutym powietrzu, o mnożących się alergiach i nowotworach, o wiszącym nad naszymi głowami smogu. Tym samym troska o jakość powietrza w domu staje się jednym z najbardziej racjonalnych i uzasadnionych trendów ostatnich lat. Gdy jednak na ten temat zrobiło się głośno i pojawiła się masa różnych urządzeń, znów stajemy przed dylematem. Jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy razem ze specjalistami z firmy NIDO.

Pleśń, grzyby, suche powietrze… nikomu nie trzeba dziś wyjaśniać, jak nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia są skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń. Tradycyjne przewietrzanie domu poprzez sporadyczne otwieranie okien nie zawsze wystarczy. Ciekawe rozwiązanie proponuje firma D+H Polska, która wprowadzając do oferty napęd okienny VCD 203/250-Set w rewolucyjnie niskiej cenie rozpoczyna akcję promującą naturalną wentylację.

Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI wieku, gdy znakiem naszych czasów stają się ginące gatunki, tony śmieci, spaliny i – problem szczególnie dotkliwy w Polsce – chmura smogu wisząca nad nami przez cały sezon grzewczy. Coraz więcej osób wychodząc na zewnątrz zakłada maski antysmogowe, ale przecież nikt nie chce nosić ich w domu, w którym spędzamy więcej niż połowę życia. Wbrew pozorom jedynym rozwiązaniem wcale nie jest inwestycja w oczyszczacz powietrza. Zdecydowanie lepiej postawić na wentylację mechaniczną w domu, która nie tylko zapewni dopływ czystego powietrza, ale także odprowadzanie zużytego. A jeśli będzie to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to zyskają na tym jeszcze nasze portfele.

Wybór kominków wentylacyjnych i odpowietrzających to na etapie budowy domu kwestia bardzo istotna i warta przemyślenia. Dlaczego? Bo: po pierwsze – kominki muszą przede wszystkim dobrze pełnić swoją rolę i skutecznie odprowadzać wilgoć, po drugie – z uwagi na fakt, że systemu wentylacyjnego nie da się wymienić bez sporych nakładów finansowych, warto wykonać go „raz a dobrze”. Nic więc dziwnego, że tradycyjne rozwiązania, jak wentylacyjne kominki dachowe z plastiku czy ceramiki coraz częściej wypierane są przez aluminiowe kominki wentylacyjne. Znajdziemy je w ofercie firmy Krono-Plast, która jest producentem akcesoriów dachowych – w tym – kominków do wentylacji grawitacyjnej i kominków do wentylacji instalacji sanitarnej.

W czasach, w których każdego dnia wręcz zasypywani jesteśmy reklamami nowych produktów i innowacyjnych technologii, trudno znaleźć jakąś miarę, która pozwoliłaby nam na samodzielną ocenę jakości oferowanych rozwiązań. Każdy producent swoje chwali – to rzecz oczywista, ale dobrze wiedzieć, gdzie szukać obiektywnych wytycznych. Synonimem wysokiej jakości mogą być dla nas certyfikaty przyznawane przez niezależne jednostki badawcze. Jednym z nich jest certyfikat Eurovent, potwierdzający zgodność procesów, maszyn, surowców, przyrządów pomiarowych i produktów ze standardami Norm Europejskich. Na początku 2018 roku po raz pierwszy został on przyznany systemom wentylacyjnym produkowanym przez firmę Lindab.

Polski klimat ma to do siebie, że wybór właściwego systemu wentylacji powinien być podczas budowy domu jedną z najważniejszych decyzji. Sztuką jest tak wybrać, aby system wentylacji grzał zimą, chłodził latem i czerpał darmową energię z ziemi, przynosząc użytkownikom realne oszczędności. Jeżeli jesteśmy świadomi swoich potrzeb i możliwości, jakimi dysponuje rynek, postawmy na nowoczesne i inteligentne rozwiązanie, jakim jest system Salutaire.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana rekuperacją, powoli staje się standardem w obiektach mieszkalnych. Dlaczego warto zainwestować w rekuperator, jaka jest rzeczywista oszczędność ciepła i które urządzenie wybrać?

Klimatyzacja jest niezbędna w pomieszczeniach zamkniętych – domach, mieszkaniach, biurach, gabinetach, sklepach. Ważna jest nie tylko jej efektywność energetyczna, ale także cicha praca urządzeń wewnętrznych, funkcja filtracji powietrza oraz designerski wygląd, który będzie pasował do aranżacji wnętrza. Ponadto, możliwość instalacji klimatyzacji w systemie multi split daje użytkownikowi nieograniczone możliwości w kwestii chłodzenia i grzania wielu pomieszczeń, także w dużych obiektach komercyjnych.

Jak skutecznie klimatyzować obiekty komercyjne, aby obniżyć zużycie energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla? Jaka klimatyzacja do sklepu, punktu handlowego czy restauracji sprawdzi się najlepiej i jakie parametry uwzględnić, aby nie była ona ani przewymiarowana, ani też zbyt mało efektywna? Choć w Internecie dostępne są narzędzia pozwalające dobrać samodzielnie urządzenie, to jednak ze względu na dużą ilość istotnych uwarunkowań, najlepiej zwrócić się o poradę do profesjonalnego dystrybutora. Tylko specjalista precyzyjnie określi typ urządzenia i jego moc, by służyło ono przez lata oraz zapewniało oczekiwany komfort i skuteczność.