Czyste i świeże powietrze jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Staje się jeszcze istotniejsze w przypadku osób starszych, dzieci, chorych, zwłaszcza astmatyków, a także alergików. Stan powietrza w pomieszczeniu może negatywnie wpływać na samopoczucie, sen oraz zdolność uczenia się. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że brak właściwego wietrzenia odbija się także na samym domu. Warto wspomnieć chociażby gromadzącą się wilgoć, która może pochodzić z gotowania, kąpieli, a nawet oddychania! Pojawiające się zjawisko kondensacji może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które są nie tylko nieestetyczne, ale także szkodliwe dla zdrowia.

– Coraz większa ilość czasu spędzana we wnętrzach sprawia, że musimy coraz intensywniej działać na rzecz ich wewnętrznego klimatu – mówi Jarosław Popadyk, Manager ds. Wentylacji z firmy STIEBEL ELTRON POLSKA SP. Z O.O., oferującej rozwiązania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. – Niezależnie od tego czy mówimy o szkole, biurze, domu albo hotelu i restauracji – konieczne staje się właściwe wentylowanie pomieszczeń. Dla właściwego samopoczucia musimy zadbać o odpowiedni przepływ powietrza, jego czystość, temperaturę oraz wilgotność. Nie zawsze jesteśmy w stanie na bieżąco otwierać okien, dlatego z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W starym domu, nowej budowli, a także remontowanych mieszkaniach – sprawdzi się ona doskonale. Koszt takiej inwestycji jest nieporównywalnie mniejszy w stosunku do zysków, jakie otrzymujemy.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu – i nie tylko!

Regularna wentylacja pomaga usunąć nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla, pyłki, kurz, smog, zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy.

– Warto pamiętać, że optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi pomiędzy 40-50%. Jeśli chodzi o ruch powietrza, ten odczuwalny jako przyjemny powinien wynosić od 0,1 do 0,15 m/s. W przypadku CO2 – oczywiście zalecana jest najniższa możliwa wartość maks. 800 ppm. I na koniec element, który jest najłatwiej odczuwalny, czyli temperatura. Przyjmuje się za przyjemną temperaturę na poziomie od 19° do 23°C – wyjaśnia Jarosław Popadyk.

Czy możliwe jest kontrolowanie tych wszystkich parametrów na co dzień? Zdecydowanie nadmiar codziennych zajęć i obowiązków sprawia, że przestrzeganie rutynowego wietrzenia staje się kłopotliwe, a nawet czasem niemożliwe. Warto w tym momencie postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w starym domu, ale także w nowopowstającym budynku.

– Problemy z nadmiernym zawilgoceniem nie są zaskoczeniem jeśli chodzi o stare budynki, warto jednak pamiętać, że rozwój grzybów i pleśni może pojawić się w dowolnym domu, nawet tym wybudowanym niedawno – mówi Jarosław Popadyk.
Atrakcyjna cena systemów STIEBEL ELTRON sprawia, że decydują się na nią osoby remontujące stare mieszkania, ale także inwestorzy budujący nowe domy, którzy wolą „zapobiegać niż leczyć”.

Wietrzenie, które przynosi oszczędności

Powszechne problemy z wietrzeniem pomieszczeń rodzą się najczęściej w sezonie zimowym. Latem całkiem chętnie otwieramy okna i cieszymy się świeżością w pomieszczeniach (jeśli mamy moskitiery). Inaczej sprawa wygląda, kiedy robi się chłodno, a nawet mroźno. Otwieranie okien staje się nieprzyjemnym obowiązkiem, którego staramy się unikać, a jeśli już wietrzymy – to skracamy ten czas do minimum.

– Warto jednak wiedzieć, że prawidłowa wymiana powietrza w pokoju, mieszkaniu albo domu nie odbędzie się w trakcie jednorazowego i kilkuminutowego otwarcia okna. Aby wywietrzyć prawidłowo powinniśmy robić to około 4 razy dziennie przez minimum 5 minut. Dlatego zimą często świeże i chłodne powietrze niestety zostaje zatem za oknem. Wynika to ze zmniejszenia komfortu mieszkańców w trakcie wietrzenia, ale także z obawy o nieustanne wychładzanie pomieszczeń, a co za tym idzie – nieustanne dogrzewanie. Rosną koszty za grzanie, a tym samym jeszcze bardziej zmniejsza się częstotliwość wietrzenia – mówi Jarosław Popadyk. – To właśnie dlatego poleca się instalację rekuperacji w starym domu oraz nowo budowanych lokalach mieszkalnych. Wentylacja mechaniczna oznacza system, który samodzielnie przeprowadza wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jest to proces ciągły, który może być dodatkowo regulowany odpowiednim ustawieniem. Co ważne, nie musimy w ogóle pamiętać o otwieraniu okien, a zyskuje na tym nasze zdrowie oraz budynek. Cechą szczególną takiego rozwiązania jest odzysk ciepła. Zużyte powietrze, które jest wyciągane z pomieszczenia przechodzi przez specjalny wymiennik, który przechwytuje aż do 94% ciepła i ogrzewa nim świeże powietrze, które jest wprowadzane do pomieszczenia. Oznacza to brak strat na ogrzewaniu!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu – cena, która szybko się zwróci

Nowoczesne systemy wentylacyjne to ogromne zalety dla mieszkańców. Te bezobsługowe rozwiązania poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, redukują szkodliwe emisje oraz zwiększają komfort życia. Ponadto przechwytują one ciepło i gwarantują energooszczędne wentylowanie.

– Do wyboru są dwa rodzaje wentylacji mechanicznej – centralna i decentralna – wyjaśnia Jarosław Popadyk. – Centralna mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna sprawdza się kiedy robimy generalny remont i chcemy wentylować równomiernie cały budynek poprzez system dystrybucji powietrza. Przynosi to wymierne korzyści. Wentylacja decentralna to z kolei doskonałe rozwiązanie do wentylowania poszczególnych pomieszczeń. Jej instalacja jest bardzo prosta. Jednostki te montuje się bezpośrednio w ścianie zewnętrznej. Szczególnie sprawdzają się np. po dociepleniu budynków, kiedy zauważamy, że dom nagle przestaje „oddychać”. Ich niska cena oraz wyjątkowa łatwość montażu sprawia, że są doskonałym wyborem naprawdę dla każdego.

Flagowym systemem centralnym firmy STIEBEL ELTRON jest model VRC-W 400 (E).

– Ten rekuperator charakteryzuje się wysoką wydajnością do 400 m3/h przy 175 Pa oraz wysoką sprawnością – do 94% – dzięki wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu CORE. Wentylatory są ciche i energooszczędne bowiem zużycie energii elektrycznej przez oba wentylatory w trybie użytkowym wynosi 30 W/h. System posiada inteligentny układ ochrony przed zamarzaniem z modulowaną nagrzewnicą wstępną 1.5 kW. Charakteryzuje się bardzo łatwą konserwacją i wymianą filtrów – dodaje Jarosław Popadyk.
Wśród ściennych rekuperatorów decentralnych warto wspomnieć VLR 70 L Trend EU.

– Ten model posiada aluminiowy wymiennik ciepła, który można łatwo czyścić pod bieżącą wodą. Rekuperator charakteryzuje się wysokim przepływem powietrza – do 70 m³/h. Posiada filtr drobnego kurzu F7 i pyłków, który jest idealny dla alergików oraz sprawdza się także do walki ze SMOGiem. Zastosowanie dwóch filtrów na wentylator wydłuża sprawność i wymiennik poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Co ważne, model cechuje się też cichą pracą – jedynie 25 db w odległości 1 m przy przepływie 40 m3/h. W tym modelu osiągamy odzysk ciepła na poziomie do 89% – wyjaśnia – mówi Jarosław Popadyk.

Jak widać, warto jest zainwestować w rekuperator w starym domu, ale także zapobiegać ewentualnym problemom i zamontować go w nowoczesnych budynkach.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl

02-234 Warszawa, ul. Działkowa 2, woj. mazowieckie
tel. 22 609 20 30,