Co to jest wentylacja? Antidotum na zanieczyszczenia powietrza

Powietrze w pomieszczeniach może być znacznie bardziej zanieczyszczone, niż wiele osób sądzi. Często okazuje się ono „gorsze” niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie z tego faktu sprawy, bo o ile np. możemy dostrzec opary powstające w trakcie gotowania, o tyle nie jesteśmy w stanie gołym okiem zobaczyć, co naprawdę unosi się w powietrzu, a co jednocześnie ma na nas bardzo negatywny wpływ. Źródła tych zanieczyszczeń są różnorodne – od wspomnianych już oparów z gotowania, przez dym papierosowy i cząstki pyłków roślin, aż po te najmniej oczywiste – lotne związki organiczne emitowane przez farby i rozpuszczalniki, a nawet zanieczyszczenia pochodzące z materiałów budowlanych, takie jak np. formaldehyd. W wyniku słabej wentylacji w pomieszczeniu tworzą się również pleśń i grzyby. Tak, ten efekt finalnie możemy dostrzec, lecz nie cofniemy zmian, które powstały na skutek ich stopniowego powstawania. Wentylacja to również bezpieczeństwo – zapobiega zatruciom gazami, takimi jak tlenek węgla, który może być wydzielany przez urządzenia grzewcze. Odpowiednia wentylacja jest też niezbędna do bezpiecznej i długotrwałej pracy urządzeń zużywających powietrze.

Gdy Twój dom „choruje”

Warto też wspomnieć o „syndromie chorego budynku”. To termin odnoszący się do sytuacji, w których mieszkając lub pracując w budynkach o słabej jakości powietrza, doświadczamy objawów, takich jak bóle głowy, uczucie zmęczenia, suchość oczu, podrażnienie dróg oddechowych i inne. Chociaż nie jest to jednoznacznie związane z jednym konkretnym czynnikiem, często jest efektem zanieczyszczeń powietrza wewnątrz budynku.

Jakie są rodzaje wentylacji?

Wentylacja może być realizowana na różne sposoby. Dwa główne typy to wentylacja naturalna (grawitacyjna) i mechaniczna.

Wentylacja grawitacyjna to rodzaj wentylacji, który opiera się na naturalnych procesach przepływu powietrza. Wykorzystuje ona m.in. różnicę ciśnień, która przy odpowiednich warunkach powstaje w kominie wentylacyjnym. Pod jej wpływem wytwarza się ciąg powietrza, „wypychający” powietrze przez wentylacyjny kanał grawitacyjny. Najczęściej jest ona skutkiem otwierania czy rozszczelniania okien, przewietrzania budynków przez kratki wentylacyjne lub nawietrzaki. Czy to jednak wystarcza? Do pewnego stopnia tak.

Wentylacja mechaniczna to z kolei system sterowany – jak sama nazwa wskazuje – mechanicznie. Może obejmować systemy klimatyzacji, systemy wentylacji mechanicznej lub wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna jest często wykorzystywana w dużych budynkach mieszkalnych i komercyjnych oraz w innych miejscach, gdzie naturalna wentylacja nie jest wystarczająca.

Istnieje również wentylacja hybrydowa, polegająca na działaniu obydwu systemów, które wzajemnie się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki stosowaniu elementów sterujących ich pracą, poprzez monitorowanie warunków zewnętrznych i parametrów pracy instalacji wentylacyjnej. Gdy na zewnątrz i wewnątrz panują sprzyjające warunki, działa ona w sposób naturalny, a kiedy warunki te nie są wystarczające, zaczyna działać w sposób mechaniczny.

Dbając o odpowiednią wentylację, możemy nie tylko poprawić jakość życia i zdrowia osób korzystających z wentylowanych przestrzeni, ale także przyczynić się do oszczędności energii i ochrony środowiska, co szerzej wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Skoro wiemy już, dlaczego wentylacja jest potrzebna, przejdźmy do możliwych rozwiązań, które ją usprawnią.

Centrale klimatyzacyjne ALNOR

fot. Alnor Systemy Wentylacji

ALNOR doskonale wie, jak działa wentylacja, dlaczego jest tak potrzebna, a przede wszystkim – jak ją usprawnić. Od kilkudziesięciu lat pomaga inwestorom w zapewnieniu prawidłowej wymiany powietrza dzięki oferowanym systemom i urządzeniom. Wśród nich znajdziemy m.in. rekuperatory, puszki do wentylacji domowej oraz systemy kanałów i kształtek z EPP.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najważniejszym elementem tego systemu jest rekuperator. Głównym jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i dostarczanie w jego miejsce świeżego. Powietrze z zewnątrz przechodzi przez filtry powietrza, a następnie jest wtłaczane do wymiennika ciepła, w którym następuje odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i jego transfer do powietrza nawiewanego. Jak zauważa ALNOR, systemy z rekuperacją potrafią odzyskać około 90% ciepła i dobrać ilość świeżego powietrza do liczby domowników. Urządzenia zużywają mało prądu – posiadają wysokie klasy energetyczne (A i A+), a przy tym są wyjątkowo ciche. W ofercie znajdziemy m.in. rekuperatory PremAIR, SlimAIR, MinistAIR, czy inteligentny system SmartAIR czyli strefowanie.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

System, który „myśli”

Zwykle inwigilacja kojarzy się nam jednoznacznie z czymś negatywnym. Nowoczesna technologia pozwala jednak na stworzenie systemów, które potrafią „inwigilować” w trosce o nasz komfort. Czy system wentylacji może „myśleć”? Wiedzieć, ilu jest domowników i gdzie akurat przebywają, a – co za tym idzie – dostarczać odpowiednią ilość powietrza, w odpowiednim miejscu i czasie? Choć brzmi to jak science-fiction, jest możliwe dzięki strefowaniu, czyli wydzieleniu w domu stref, dla których możemy przewidzieć pewne zachowania domowników.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Typowym podziałem jest strefa dzienna i strefa nocna. Podział ten jednak ma swoje oczywiste odstępstwa. Część domowników może znajdować się w sypialni, a część nadal korzystać z pokoju dziennego. Rozwiązaniem jest, wykorzystywana przez ALNOR, technologia detekcji obecności domowników. Detekcja w obiektach komercyjnych może być oparta na kamerach, termowizji, czujnikach ruchu, a także na mierzeniu parametrów powietrza, takich jak stężenie dwutlenku węgla, wilgotność względna czy lotne związki organiczne. W budynku mieszkalnym najbardziej optymalnym miernikiem jest detekcja CO2. Dlatego też system oparty na strefowaniu, oprócz centrali wentylacyjnej wraz z kanałami, składa się z trójnika z dwoma przepustnicami z napędem oraz automatyką i dwóch czujników CO2 (po 1 sztuce na strefę). Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się zużycie prądu oraz zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. System może osiągnąć 55 kWh/m2/rok – co oznacza nawet dodatkowe 20 kWh oszczędności z metra kwadratowego rocznie!

W przypadku urządzeń ALNOR, wszelka komunikacja odbywa się drogą radiową, dzięki czemu nie ma potrzeby rozprowadzania dodatkowego okablowania.

Puszki do wentylacji domowej ALNOR

Domowa instalacja może być wykonana z rur elastycznych FLX-HDPE, które wymagają małej ilości łączeń i mogą być zatopione w posadzkach betonowych lub umieszczone w przestrzeni między belkami sufitowymi. Puszki rozprężne to elementy przyłączeniowe w instalacji wentylacyjnej, do których montuje się anemostaty nawiewne i wywiewne. Służą one do łączenia przewodów oraz zaworów wentylacyjnych. Zastosowanie specjalnych uszczelek na połączeniach z przewodami pozwala uzyskać klasę szczelności C wg PN-EN 12237:2005. System składa się z rozdzielaczy oraz puszek rozprężnych do mocowania zaworów wentylacyjnych czy nawiewników liniowych.

Systemy kanałów i kształtek z EPP

W ofercie ALNOR znajdziemy również rury EPP (ze spienionego polipropylenu). Są one alternatywą dla izolowanych kanałów stalowych lub samodzielnego izolowania kanałów wentylacyjnych, np. wełną mineralną czy matami kauczukowymi.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Kanały i kształtki wykonane z EPP to gotowe rozwiązanie do instalacji rekuperacyjnej. Choć spieniony polipropylen na pierwszy rzut oka przypomina pospolity styropian, to w przeciwieństwie do niego posiada doskonałe parametry wytrzymałościowe, a przy tym jest lekki. Co istotne, nie musimy go dodatkowo izolować, gdyż sam w sobie jest już doskonałym izolatorem.

Kanały EPP to również szybki i prosty montaż – nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych akcesoriów montażowych, a łączenie elementów nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Więcej informacji na temat systemów kanałów i kształtek z EPP, a także puszek rozprężnych ALNOR, można znaleźć w innych naszych artykułach.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Podsumowując, wentylacja to proces wymiany powietrza w pomieszczeniach w celu utrzymania odpowiedniej jakości powietrza. To istotny element zapewniający komfort życia oraz zapobiegający szkodliwym skutkom zdrowotnym, związanym z niedostateczną wymianą powietrza. Nie wystarczy jednak wiedzieć, czym jest wentylacja – to dopiero pierwszy krok. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie pomieszczeniu optymalnej cyrkulacji powietrza. Najlepszy efekt uzyskamy, stosując profesjonalne urządzenia i systemy, takie jak np. rekuperatory, puszki wentylacyjne, kanały i kształtki wykonane z EPP.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.alnor.com.pl/

05-552 Wola Mrokowska, Aleja Krakowska 10, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 737 40 00,