Nowe możliwości oraz technologie sprawiły, że dziś możemy znaleźć na rynku naprawdę dobre oczyszczalnie biologiczne, które zajmują niewiele miejsca, są niezwykle skuteczne, a dzięki technologii stałego napowietrzania, eliminują ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów. Ich szereg zalet znacznie przewyższa alternatywne rozwiązanie, jakim jest szambo.

Jak to działa?

Biologiczne oczyszczalnie przydomowe działają na zasadzie niskoobciążonego osadu czynnego (żywą zawiesinę bakterii tlenowych), którego zadaniem jest utlenianie związków organicznych (nitryfikacja i denitryfikacja). W praktyce oznacza to, że ścieki z domu przepływają przez kolejne komory oczyszczalni, które oczyszczają je do poziomu wody pościekowej, oczyszczone ścieki można wykorzystać do nawadniania ogrodu albo wprowadzić je z powrotem do środowiska. Sama praca dobrych oczyszczalni biologicznych jest cicha oraz co bardzo ważne – zupełnie bezwonna. Jak to możliwe? Technologia najlepszych biologicznych oczyszczalni opiera się na napowietrzaniu ścieków oraz ich ruchu w oczyszczalni (proces tlenowy). Warto wiedzieć, że drażniący zapach z szamba to efekt zachodzenia w zbiorniku bezodpływowym procesów beztlenowych (gnilnych). Dzięki stałemu napowietrzaniu, przydomowa biologiczna oczyszczalnia VH jest gwarantem czystego i świeżego powietrza na działce koło domu.

fot. Eko House

Prosta konstrukcja i bezawaryjne użytkowanie

Ogromną korzyścią dla inwestorów, którzy zdecydowali się na zakup dobrych oczyszczalni biologicznych, jest ich budowa i obsługa. Proste konstrukcje gwarantują bezawaryjność, a tym samym przynoszą realne oszczędności.

– Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie biologiczne są tak skonstruowane, że nie trzeba obawiać się o ich funkcjonowanie – wyjaśnia Radosław Wojciechowski z firmy Eko House, dostarczającej ekologiczne technologie w zakresie biologicznych oczyszczalni dla gospodarstw domowych.

– Ich konstrukcje są tak proste, że jednocześnie bezawaryjne. Uzyskujemy dzięki temu pewność prawidłowego funkcjonowania przez dziesięciolecia. Tego typu przemyślana budowa to także zaleta przy montażu, który możliwy jest nawet w trudnych warunkach geologicznych oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych. Lekkie zbiorniki sprawiają, że oczyszczalnie można montować samemu i to bez użycia ciężkiego sprzętu.

fot. Eko House

Dobre oczyszczalnie biologiczne – dlaczego warto?

Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie biologiczne charakteryzują się doskonałą sprawnością oraz wytrzymałością technologii. Biologiczne oczyszczalnie ścieków występują w różnych kategoriach. Bez problemu można znaleźć takie rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla konkretnych potrzeb -od małego gospodarstwa domowego (1-4 osoby), średniej wielkości (do 10 osób), nawet do większych budynków (do 12/15/18/20/40 osób).

– Firma Eko House oferuje różne modele przydomowych biologicznych oczyszczalni VH, dzieląc je na wersje LIGHT oraz PREMIUM, różniące się budową i kwestiami serwisowymi. – dodaje Radosław Wojciechowski. – Model VH jest znany na rynku i cieszy się nieustannie rosnącym powodzeniem ze względu na swój szereg zalet.

Oczyszczalnie VH – innowacje i skuteczność

Modele VH to przykład wyjątkowo dobrych oczyszczalni biologicznych, które już podbijają nasz rynek. Powstały według norm i przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej oraz odpowiadają polskim wymogom. Ich praca jest niezawodna nawet przy małym lub nieregularnym dopływie ścieków. Oczyszczone ścieki można odprowadzić do rowu melioracyjnego, cieku wodnego lub gleby (świetnie sprawdzają się do nawadniania krzewów i roślin). Bardzo wysoki parametr oczyszczania sprawia, że nadają się one do praktycznie każdych warunków gruntowo-wodnych.

– Oczyszczalnie VH posiadają dwie strefy z napowietrzaniem oraz wyposażone są w podwójny system recyrkulacji osadu czynnego, co przekłada się na doskonałą wydajność – mówi Radosław Wojciechowski. – Właściwe i równomierne napowietrzanie oznacza, że ścieki nie gniją, a my nie musimy martwić się właściwym dawkowaniem bakterii oraz dodawaniem innych biopreparatów.

Producent opracował przemyślaną konstrukcję, którą bardzo łatwo się montuje i można to przeprowadzić we własnym zakresie bez utraty gwarancji. Obsługa jest wyjątkowo niekłopotliwa, konstrukcje są trwałe i praktycznie bezawaryjne.

fot. Eko House

Oszczędności i dotacje!

Dobra oczyszczalnia biologiczna może być tańsza od szamba, a to dzięki o wiele niższym kosztom eksploatacyjnym. Do takiej oczyszczalni nie potrzebujemy zamawiać ekipy do wywożenia nieczystości, a tym samym zyskujemy pieniądze oraz więcej wolnego czasu. Zwraca się to bardzo szybko już w krótkim czasie.

– Co bardzo ważne, oczyszczalnie VH cechują się wysokim stopniem oczyszczania – 97-98% przy jednocześnie bardzo małym zużyciu energii elektrycznej, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne – dodaje Radosław Wojciechowski. – Kolejną zaletą są niskie koszty eksploatacji, bowiem nadmierny osad czynny wystarczy usuwać jedynie raz lub dwa razy na 12 miesięcy.

Elementy składowe oczyszczalni także są trwałe oraz wykonane z niekorodujących materiałów. Warto dodać, że producent oferuje aż 10 lat gwarancji na oczyszczalnie VH.

– Chociaż z pozoru przydomowa oczyszczalnia wydaje się droższa niż zbiornik bezodpływowy, to inwestycja taka przekłada się na mniejsze obciążenie przy obsłudze oraz niższe koszty operacyjne. Co ciekawe, na tego typu dobrą oczyszczalnię biologiczną można nawet uzyskać dotację gminną lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Oczyszczalnie VH spełniają wymogi w zakresie refundacji kosztów inwestycji – mówi Radosław Wojciechowski.

Poradź się doświadczonego specjalisty

W celu zagłębienia się w tematykę związaną z biologiczną przydomową oczyszczalnią ścieków polecamy kontakt ze specjalistami, którzy poradzą w zakresie ich wyboru, montażu oraz stosowania. Firma Eko House posiada aż 12 lat doświadczenia w tej branży, a jej fachowcy każdego dnia dzielą się profesjonalną wiedzą z potencjalnymi odbiorcami.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: https://ekohouse-oczyszczalnie.pl/

62-330 Nekla, ul. Jana Nowaka 6 lok. 3, woj. wielkopolskie
tel. 603 310 919, 609 406 147,