Nowe prawo wodne – co się zmieniło

Zanim odpowiemy na pytanie, dlaczego w ostatecznym rachunku cena z montażem przydomowej oczyszczalni biologicznej będzie niższa niż inwestycja w szambo, warto przyjrzeć się przepisom, jakie pół roku temu weszły w życie. Największą zmianą jest nałożenie na gminy obowiązku przekazywania kompletnych sprawozdań z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, a także konieczność ewidencjonowania, w jaki sposób na terenie danej gminy gospodaruje się nieczystościami ciekłymi (szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków).

Zmiany w prawodawstwie dotyczą oczywiście nie tylko gmin, ale także właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie opróżniania oczyszczalni i transportowania nieczystości. Obecnie obowiązujące przepisy regulują bowiem kwestie związane z częstotliwością opróżniania oczyszczalni i szamb, a także transportem nieczystości. Wszystkie te modyfikacje mają zapobiegać przedostawaniu się ścieków w stanie surowym do środowiska naturalnego.

fot. Eko House

Co to oznacza dla „przeciętnego Kowalskiego” i dlaczego zastanawiając się nad instalacją przydomowej oczyszczalni biologicznej istotna jest nie tylko cena z montażem, ale przede wszystkim – koszty eksploatacji? Otóż zobowiązane do kontrolowania wszystkich nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej gminy będą teraz zdecydowanie częściej sprawdzać, kiedy opróżniane jest szambo czy oczyszczalnia. Groźba kar finansowych z pewnością dostarczy impulsów do tego, aby nie próbować szukać oszczędności na rzadszym opróżnianiu zbiorników. Rodzi się więc pytanie – gdzie w takim razie można zaoszczędzić?

Oczyszczalnia biologiczna – cena z montażem vs. szambo

Nie da się ukryć, że cena przydomowej oczyszczalni biologicznej (z montażem) będzie wyższa niż za tradycyjne szambo. Czy są sposoby na to, aby ją obniżyć? Jak najbardziej! Możliwości świetnie widać na przykładzie biologicznych, przydomowych oczyszczalni VH firmy Eko House Technologie Ekologiczne. Zbiorniki oczyszczalni są lekkie, co eliminuje potrzebę użycia ciężkiego sprzętu, a ponadto nie ma konieczności montowania osadnika wstępnego przed oczyszczalnią. Wszystko to sprawia, że można samodzielnie wykonać montaż oczyszczalni biologicznej, obniżając cenę inwestycji i nie płacąc za usługę instalatora. Brak osadnika wstępnego, czyli osadnika gnilnego to również zabieg zapewniający brak nieprzyjemnych zapachów, co w przypadku oczyszczalni VH jest ogromnym plusem.

fot. Eko House

– Oszczędności można też wygenerować dzięki dotacjom uzyskanym na zakup bezzapachowych oczyszczalni VH PREMIUM i VH LIGHT. Ponieważ mają one wysoki parametr oczyszczania ścieków (nawet 98%), są zgodne z normami krajowymi i europejskimi – a to podstawowy wymóg, aby ubiegać się o dofinansowanie. Pozwala to oczywiście znacznie obniżyć cenę oczyszczalni biologicznej. O środki na zakup i montaż można ubiegać się w urzędzie gminy lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska – mówi Radosław Wojciechowski, Doradca Techniczny w firmie Eko House Technologie Ekologiczne.

fot. Eko House

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna – cena eksploatacji

Inwestycje w rozwiązania, które mają służyć przez długie lata, nie mogą być rozpatrywane z uwzględnieniem jedynie kosztów inwestycji (czyli sam zakup produktu i montaż). Cena przydomowej oczyszczalni biologicznej, choć wyższa niż szamba, wcale nie musi oznaczać, że droższa będzie również eksploatacja.

– Plusem oczyszczalni takich jak nasze jest fakt, że wywozi się je średnio raz do roku, natomiast klasyczne szambo średnio raz na miesiąc. W ogólnym rozrachunku oczyszczalnia staje się więc o wiele tańsza w eksploatacji, pomimo wyższej ceny. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna ma ponadto niewielkie rozmiary, co ułatwia montaż. Finalnie więc inwestycja zwraca się bardzo szybko – podkreśla Radosław Wojciechowski.

W oferowanych przez Eko House oczyszczalniach nie ma też konieczności zakupu dodatkowych biopreparatów – zastosowano w nich technologię równomiernego napowietrzania ścieków, co zapobiega gniciu i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Ich ogromnym atutem jest ponadto niewielkie zużycie prądu, co również wpływa na koszt eksploatacji.

Uwzględniając perspektywę ekonomiczną warto też pamiętać, że wodę pościekową, czyli oczyszczone ścieki można wykorzystać do nawadniania ogrodu, co pozwoli z kolei obniżyć rachunki otrzymywane z wodociągów.

fot. Eko House

Oczyszczalnie VH od Eko House Technologie Ekologiczne

Powodów, dla których warto zainwestować w biologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków VH zamiast w szambo jest znacznie więcej, choć koszty eksploatacji to bez wątpienia mocny argument.

Warto pamiętać też o tym, że oczyszczalnie biologiczne są bezwonne dzięki napowietrzaniu ścieków, czym deklasują klasyczne szamba, generujące nieprzyjemne zapachy. Aż trzy strefy z napowietrzaniem oraz wyposażenie w podwójny system recyrkulacji osadu czynnego zapewnia 97% redukcji zanieczyszczeń w ściekach.

W przydomowych biologicznych oczyszczalniach VH wszystkie sześć komór umieszczone są w jednym zbiorniku, co w połączeniu z brakiem osadnika wstępnego sprawia, że to konstrukcje zwarte i kompaktowe. Mniej materiałów użytych w procesie produkcyjnym korzystnie wpływa też na cenę przydomowej oczyszczalni biologicznej, a przy montażu wykonanym samodzielnie koszt ten będzie jeszcze niższy.

fot. Eko House

Nad montażem oczyszczalni biologicznej tego producenta powinny też pomyśleć osoby, którym bliska jest idea poszanowania zasobów naturalnych. Zachodzące w oczyszczalni procesy pozwalają wprowadzić z powrotem do środowiska zużytą wodę i wykorzystać ją np. do podlewania ogrodu, co przy obecnych deficytach i coraz dłuższych okresach suszy ma ogromne znaczenie dla planety… i dla zasobności naszego portfela.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że firma Eko House Technologie Ekologiczne to 12 lat doświadczenia, szereg zdobytych certyfikatów i wyróżnień zarówno dla samej firmy jak i członków zespołu. Korzystają z ich usług możemy być pewni, że cały proces zakupu jak i wsparcie techniczne podczas użytkowania przydomowej oczyszczalni będą stały na najwyższym poziomie.

Więcej informacji na stronie: www.ekohouse-oczyszczalnie.pl

62-330 Nekla, ul. Jana Nowaka 6 lok. 3, woj. wielkopolskie
tel. 603 310 919, 609 406 147,