Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa, rodzaje, koszt utrzymania

Hybrydowe oczyszczalnie ścieków NV

Na terenach mieszkalnych nieprzyłączonych do sieci kanalizacyjnej najczęściej montuje się szambo, ale to przecież nie jedyne rozwiązanie. Wywóz ścieków jest kłopotliwy i kosztowny, dlatego coraz częściej szamba ustępują miejsca oczyszczalniom. Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jaki jest jej koszt utrzymania? Oczywiście wszystko zależy od wybranego rozwiązania, bo na rynku znajdziemy urządzenia droższe i tańsze w eksploatacji. W ofercie firmy Traidenis-Pol dostępne są trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków NV, które uznawane są za najtańsze w utrzymaniu, a zarazem jedne z najlepszych na rynku.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Jednym z podstawowych kryteriów sprawiających, że tradycyjne szamba coraz częściej zastępowane są przez przydomowe oczyszczalnie, jest bezproblemowa eksploatacja, z pominięciem uciążliwych i obciążających domowy budżet prac związanych z opróżnianiem zbiornika. Firma Traidenis-Pol położyła nacisk nie tylko na skuteczność i bezawaryjną, ciągłą pracę (brak automatyki i ruchomych elementów), ale także na maksymalne uproszczenie obsługi, stawiając na dwie niezawodne i sprawdzone technologie: osad czynny i złoże biologiczne. Dzięki temu działanie przydomowej oczyszczalni ścieków NV jest samoistne, bez konieczności ingerencji użytkownika. Jak to możliwe? Otóż ścieki, które wpływają do komory wewnętrznej, są napowietrzane przez powietrze dostarczane przez dmuchawę membranową, przez co mieszają się, a mikroorganizmy namnażają za sprawą dostarczonego tlenu. Dzięki pracy osadu czynnego i złoża biologicznego, ścieki zostają oczyszczone w komorze napowietrzania, a cząsteczki stałe opadające na dno są ponownie podrywane do góry przez powietrze. Następnie osad czynny z komory wewnętrznej trafia do komory zewnętrznej, gdzie sedymentuje (cząstki stałe oddzielają się od cieczy), a oczyszczone ścieki wypływają przez koryto z przelewem pilastym.

fot. TRAIDENIS-POL 

Potęga prostoty

Jedynym elementem elektrycznym zastosowanym w oczyszczalniach NV jest dmuchawa. Brak także części mechanicznych – sterownika, przewodzików, filtrów czy pomp mamutowych, a więc elementów, które wymagają stałego nadzoru, mycia i wymiany w przypadku uszkodzenia. Tak prosta konstrukcja gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków i prostą eksploatację. W odróżnieniu od oczyszczalni wyposażonych w osadnik wstępny, w którym dochodzi do beztlenowego podczyszczania ścieków, nie wydobywa się z nich też nieprzyjemny zapach, co w sposób oczywisty podnosi komfort użytkowania.

Hybrydowe oczyszczalnie NV mają kompaktową budowę, gdzie w jednym, stożkowatym korpusie znajdują się dwie komory, pełniące funkcję bioreaktora i osadnika wtórnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnia montażu jest relatywnie niewielka, a na działce widoczny jest tylko jeden właz rewizyjny. Ponadto stożkowaty kształt sprawia, że zmniejszona jest powierzchnia działania sił wyporu przez wody gruntowe, przez co oczyszczalnie NV sprawdzą się nawet w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.

Solidność przydomowej oczyszczalni ścieków i jej bezawaryjne działanie przez lata gwarantuje z kolei GRP – żywica poliestrowa wzmocniona włóknem szklanym. Staranne wykonanie, przemyślana konstrukcja i zaawansowany materiał użyty w toku produkcji sprawiają, że firma Traidenis-Pol na swój wyrób udziela aż 20 lat gwarancji.

fot. TRAIDENIS-POL 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszt utrzymania

Fakt, że działanie przydomowej oczyszczalni ścieków odbywa się niemal całkowicie bez ingerencji użytkownika, przekłada się na niskie koszty utrzymania. Jedyne regularnie podejmowane działania wymagają wyboru osadu nadmiernego 1-2 razy na rok i jest to wykonywane tak jak w przypadku szamba przez wóz asenizacyjny. Łączny roczny koszt eksploatacji kształtuje się na poziomie 300-400 zł.

Aby zrozumieć, skąd niskie koszty utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków NV, warto poznać zasadę działania oczyszczalni biologicznych, w których konieczne jest stworzenie warunków tlenowych mikroorganizmom, co wiąże się z koniecznością napowietrzania ścieków za pomocą dmuchawy. Z tego faktu wynika podstawowy koszt utrzymania oczyszczalni, związany z opłatami za prąd potrzebny do pracy tego jedynego elementu elektrycznego. Jednocześnie producent wyeliminował przez to konieczność zakupu biopreparatów czy pożywek, które są niezbędne w przypadku większości dostępnych na rynku wyrobów.

Innym rozwiązaniem technologicznym pozwalającym na obniżenie kosztów utrzymania jest też specjalnie zaprojektowany przez Traidenis-Pol sposób usuwania osadu nadmiernego w oczyszczalniach typu NV-m. Dzięki zastosowaniu specjalnego worka filtrującego, który jest zawieszony wewnątrz oczyszczalni ścieków, we własnym zakresie można usunąć osad nadmierny. Nie ma więc konieczności zamawiania wozu asenizacyjnego, co w wielu przypadkach – np. gdy jego dojazd na posesję jest bardzo utrudniony – jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

fot. TRAIDENIS-POL 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje

W ofercie Traidenis-Pol znajdują się trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków NV. Dzięki temu bez trudu można dopasować rozwiązanie odpowiadające na różne potrzeby i warunki gruntowe.

Typ NV-a to najczęściej sprzedawana na terenie Polski przydomowa oczyszczalnia o zintegrowanej budowie, gdzie w jednym korpusie znajdują się dwie komory. Za dostarczanie powietrza do komory napowietrzania odpowiedzialna jest zasilana elektrycznie dmuchawa.

Typ NV-m to z kolei rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków o podobnej budowie, która jednak szczególnie sprawdzi się na terenach trudno dostępnych, bo eliminuje konieczność dojazdu wozu asenizacyjnego. Innowacją zastosowaną w tym typoszeregu oczyszczalni jest worek filtracyjny zawieszony wewnątrz, który pozwala na usuwanie osadu nadmiernego w dogodnym dla użytkownika momencie.

Typ NV-t tworzą dwa osobne zbiorniki – urządzenie typu NV do biologicznego oczyszczania ścieków (dwie komory jak w pozostałych rodzajach przydomowych oczyszczalni ścieków) i zagęszczacz osadu. W systemie NV-t osad nadmierny usuwany jest bezpośrednio do zagęszczacza osadów za pomocą pompy mamutowej, skąd wybierany jest wozem asenizacyjnym. Z kolei powstające wody nadosadowe są recyrkulowane do oczyszczalni NV.

fot. TRAIDENIS-POL | Typoszereg oczyszczalni NV od 2 do 30 RLM.

Różne modyfikacje przydomowych oczyszczalni ścieków NV sprawiają, że z powodzeniem będą pracować zarówno na posesjach prywatnych, jak i przy wiejskich szkołach, punktach gastronomicznych, lecznicach, ośrodkach zdrowia czy kempingach.

A dla nieprzekonanych argumentów mogą dostarczyć… liczby. W praktyce bowiem koszt utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków NV oscyluje rocznie w granicy 200 zł (dla porównania – w przypadku szamba są to roczne kwoty rzędu 3 tysięcy zł). Warto też wspomnieć, że w naszym kraju jest już zamontowanych ponad 16 tysięcy przydomowych oczyszczalni ścieków NV, które funkcjonują skutecznie i bezawaryjnie, co jest być może najdobitniejszym potwierdzeniem wiodącej roli producenta.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.traidenis-pol.com

19-400 Olecko, ul. Gołdapska 31, woj. warmińsko-mazurskie
tel. (87) 520 20 36, +48 509 398 829,


Liczba odwiedzin: 574 | Data publikacji: 2020-10-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.11.2020 | Uzdatnianie wody
Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem problemu braku...
22.05.2020 | Uzdatnianie wody
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to szansa na niezależność...
09.06.2021 | Uzdatnianie wody
Brak dostępu do kanalizacji nie zmusza już...
Przydomowe przepompownie ścieków mają za zadanie transportowanie...
Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które...
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny sposób na...
Przyłączenie domowej sieci wodno-kanalizacyjnej do sieci miejskiej...
Zrównoważone rozwiązania, proekologiczna produkcja, nowoczesne technologie i...
W marcu bieżącego roku Komisja Europejska przyjęła...
12.11.2020 | Uzdatnianie wody
Zbieranie wody deszczowej, która posłuży np. do...
17.06.2019 | Studnie
Istnieją dwa sposoby na pozyskanie wody dla...
16.05.2019 | Beton
Naturalny dodatek mineralny do betonów produkowany na...
31.10.2017 | Pompy
Instalacja kanalizacyjna w budynkach jest zwykle projektowana...
Rosnąca świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa sprawia, że...
08.06.2016 | Pompy
Niewykorzystywanie wszystkich pomieszczeń w budynku uznaje się...
31.05.2016 | Pompy
Obniżenie rachunku za wodę z miejskiego wodociągu,...
14.10.2014 | Pompy
Na każdym etapie budowy, a także w...
04.04.2019 | Rusztowania
Multiserwis Oddział RUSZTOWANIA PRZEMYSŁOWE w Ostrzeszowie to...
09.03.2017 | Pompy
Zakłady komunalne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe, spożywcze,...
25.09.2014 | Energia ekologiczna
Uzyskiwanie energii z wiatru realizowane jest w...
Każda budowa – zarówno domów jednorodzinnych, jak...
Jeszcze do niedawna mało kto spoza wąskiego...
Dezynfekcja powietrza, zwana inaczej dekontaminacją to usuwanie...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: przydomowa oczyszczalnia ścieków jak działa, przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa, przydomowa oczyszczalnia ścieków - rodzaje, przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt utrzymania, działanie przydomowej oczyszalni ścieków, zasada działania przydomowej oczyszczalani scieków, funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni scieków, jak funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków, traidenis, traidenis-pol, oczyszczanie ściegów, ścieki, oczyszczalnie, oczyszczać, oczyszcza, oczyści, produkt do oczyszczania ścieków, przydomowe oczyszczalnie, oczyszczalnie biologiczne, zbiorniki grp, separatory, separatory tłuszczu, silosy, skrubery, trapy kolejowe,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy