Przydomowa oczyszczalnia ścieków dla 4 osób – jakie parametry doboru brać pod uwagę?

Gdy decydujemy się na umieszczenie na działce małej oczyszczalni ścieków na własne potrzeby, na wstępie analizujemy dwa aspekty. Pierwsza sprawa to określenie potrzeb naszej rodziny w zakresie produkcji i zagospodarowania ścieków. Druga to weryfikacja, jakie wymogi prawne ma spełniać instalacja z naszych wyliczeń. Przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób, ważna jest więc:

 • Liczba użytkowników – wielkość oczyszczalni dopasowujemy do potrzeb konkretnej liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. W przypadku 4-osobowej rodziny nie powinniśmy więc decydować się na większe modele.

 • Pojemność zbiornika – średnie przyjęte dobowe zużycie wody (mycie, pranie, gotowanie itp.) na jedną osobę to 150 l. W celu oczyszczenia ścieki przebywają w nim kilka dni. W przypadku gospodarstw dla 4 osób zaleca się wybór zbiorników o pojemności co najmniej 2000 l, co zapewni płynną pracę nawet przy zwiększonej objętości ścieków.

 • Możliwości rozbudowy, zgodność z normami europejskimi i polskimi, certyfikaty jakości, bezpieczeństwa.

 • Odporność na wahania temperatury oraz cykliczne niedobory lub nadmiary ścieków w systemie.

 • Weryfikacja wymogów prawnych związanych z budową oczyszczalni na działce (poziom wód gruntowych, przepuszczalność gruntu, powierzchnia działki, warunki zabudowy, zgłoszenie czy pozwolenie). Przydomową oczyszczalnię ścieków dla 4 osób zazwyczaj nie przekracza produkcji 5 m3 ścieków na dobę, do jej budowy wystarczy więc zgłoszenie robót. Nie trzeba uzyskiwać także pozwolenia wodno-prawnego. W przypadku systemów drenażowych trzeba spełnić dodatkowe kryteria.

Technologie działania przydomowych oczyszczalni

Gdy mamy już określone techniczne parametry wyjściowe naszej małej oczyszczalni, czas na wybór technologii. Na podstawie rozwiązań renomowanej marki Nolen prezentujemy trzy najpopularniejsze obecnie na rynku systemy, które różni metoda działania oraz cena.

Przydomowe oczyszczalnie hybrydowe (BDH) – najwyższa redukcja zanieczyszczeń

To najnowocześniejsza technologia przeznaczona na każde warunki gruntowo-wodne, zapewniająca najwyższy poziom oczyszczenia i bezzapachowe działanie. Odpowiadają za nie dwa niezależne reaktory biologiczne, w których zachodzi podwójne czyszczenie. Biologiczno-mechaniczne hybrydy są odporne na przeciążenia, niedobory ścieków, wahania temperatur czy dostępu prądu. Mogą zatem przyjąć większy ładunek zanieczyszczeń i skuteczniej je oczyścić. Obok naturalnego biologicznego czyszczenia możemy liczyć na wymuszoną mechanicznie cyrkulację oczyszczonych ścieków. Cena hybrydowej przydomowej oczyszczalni dla 4-osobowej rodziny jest tutaj także atutem. Dodatkowo korzystnie amortyzuje się w czasie dzięki taniej eksploatacji. Producent Nolen oferuje na swoje zbiorniki BDH 30 lat gwarancji.

Schemat oczyszczalni:

1. Komora nr 1 – osadnik wstępny

2. Komora nr 2 – reaktor biologiczny nr 1

3. Komora nr 3 – reaktor biologiczny nr 2

4. Komora nr 4 – osadnik wtórny / komora klarowania

5. Sterownik oczyszczalni z systemem monitorowania pracy

6. Fluidalne złoże biologiczne

7. Dyfuzory napowietrzające

8. Dyfuzory napowietrzające

9. System recyrkulacji osadu z pompą mamutową

Jak działa hybrydowa przydomowa oczyszczalnia ścieków dla 4 osób?

W osadniku wstępnym następuje podczyszczenie ścieków (floatacja sedymentacja, oddzielenie tłuszczów) przy użyciu niskoobciążonego osadu czynnego (bakterii tlenowych). Proces wspiera samoczyszczące biologiczne złoże fluidalne zbudowane z kształtek PE, na których gromadzą się mikroorganizmy. Złoże chroni przed wypłukaniem bakterii, grzybów i pierwotniaków, które odpowiadają za rozkład ściekowej materii organicznej. W osadniku wtórnym następuje finalne klarowanie ścieków. Na dnie obu bioreaktorów są dyfuzory natleniające system nadmuchanym powietrzem. Oczyszczona woda trafia na zewnątrz. Pozostały nadmierny osad dzięki recyrkulacji wraca do osadnika wstępnego za pomocą pompy mamutowej. W efekcie mamy mniej osadu do usunięcia (utylizacja raz na rok lub co dwa lata to znacznie niższe koszty eksploatacji).

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne (SBR) – klasyczne POŚ nawet do 12 użytkowników

Oczyszczanie hybrydowe to rodzaj oczyszczalni biologicznych, czyli takich, które działają poprzez rozkładanie materii organicznej na proste związki chemiczne pod wpływem bakterii beztlenowych i tlenowych. Wyróżnia je przede wszystkim zwiększona efektywność dzięki podwójnemu reaktorowi biologicznemu. Inwestując w przydomową oczyszczalnię ścieków dla 4 osób, możemy wybrać także technologię SBR. Tutaj proces sekwencyjnego cyklu oczyszczania (napełnianie, napowietrzanie, sedymentacja, odprowadzenie wody, opróżnienie osadu) odbywa się w jednym reaktorze.

Przydomowe oczyszczalnie drenażowe – najprostszy, ale nie zawsze sprawdzający się system

Najprostszym systemem są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Zbiornik z tworzywa (tzw. osadnik gnilny) gromadzi ścieki. Funkcję oczyszczającą, którą w technologiach BDH i SBR pełnią reaktory, tutaj realizuje drenaż. Powoli przekazuje ścieki do rozłożenia w gruncie. Pojemność zbiornika i długość drenażu określamy na podstawie ilości generowanych przez gospodarstwo domowe zanieczyszczeń. Cena tego systemu jest rzecz jasna niższa niż pozostałych. Pamiętajmy jednak, że ułożenie drenażu może wymagać sporo miejsca na działce. Zasada oczyszczania w gruncie obarczona jest wieloma obostrzeniami prawnymi i nasza lokalizacja może być nieodpowiednia. Dodatkowo drenaż czasem się zapycha i wymaga kompletnego czyszczenia.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków dla 4 osób – cena

Szybki rozwój technologiczny POŚ-ów sprawia, że u doświadczonych producentów jak firma Nolen korzystnie kształtuje się także cena przydomowej oczyszczalnia ścieków dla 4 osób. Przykładowo Nolen Bio DUO-Hybryda to koszt ok. 10 600 zł. Za EKO SBR zapłacimy średnio ok. 12 200 zl. Oczyszczalnie drenażowe to mniej więcej połowa tej kwoty. Aby obniżyć koszt wyjściowy, warto śledzić, obecne jeszcze w niektórych regionach, gminne programy dotacyjne. Instalacja POŚ przynosi znaczne oszczędności eksploatacyjne w porównaniu z tradycyjnym szambem (1 wywóz rocznie vs 12 wywozów rocznie).

Jaki model wybrać?

1. BDH – hybrydowe

Wśród rozwiązań hybrydowych popularnym wyborem przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób są:

 • Nolen Bio DUO-Hybryda 4 o pojemności zbiornika 2500 litrów i dobowej przepustowości hydraulicznej ścieków 0,6 (m3/d).

 • Nolen Bio DUO-Hybryda 6 o pojemności zbiornika 3000 litrów i dobowej przepustowości hydraulicznej ścieków 0,9 (m3/d).

Oczyszczalnie BDH Nolen to kompaktowe urządzenia, które zmieszczą się nawet na małej działce. Są lekkie dzięki wykonaniu z mocnego polietylenu, który można poddać recyklingowi. Sprawdzą się na wszystkich warunkach glebowych. Wydajne oczyszczenie ścieków pozwoli bezpiecznie i ekologicznie zutylizować je w gruncie czy w wodzie. Wyróżnia je szczelność, energooszczędność, zautomatyzowana praca. Są dedykowane do różnorodnych zastosowań od domów jednorodzinnych aż po hotele.

2. SBR – biologiczne

Jeśli decydujemy się dla naszej 4-osobowej rodziny na biologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, producent Nolen proponuje dwa rozwiązania dla małych gospodarstw domowych:

 • EKO SBR 2-4 ze zbiornikiem na 2500 litrów i dobowej przepustowości hydraulicznej ścieków do 0,6 m3.

 • EKO SBR 4-6 ze zbiornikiem na 3500 litrów i dobowej przepustowości hydraulicznej ścieków do 0,9 m3.

Schemat oczyszczalni:

1. Osadnik wstępny

2. Komora reaktora

3. Pokrywa osadnika

4. Moduł sterujący

5. Pompa zasilająca

6. Pompa osadu wtórnego

7. Pompa ścieków oczyszczonych

8. Dyfuzory napowietrzające

9. Wlot ścieków DN 160

10. Wylot oczyszczonych ścieków DN 110

Modele SBR produkowane zgodnie z normą PN–EN 12566-3+A2:2013-10. Zbiorniki Nolen budowane z trwałego PE. Urządzenie jest energooszczędne, elementy wewnątrz zbiorników oczyszczalni podlegają w 100% recyklingowi, co pozwala chronić środowisko i zasoby wodne. SBR to biologiczne oczyszczalnie zautomatyzowane, które nie wymagają stosowania biopreparatów.

3. Drenażowe

Dla 4-osobowej rodziny przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym Nolen to dwa warianty:

 • Oczyszczalnia 2000 ze zbiornikiem na 2000 litrów i przepustowości hydraulicznej ścieków do 0,6 m3.

 • Oczyszczalnia 3000 ze zbiornikiem na 3000 litrów i przepustowości hydraulicznej ścieków do 0,9 m3.

Nolen dostarcza wraz ze zbiornikami i tunelami do drenażu pakiet akcesoriów, dzięki którym dopasujemy system do naszych potrzeb. Konstrukcja zbiornika (osadnika) i jego parametry są zgodne z zharmonizowaną normą PN EN 12566-1 i można poddać je recyklingowi.

Pomoc w wyborze oczyszczalni

Aby poznać najkorzystniejsze ceny i modele przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Nolen. Szczegółowa oferta dostępna jest na stronie

https://nolen.pl/produkty/oczyszczalnie-sciekow

01-248 Warszawa, ul. Jana Kazimierza 31B/100, woj. mazowieckie
tel. +48 668-427-200,