O ile w nowo budowanych obiektach kwestia ocieplenia poddasza użytkowego jest rozwiązywana na etapie realizacji inwestycji, to w wielu starszych budynkach zaniedbanie tych spraw daje się boleśnie we znaki. Dotyczy to zarówno braku komfortu cieplnego mieszkańców budynku, jak i domowego budżetu, który szybko topnieje. Jest to odczuwalne zwłaszcza zimą, ale nie tylko – bo przecież upalne lata sprawiają, że coraz częściej decydujemy się też na montaż klimatyzacji, zwłaszcza w pomieszczeniach pod dachem, który może rozgrzać się nawet do 80 stopni Celsjusza.

Jak ocieplić poddasze w starym domu, aby z jednej strony – zrobić to skutecznie, a z drugiej – nie zapłacić fortuny za materiały i robociznę oraz nie zdezorganizować sobie życia na długi czas?

Wełna mineralna i styropian to rozwiązania klasyczne, które jednak mają sporo wad. Bałagan i pył podczas układania, ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscach połączeń – to tylko kilka z powodów, dla których warto przeanalizować rozwiązania alternatywne. Świetnym izolatorem są pianki PUR, które aplikuje się natryskowo, jednak wysoki koszt inwestycji bywa dla wielu osób zaporowy.

Dlaczego ocieplanie poddasza w starym domu matą termoizolacyjną miałoby być konkurencją dla wymienionych powyżej metod?

fot. ANAR 

Ciepło zimą, chłodno latem

Osoby, które zastanawiają się, jak ocieplić mieszkanie w starym domu, powinny zwrócić uwagę na maty termoizolacyjne z kilku powodów, wśród których na pierwszym miejscu można wymienić prostotę montażu, lekkość i oszczędność miejsca. To jednak nie koniec zalet, bo maty pozwalają też utrzymać komfort termiczny latem. Pozwala na to ich struktura, dzięki której efektywność izolacyjna mat zwiększa się wraz ze wzrostem różnicy temperatur. Pod tym względem zostawiają one materiały o dużej bezwładności cieplnej (wełna, styropian), daleko w tyle.

Z kolei zimą maty skutecznie ocieplą poddasze w starym domu, bo są odporne na wilgoć – a jak wiadomo, jedynie suchy materiał zatrzyma w budynku ciepło. Również w tej kwestii sprawdzają się one lepiej niż styropian i wełna, które mają tendencję do ulegania zawilgoceniom, gdy pod dachem skondensuje się para wodna lub gdy pod pokrycie dostanie się deszcz albo śnieg.

Dzięki wielokrotnemu odbiciu promieniowania cieplnego powierzchnia mat ISOBOOSTER ma podwyższoną temperaturę, a w efekcie bardzo trudne jest osiągnięcie punktu rosy. To wszystko sprawia, że nawet gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, na powierzchni mat nie wykrapla się para wodna.

fot. ANAR 

Jak ocieplić poddasze w starym domu matą ISOBOOSTER

Ocieplanie poddasza w tradycyjny sposób, a więc z wykorzystaniem wełny czy styropianu, choć nie jest zadaniem skomplikowanym, to jednak nastręcza pewnych montażowych trudności. Wynika to z faktu, że materiał trzeba dociąć i dokładnie dopasować do kształtu konstrukcji, a następnie ułożyć między krokwiami i pod nimi. Oczywiście mostki termiczne w miejscach styku zdarzają się bardzo często. Pianka PUR z kolei wymaga specjalnego agregatu i ekipy, który wykona zlecenie. Wykorzystując maty termoizolacyjne ISOBOOSTER można samodzielnie ocieplić poddasze w starym domu. Jak to możliwe? Otóż materiał ten jest bardzo lekki, bez problemu można go więc transportować i układać.

Wystarczy warstwa o grubości 8-12 cm, aby zapewnić komfort termiczny. Materiał izolacyjny, który ma tak niewielką grubość, pozwala też zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni na poddaszu. Co istotne – wszystkie substancje, z jakich produkowane są maty, są całkowicie neutralne dla zdrowia człowieka. Ogromną zaletą mat jest też trwałość – w testach starzeniowych wykazano, że będą one skutecznie ocieplać poddasze nawet przez 70 lat.

fot. ANAR 

Maty termoizolacyjne ISOBOOSTER to odpowiedź na pytanie o to, jak ocieplić poddasze w starym domu. Budownictwo mieszkaniowe (w tym także coraz popularniejsze szkieletowe) to jednak zaledwie ułamek możliwości wykorzystania tego świetnego materiału termoizolacyjnego. Produkt sprawdzi się też w szeroko rozumianym przemyśle – można w ten sposób ocieplać hale magazynowe i produkcyjne, a także stosować maty w budynkach chłodniczych. Ponieważ są one odporne na wilgoć, wykorzystuje się je też podczas budowy obiektów SPA, wellnes, saun czy pływalni.

Więcej informacji na stronie: www.isobooster.pl

96-200 Rawa Mazowiecka , ul. Mszczonowska 36, woj. łódzkie
tel. 468 166 190,