Wśród rządkowych programów wsparcia szczególnie popularne są dwa: „Czyste Powietrze” oraz „Ciepłe Mieszkanie”. Każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie. Może być nim objęta wymiana okien, docieplanie budynków, jak również wymiana nieefektywnych kotłów grzewczych starego typu na nowsze, ekologiczne urządzenia.

Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”
Program „Czyste Powietrze” jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz wydzielonych z nich lokali mieszkalnych, które mają osobną księgę wieczystą. Dofinansowanie mogą uzyskać osoby, których dochody nie przekraczają określonych limitów. Od kwietnia 2024 roku wprowadzono możliwość ubiegania się o prefinansowanie dla osób o najniższych dochodach, co pozwala otrzyma
aż do 50% wartości dotacji jeszcze przed rozpoczęciem prac. Maksymalna suma, jaką można uzyskać, to 136 200 zł na jedną nieruchomość.
Wysokość dofinansowania w tym programie zależy od dochodów beneficjenta – niższe kwalifikują do wyższych wsparć. W zależności od skali dochodów, program rozróżnia trzy główne poziomy wsparcia, które odpowiadają różnym progom zarobkowym.
Jak więc widać, warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien w tym programie związane są jedynie z wysokością zarobków beneficjenta oraz prawem własności do danego lokalu.

Wymagania programu „Ciepłe Mieszkanie”
Z kolei program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest głównie do mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie jest dostępne dla właścicieli oraz najemców, a jego maksymalna kwota wynosi 41000 zł dla osób fizycznych i 375000 zł dla wspólnot.
Dla otrzymania dotacji kluczowe są zarówno wysokość dochodów, jak i lokalizacja budynku – szczególne wsparcie przewidziane jest dla mieszkań położonych w gminach o najwyższym poziomie zanieczyszczeń. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do wymiany okien czy montażu nowoczesnego urządzenia grzewczego w tym programie również jest kryterium dochodowe. Wysokość wsparcia (trzy poziomy) jest uzależniona od miesięcznych zarobków beneficjenta.

Dobre okna to podstawa!
Wymienione powyżej programy mają jasno i wyraźnie określone warunki, jakie należy spełnić, aby dostać dofinansowanie na wymianę okien i drzwi, kotłów grzewczych czy szeroko rozumianą termomodernizację. Warto jednak zwracać uwagę na to, jaki produkt kupujemy.
– Inwestycja w stolarkę, nawet jeśli jest ona wspierana rządowymi dopłatami, to wydatek, jaki ponosimy raz na wiele lat. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, jakie parametry mają wybrane okna. Tym bardziej, że dotację można dostać tylko na takie produkty, które – jak wszystkie okna Vetrex – spełniają wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie Warunków Technicznych obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku. Dokument ten określa maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła, który dla okien i drzwi balkonowych wynosi 0,90 [W/(m2K)], a dla okien połaciowych – 1,10 [W/(m2K)] – mówi Jakub Malinowski z firmy Stoplast, będącej autoryzowanym salonem sprzedaży produktów marki Vetrex w Łodzi i jej okolicach.

Jakie okna do nowego domu, jakie do starszego budownictwa?
W ofercie Vetrex znajduje się kilka linii produktów, które równie dobrze sprawdzą się w nowym, jak i w starszym budownictwie. Dzięki świetnym parametrom stolarki, na wymianę okien można dostać o dofinansowanie, bo warunki nakreślone w wymienionym powyżej dokumencie spełniają one z nawiązką.
Do budynków, które mają szczególnie duże otwory okienne, polecane są okna V82. Mocna budowa profili oraz specjalnych wzmocnień zapewnia doskonałą statykę nawet w największych gabarytach stolarki. Wyróżniają się one ponadto innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które podnoszą standard mieszkania, jednocześnie redukując koszty użytkowania.
W modelu tym zastosowano profile VEKA, które dzięki swojej konstrukcji znacząco poprawiają izolacyjność cieplną. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła dla całego okna może osiągnąć nawet 0,77 W/(m²·K) przy zastosowaniu pakietu szybowego Ug=0,5 W/(m²·K) z ramką Master Therm.
System potrójnych uszczelek gwarantuje nie tylko szczelność, ale również doskonałą izolację akustyczną, co czyni model V82 idealnym wyborem dla osób mieszkających w hałaśliwych środowiskach lub ceniących sobie ciszę i spokój.

O ile w nowym budownictwie wybór stolarki okiennej jest niemal niegraniczony, to w starszych domach trzeba się dostosować do zastanych warunków. Ubiegając się o dofinansowanie do wymiany okien, spełnić trzeba nie tylko rządowe wymogi. Czasem zdarza się np., że mamy niewielkie otwory okienne bez możliwości ich powiększenia, a jednocześnie zależy nam na tym, aby jak najlepiej doświetlić wnętrza światłem dziennym.
– Takim inwestorom polecamy okna LUM’UP. Model ten charakteryzuje się niskim złożeniem ramy oraz wąskim słupkiem ruchomym, co nie jest tylko elementem estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym. Takie rozwiązanie pozwala na stosowanie większych przeszkleń, przez co do wnętrz dociera więcej światła słonecznego. Dodatkowo dzięki pakietom szybowym o współczynniku Lt na poziomie aż 74% uzyskujemy efekt wysokiej przezierności szyb co sprawia, że pomieszczenia stają się jaśniejsze i optycznie większe – mówi Jakub Malinowski z firmy Stoplast.
Elegancja tego modelu okna wyraża się w smukłych liniach skrzydła okiennego i listwy przyszybowej, co dodatkowo podnosi walory estetyczne każdego wnętrza. Oczywiście okna LUM’UP są również wyborem praktycznym pod kątem izolacyjności termicznej. Ich wysokie parametry przewyższają normy UE obowiązujące od 2021 roku, co czyni je doskonałą inwestycją zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Specjalna konstrukcja profili umożliwia tworzenie dużych, stabilnych i sztywnych przeszkleń, nawet o nietypowych kształtach.

Dochody osób, które spełniają warunki, aby ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien, nie mogą zazwyczaj przekroczyć określonych kwot. Z tego powodu tacy inwestorzy często szukają również stolarki, która będzie miała przystępną cenę, a jednocześnie – bardzo dobre parametry.
– W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się okna V74. To sprawdzona, solidna konstrukcja, która wyróżnia się wysokim poziomem izolacji termicznej – może uzyskać Uw na poziomie nawet 0,79 W/(m²·K) oraz wysoki stopień izolacji akustycznej, dzięki czemu zapewnia komfort oraz spokój w każdym wnętrzu – mówi Jakub Malinowski.
Dodatkowym atutem okien V74 są innowacyjne zgrzewy V-Perfect, które zapewniają estetyczne wykończenie przez minimalizację widoczności łączeń narożników. Okna te sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych projektach domów i mieszkań, oferując nie tylko wygodę, ale i wyjątkową trwałość.

Nie tylko okna!
Inwestorzy, którzy spełniają warunki pozwalające ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien, mogą również skorzystać z dopłat do zakupu drzwi balkonowych/tarasowych, a także do drzwi zewnętrznych, które wraz ze stolarką okienną stanowią newralgiczne miejsca w budynku, bardzo narażone na powstawanie mostków termicznych.
– To właśnie przez okna i drzwi „ucieka” najwięcej ciepła, dlatego warto stawiać na stolarkę najwyższej klasy. Oferowane przez Vetrex systemy tarasowe przesuwne, takie jak energooszczędne drzwi odstawno-przesuwne Slide’Up i podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe Vetrex Motion to propozycja dla najbardziej wymagających osób, dla których obok parametrów liczy się też design – mówi Jakub Malinowski.

Oferowane przez Vetrex produkty to nie tylko okna, ale także drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Również dla takiej stolarki są jasno określone wytyczne odnośnie maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła. W przypadku drzwi zewnętrznych wynosi on 1,30 [W/(m2K)], a dla drzwi i bram garażowych (w garażach ogrzewanych) – 1,30 [W/(m2K)].
W budynkach modernizowanych, ale także w obecnie wznoszonych domach energooszczędnych, budowanych zgodnie z nowymi wytycznymi, świetnie sprawdzą się np. drzwi zewnętrzne Vetrex Premium 70. Zamiast drewnianych ramiaków, zastosowano tu utwardzone tworzywo PVC, które tworzy dodatkową przekładkę termiczną. Za bardzo dobre parametry izolacji termicznej odpowiada też zamkniętokomorowa piana zaaplikowana pomiędzy płaszczami oraz ościeżnice z ciepłego aluminium.
Piana poliuretanowa posłużyła też producentowi do wykonania izolacji bram garażowych Vetrex 40 i Vetrex 60. Znajduje się ona wewnątrz paneli, które tworzą segmenty bram. Ich parametry poprawiają też uszczelki wsuwane w dolny panel, a także – w przypadku wersji Vetrex 60 – dodatkowe podwójne uszczelnienie panelu (w górnej i dolnej części).

Termomodernizacja i wymiana okien mogą być dużo bardziej przystępne dzięki dopłatom z rządowych programów, tym bardziej, że warunki dofinansowania nie są wygórowane. Wybierając produkty Vetrex, które na terenie Łodzi i w jej okolicach można zakupić w firmie Stoplast wraz z montażem, możliwe jest nie tylko skorzystanie z tych dotacji, ale również zapewnienie sobie wysokiej jakości i trwałości, niezależnie od tego, czy planujemy termomodernizację starszego domu, czy budowę nowego od podstaw.

Stoplast oferuje doradztwo, pomiary oraz montaż wysokiej jakości stolarki. Więcej informacji na stronie: https://stoplast.eu/

94-227 Łódź, Kwiatowa 10, woj. łódzkie
tel. 42 655 20 50 - Salon Sprzedaży , 609 560 651 - Pomiary, serwis,