Pokaż filtry
Filtrowanie i sortowanie

Ekologiczny styl życia na dobre już zadomowił się również w Polsce. Wokół nas wyrastają sklepy ze zdrową żywnością, a etykieta zwierająca przedrostek „eko” na różnych produktach przyciąga jak magnes. Ten trend nie ominął też branży budowlanej i nie powinno nas to dziwić. Przecież to w domu spędzamy mnóstwo czasu, to tutaj szczególnie ważne jest, aby otaczające nas materiały nie szkodziły naszemu zdrowiu. Jak zbudować ekologiczny dom? Warto zacząć od zdrowych ścian z betonu komórkowego, które będą przyjazne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla… portfela.

Klinkier zachwyca inwestorów i projektantów swoim ponadczasowym pięknem i funkcjonalnością. Ten szlachetny materiał można wykorzystać w dowolny sposób. Cegły klinkierowe idealnie nadają się na elewacje budynków i ogrodzenia, z kolei brukiem klinkierowym możemy wyłożyć tarasy, schody, ścieżki w ogrodzie czy podjazd do garażu.

Ogrodzenia z kamienia łupanego to dziś szczyt dobrego smaku, a ich uniwersalność sprawia, że doskonale pasują zarówno do eleganckich rezydencji, jak i do domów projektowanych w stylu rustykalnym. Są trwałe, solidne, odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli mają jakieś wady, to z pewnością jest to wysoka cena, przekraczająca często możliwości finansowe przeciętnego inwestora. Na szczęście rynek już wypełnił tę niszę, i to w świetnym stylu. Znana na rynku od ponad 25 lat firma TeknoAmerBlok oferuje betonowy system ogrodzeniowy Amerfence Tab, który do złudzenia przypomina ogrodzenia z kamienia łupanego. Jest jednak zdecydowanie tańszy, nie ustępując przy tym kamieniom ogrodzeniowym ani pod kątem trwałości, ani pod względem estetyki.

Elewacja to wizytówka każdego domu. Dobór odpowiednich materiałów do jej wykonania pozwoli uzyskać modną, designerską całość, która wyróżni nasz dom w okolicy. Taki efekt z pewnością osiągniemy, jeśli nasz wybór padnie na cegłę klinkierową. Materiał ten można zaaranżować zarówno klasycznie, jak i bardzo nowocześnie, a gama kolorystyczna, którą wzbogaciły pewien czas temu różne odcienie szarości, daje inwestorom jeszcze większe możliwości w stworzeniu domu swoich marzeń.

Ogrodzenie to niezwykle ważny element posesji. Pełni ono nie tylko funkcję ochronną, zabezpieczając dom przed nieproszonymi gośćmi i zaznaczając granice działki, ale także stanowi element aranżacyjny całej posesji. Dlatego, jeżeli zależy nam, aby zbudować trwałe i solidne ogrodzenie na lata, a przy tym efektowne i designerskie, warto zainwestować w ogrodzenie z pustaków betonowych.

Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś, w XXI wieku, muszą sprostać wymaganiom o wiele wyższym niż kiedykolwiek do tej pory. Czasem okazuje się jednak, że to, co przed laty wymyślili nasi przodkowie jest najlepsze, o ile dołoży się do tego nowoczesną technologię. Przykładem może być glina – zdrowy i ekologiczny materiał, który wzbogacony odpowiednimi dodatkami ma jeszcze lepszą izolacyjność termiczną, wciąż pozostając naturalnym budulcem na miarę naszych czasów. Wyroby z ceramiki budowlanej, systemy kominowe i płyty stropowe żelbetowe oferuje firma LEIER.

Od 1 stycznia 2017 roku został wdrożony kolejny etap zmian dotyczących maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budynku, co w praktyce oznacza konieczność stosowania do budowy domu materiałów energooszczędnych. Wprowadzone wymogi w przepisach prawa polskiego stanowią kolejny etap wdrażania dyrektywy unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Choć więc w myśl prawa inwestorzy nie będą już mogli iść na żadne kompromisy pod kątem efektywności energetycznej, to jednak trudno nie zauważyć, że nowe wymogi w prostej linii przełożą się na zasobność portfela przeciętnego Kowalskiego.

Bloczki HOTBLOK to najprostszy sposób na szybkie i tanie wznoszenie ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia. Doskonałe parametry izolacyjności termicznej sprawiają, że bloczki są powszechnie wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów wentylacyjnych to dziś rozwiązania bardzo poszukiwane na rynku. Obok oczywistej zalety rozwiązań systemowych, jaką jest kompatybilność i dopasowanie poszczególnych elementów, równie ważna jest też prostota i szybkość montażu. Z myślą o potrzebach rynku budowlanego, który coraz bardziej się profesjonalizuje, powstają ceramiczne wyroby firmy Leier –systemy Thermopor do budowy ścian, systemy kominowe i pustaki wentylacyjne.

Piękny, zadbany ogród przypomina często dzieło sztuki. Zachwyca oglądających, a stałym użytkownikom daje potrzebny relaks i wyciszenie. Odpowiednio zaprojektowany, będzie przez lata spełniał swoją funkcję. Warto więc zadbać o to, aby niezbędne w ogrodzie elementy użytkowe miały odpowiedni wygląd i tworzyły spójną całość.

Działki budowlane o nieregularnej powierzchni są atrakcyjne wizualnie. Jednak skarpy, pagórki czy zbocza często wymagają wzmocnienia. Do podparcia takiego terenu można wykorzystać różne materiały, w tym naturalny kamień. Niestety jego nieregularne kształty i rozmiary mogą okazać się kłopotliwe w trakcie układania. Tymczasem na rynku obecne jest rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie zamierzonego celu – wzmocnionej skarpy o estetycznym wyglądzie.

„Podaj cegłę, podaj cegłę – zbudujemy nowy dom!” – śpiewała w czasach PRL-u Izabela Trojanowska. „Pieśń o cegle” nabiera nowego znaczenia, bo dziś z cegły nie tylko się buduje – cegłą się wykańcza całe wnętrza, cegłą się dekoruje i ozdabia. Cegła jest modna, piękna i trwała, łatwo dostępna i naturalna. Cegła po raz kolejny przeżywa swój renesans.