Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zapotrzebowanie budynku jednorodzinnego na energię nieodnawialną (wskaźnik EP), która jest niezbędna do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, chłodzenia, nie może przekraczać 70 kWh/(m²·rok). Jednym ze sposobów na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną EP jest zbudowanie domu z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej – jak bloczki keramzytowe ścienne i fundamnetowe LECA BLOK®.
W takim budynku straty ciepła przez przegrody zewnętrzne: ściany, dach, podłogę na gruncie, okna i drzwi, powinny być bardzo ograniczone. Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych odgrywa kluczową rolę w budowie domów energooszczędnych – aby spełnić warunki na energię pierwotną EP poniżej 70 kWh/m², ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła U na poziomie co najmniej 0,20 W/(m2.K).

Bloczki keramzytowe ścienne, fundamentowe LECA BLOK®

System LECA BLOK® obejmuje wyroby z keramzytobetonu, które są stosowane w Europie od ponad 60 lat. Ich wytrzymałość i izolacyjność szczególnie została sprawdzona w Skandynawii, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne. Dzięki swoim właściwościom sprawdzają się również w mniej mroźnych krajach, w których mury budynków muszą chronić mieszkańców przed wysokimi temperaturami, jak np. Hiszpania czy Portugalia.

Wykorzystanie bloczków keramzytowych ściennych i fundamentowych LECA BLOK® oraz właściwie dobranej izolacji termicznej pozwala nie tylko na uzyskanie w budynku wysokiego poziomu efektywności energetycznej, ale także na zapewnienie ciszy i komfortu.

Główny składnik keramzytobetonu to keramzyt, czyli gliniane kulki wypalane w piecach obrotowych. Keramzyt i keramzytobeton są materiałami niepalnymi oraz odpornymi na działanie grzybów i pleśni. Główny producent keramzytu – firma Leca® – dostarcza lekkie kruszywo do producentów bloczków systemu LECA BLOK®, które następnie trafiają na budowę przyszłych domów energooszczędnych.

Bloczek keramzytowy fundamentowy

fot. Leca | Bloczek Leca® Blok fundamentowy 5 (38x24x24 cm).

Do budowy ścian fundamentowych i ścian piwnicznych wykorzystuje się keramzytowe bloczki fundamentowe, które deklasują tradycyjne bloczki betonowe pod wieloma względami.

1 m2 ścian z bloczków keramzytobetonowych jest od typowej ściany nie tylko dwukrotnie lżejszy, ale ma też czterokrotnie lepszą izolacyjność termiczną. Pozwala to ograniczyć wydatki na dodatkowe, drogie izolacje ścian w gruncie i w strefie cokołów, a izolacja ścian fundamentowych z bloczków keramzytowych Leca® może być o 4 cm cieńsza. I tak na przykład w domu bez piwnic o wymiarach 12,5 x 10 m można wykonać o 4 cm cieńszą izolację z XPS, nie tracąc przy tym na właściwościach termoizolacyjnych

Bloczki keramzytowe ścienne (ściany zewnętrzne i wewnętrzne)

fot. Leca | Pustak Leca® Blok 24 (50x24x24 cm).

Do budowy ścian parteru i kolejnych kondygnacji stosuje się pustaki (do ścian zewnętrznych) oraz pełne bloczki (do budowy ścian akustycznych).

Pustaki mają wymiary 24 x 24 x 50 cm i pozwalają na budowę ścian zewnętrznych o bardzo dobrej izolacyjności termicznej i najwyższej paroprzepuszczalności. Do izolacji ścian zewnętrznych można używać styropianu, ale zaleca się stosowanie wełny mineralnej, która jest najbardziej paroprzepuszczalnym materiałem. W przypadku bloczków keramzytowych ściennych LECA BLOK® 24, współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,191 W/m·K, dlatego już 15 cm warstwa izolacji o λ = 0,04 W/mK pozwala na uzyskanie U dla ściany poniżej 0,2 W/m2K, czyli – zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi – odpowiedniej dla domów energooszczędnych.

fot. Leca

Ściany działowe w systemie LECA BLOK®

fot. Leca | Bloczek Leca® Blok 12 (50x12x24 cm).

fot. Leca | Bloczek Leca® Blok akustyczny 18g (38x18x24 cm).

Do budowy ścian działowych, a także trójwarstwowych ścian zewnętrznych (do zewnętrznej ściany osłonowej), najczęściej wykorzystuje się pustaki o szerokości 12 cm.
Z kolei w budownictwie jednorodzinnym bardzo często wykorzystywane są akustyczne bloczki keramzytowe – służą do wznoszenia ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej. Niewielka waga keramzytu sprawia, że bloczki są lżejsze niż inne produkty legitymujące się tą samą klasą izolacyjności akustycznej. Bloczki akustyczne Leca odgradzają mieszkania w bliźniakach czy szeregowcach, oddziela się też nimi pomieszczenia w domach jednorodzinnych np. łazienki od sypialni lub pokoje dziecięce od pomieszczeń, w których mieszkają starsi domownicy.

Bloczki akustyczne często wybierają inwestorzy, którzy budują w pobliżu lotnisk, ruchliwych arterii czy zakładów przemysłowych, bo można wykorzystać je do budowy ścian zewnętrznych, które będą skutecznie izolować akustycznie od hałasu.

Elementy uzupełniające z keramzytobetonu

fot. Leca | Kształtka Leca® Blok nadprożowa U 24 (25x24x24 cm).

W Polsce producenci wyrobów systemu Leca® BLOK oprócz bloczków keramzytowych ściennych, fundamentowych i akustycznych, oferują również inne elementy z keramzytobetonu. Są to: kształtki nadprożowe U 24 i U 36,5, systemy kominowe i wentylacyjne, stropy Teriva oraz inne elementy niezbędne przy budowie energooszczędnego domu.

Uzupełnieniem systemu elementów ściennych jest Leca® KERAMZYT – lekkie, ceramiczne kruszywo, które ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Świetnie sprawdza się ono np. do izolacji podłóg na gruncie, do izolacji ścian fundamentowych, drenaży, budowy zielonych dachów, a także do wspomagania systemów retencyjnych czy prac ogrodowych.

Lista producentów pustaków i bloczków keramzytowych na stronie: https://lecadom.pl/gdzie-kupic

Więcej informacji o wyrobach na: www.lecadom.pl

83-140 Gniew, ul. Krasickiego 9, woj. pomorskie
tel. +48 58 772 24 10,