Wozidła budowlane Wacker Neuson
Możliwość poruszania się po różnego rodzaju podłożach (również skalistych czy grząskich i błotnistych, a także na znacznych nachyleniach) w połączeniu z relatywnie niewielkimi rozmiarami i dużą ładownością – te cechy sprawiły, że wozidła i miniwozidła są niezastąpione na placach budowy. Jednak maszyny te cieszą się popularnością nie tylko w budownictwie i sektorach pokrewnych (np. drogownictwo czy prace geotechniczne). Często można je też spotkać w rolnictwie, przedsiębiorstwach komunalnych czy firmach leśnych.
Wśród dostępnych na rynku miniwozideł i wozideł, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Wacker Neuson. Rozbudowana gama maszyn pozwala dobrać produkt odpowiedni zarówno pod względem typu podwozia, ładowności, jak rodzaju napędu. Producent idzie jednak znacznie dalej, kładąc też ogromny nacisk na rozwiązania zwiększające efektywność pracy oraz bezpieczeństwo i komfort operatora.

Wozidło budowlaneWacker Neuson Dual View 90

Wozidło Dual View 90 to maszyna, która pozwoli przewieźć aż 9 ton ładunku, a do tego jest bardzo wygodna i bezpieczna w obsłudze. Wśród zastosowanych rozwiązań warto wymienić więcej przestrzeni na nogi, uzyskanej dzięki płaskiej podłodze bez tunelu środkowego, a także możliwość wysiadania w obu kierunkach, bo zintegrowany z joystickiem podłokietnik jest składany w górę i w dół.

W wozidle budowlanym Wacker Neuson Dual Viev 90 zastosowano ponadto fotel klasy premium z amortyzacją pneumatyczną i ogrzewaniem. Obszar roboczy znajduje się zawsze bezpośrednio przed operatorem, który – w zależności od rodzaju wykonywanych zadań – zmienia kierunek patrzenia i jazdy.

Choć kwestie związane z bezpieczeństwem i wygodą operatora były niezwykle istotne podczas projektowania wozidła budowlanego Wacker Neuson Dual View 90, nie wymusiło to najmniejszych kompromisów na rzecz wydajności tej maszyny. Za te kwestie odpowiada niezawodny napęd hydrostatyczny, który sprawdzi się w każdych warunkach.
Wozidło nie traci przyczepności podczas zjazdów z nachyleń, za co odpowiada funkcja hamowania hydrostatycznego. Co istotne – w trakcie spuszczania nogi z gazu nie ma potrzeby ciągłego naciskania hamulca, dzięki czemu zmniejsza się jego zużycie. Płynność jazdy w kierunku przód / tył utrzymywana jest z wyeliminowaniem konieczności zatrzymywania maszyny.
Wozidło budowlane Wacker Neuson Dual View 90 zachowuje nieprzerwaną trakcję i przyczepność w całym zakresie prędkości, przy czym nie ma potrzeby zmiany biegów czy wciskania sprzęgła (na biegu jałowym maszyna pozostaje bez ruchu, a na bezpieczeństwo wpływa dodatkowo elektrycznie sterowany sprężynowy hamulec postojowy.). Za ekonomiczne zużycie paliwa przy jednoczesnym optymalnym wykorzystaniu mocy odpowiada funkcja ECO, która reguluje prędkość obrotową silnika w zależności od zapotrzebowania na moc. Dalsze ograniczenie zużycia paliwa jest możliwe dzięki zastosowania funkcji Auto-Stop z przyciskiem aktywującym (funkcja włączana, gdy maszyna jest w bezruchu przez okres 5 minut).

 

Całości w zakresie wydajności dopełniają dodatkowe elementy bezpieczeństwa, jak sterowany elektro-hydraulicznie system Hill-Hold, który przeciwdziała staczaniu się wozidła ze wzniesienia (funkcja automatycznego zaciągania, gdy maszyna jest wyłączona). Dzięki temu, że jest on zainstalowany we wnętrzu przedniej osi, żadne elementy nie są narażone na przypadkowe uszkodzenia. Funkcję tę można w prosty sposób włączyć i wyłączyć przyciskiem na konsoli środkowej. Co istotne – system Hill-Hold jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga serwisowania.

 

Opcjonalnie można wyposażyć maszynę w silnik Power, który pozwala zwiększyć siłę ciągnięcia i wydajność – nawet na wzniesieniach i przy pełnym obciążeniu. Wśród funkcji, które sprawiają, że wozidło budowlane Wacker Neuson Dual View 90 wyróżnia się spośród konkurencyjnych rozwiązań, warto wymienić kontrolę pozycji wanny w czasie rzeczywistym. W przypadku niekompletnego zatrzaśnięcia, operator natychmiast otrzymuje stosowne powiadomienie, a prędkość jazdy zostaje zredukowana do 13 km/h, aby uniknąć wypadku. System ostrzegawczy zadziała też, jeśli maszyna przechyli się do niebezpiecznego stanu lub stanie się niestabilna – uruchomienie kontroli przechylenia ostrzeże w takiej sytuacji operatora przed niebezpieczeństwem.

Kamera widoku przedniego w standardzie.

Wozidło Wacker Neuson DW30
Kołowe wozidło budowlane Wacker Neuson DW 30 to maszyna, które daje szerokie możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Można ją wyposażyć w kabinę lub składany pałąk ochronny, do wyboru jest ponadto wanna na beton z blachą nasypową lub wanna obrotowa przechylana. Mimo niewielkich, kompaktowych rozmiarów, obciążenie użytkowe tego modelu wynosi aż 3 tony, przez co świetnie sprawdzi się on w trudno dostępnych miejscach.

Wozidło ma doskonałe właściwości trakcyjne, co udało się uzyskać dzięki zastosowaniu napędu hydrostatycznego na wszystkie koła, z częściową blokadą mostów na przedniej osi. Na parametry jezdne wpływa też przegub wahliwo-skrętny z kątem wychylenia 37 stopni i oscylacją 15 stopni oraz prześwit 260 mm.
Również w tym typoszeregu wozideł budowlnych Wacker Neuson zastosował niezawodny i sprawdzony w każdych warunkach napęd hydrostatyczny, który z wyeliminowaniem konieczności zmiany biegów i wciskania sprzęgła zachowuje w całym zakresie prędkości nieprzerwaną trakcję i przyczepność. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zużycie hamulca (hydrostatyczna funkcja hamowania podczas spuszczania nogi z gazu) i zachować przyczepność przy zjazdach ze skarp czy nasypów. Brak ruchu na biegu jałowym i płynna zmiana jazdy przód / tył bez konieczności zatrzymywania maszyny to kolejne kwestie wpływające na bezpieczeństwo i komfort operatora.
Aby uniknąć wypadku na skutek niekompletnego zatrzaśnięcia wanny, wozidło automatycznie zmniejszy prędkość jazdy i poinformuje operatora o nieprawidłowej pozycji wanny, jak również o utracie stabilności.

Wozidło DW 30.

Wozidło budowlane Wacker Neuson DW 30 można wyposażyć w silnik ECO, który pozwala uzyskać maksymalną prędkość 20 km/h lub w silnik POWER 45 KM DPF (maksymalna prędkość 25 km/h). Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w pracy na standardowych terenach, drugie polecane jest w przypadku terenów trudnych i górskich. Ostatni wariant standardowo posiada system Auto-Stop oraz funkcję Hill-Hold.
Na uwagę zasługuje też prostota sterowania, gdyż wszystkie funkcje dostępne są z pozycji joysticka (m.in. jazda przód-tył, bieg jałowy, zmiana zakresu prędkości żółw-zając, przechył wanny i jej obrót).

Podobnie jak wozidło budowlane Wacker Neuson Dual View 90, również model DW 30 posiada elektrycznie sterowany sprężynowy hamulec postojowy, zainstalowany we wnętrzu przedniej osi.
Maszyna jest bardzo łatwa w transporcie, co zawdzięcza kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze (2142 kg). Jej wymiary wynoszą: długość – 3,9 m, szerokość – 1,73 m, a wysokość z opuszczonym pałąkiem 1,91 m.

Łatwy transport – wozidło DW30.

Dopasowanie wozidła do specyfiki wykonywanych zadań zwiększa ponadto bogaty pakiet wyposażenia opcjonalnego. Są to m.in. pełna kabina z klimatyzacją, daszek ochronny (w wersji POWER jako standard) i różne rodzaje wanny.

fot. 1. Wanna wysokiego wysypu, fot. 2. Wanna do betonu z ruchomą rynną.

Możliwość poruszania się nawet w trudnym terenie, duża ładowność, a do tego innowacyjne rozwiązania wpływające na komfort i bezpieczeństwo operatora oraz na optymalizację kosztów… Wozidła i miniwozidła budowlane Wacker Neuson wyznaczają w swoim sektorze rynku nowe standardy, wysoko ustawiając poprzeczkę konkurencji.

Więcej informacji na stronie: https://www.wackerneuson.pl/

05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Umiastowska 2, woj. mazowieckie
tel. 22 490 35 00, 608 921 930,