System do zagospodarowania wody deszczowej i szarej – cena nie tak straszna, jak ją malują!

Firma Green Water Solutions jest przedstawicielem na Polskę niemieckich producentów: GreenLife GmbH oraz ARIS GmbH i wyspecjalizowała się w projektowaniu oraz dostarczaniu systemów do zagospodarowania wody deszczowej i szarej. Instalacje wykonywane przez inżynierów Green Water pracują przede wszystkim w dużych budynkach, takich jak hale logistyczne, przemysłowe, hotele i obiekty noclegowe, akademiki i budownictwo wielorodzinne, a także instytucje oświatowe, lotniska, dworce. Niekwestionowana pozycja lidera w segmencie odzysku i zagospodarowania wody deszczowej i recyclingu wody szarej znajduje przełożenie na sukcesywnie powiększające się portfolio firmy, której zaufały przedsiębiorstwa takie jak: Skanska Property Poland, PKP, Dom Development, Asbud Group, DHL, THULE, Radisson, LIDL, IKEA, Panattoni, DELL. – Projektowane przez nas instalacje mają minimalne zapotrzebowanie w kwestii serwisowania. To sprawia, że wysoka jest tylko cena początkowa inwestycji. System zagospodarowania wody deszczowej i szarej w toku eksploatacji nie generuje niemal żadnych wydatków związanych z konserwacją, co sprawia, że szybko można zacząć czerpać korzyści. A te, w dobie rosnących cen wszystkich surowców, mogą być naprawdę znaczne – mówi Marcin Kłosowski z firmy Green Water Solutions.

Centrala wody deszczowej.

System zagospodarowania wody deszczowej

Szczególnie opłacalnym rozwiązaniem w obiektach, które przykryte są dachem o dużej powierzchni (hale logistyczne, zakłady przemysłowe) są systemy zagospodarowania wody deszczowej. – Aby zebrać i oczyścić wodę deszczową, stosujemy różne rozwiązania, m.in. filtry Biovitor marki GreenLife oraz centrale deszczowe i systemy pompowe Argus marki ARIS. Poszczególne rozwiązania dobieramy w zależności od wielkości zlewni podłączonego dachu. Dzięki temu, że filtr instalowany jest wewnątrz zbiornika na wejściu wody deszczowej, gwarantujemy jej pełne oczyszczenie mechaniczne – mówi Marcin Kłosowski. Systemy zagospodarowania wody deszczowej sprawdzą się szczególnie w zastosowaniach przemysłowych. Zebrana z dużych dachów deszczówka może zostać wykorzystana np. chłodzenia maszyn, ogrzewania podłogowego, nawadniania zieleni wokół obiektu, a także do celów użytkowych, jak np. spłukiwanie toalet czy prace porządkowe. Dzięki procesom biologicznym wyeliminowane jest ryzyko zagniwania wody w zbiornikach (bez konieczności stosowania chemikaliów), co daje pewność, że przechowywana woda ma odpowiednią jakość: jest czysta, bezwonna i przejrzysta. – Tego typu system zagospodarowania wody deszczowej dostarczyliśmy np. do centrum IKEA w Szczecinie. Bazuje on na filtrach GreenLife Biovitor DN250 oraz centrali deszczowej Argus 7 Eco. Zastosowane rozwiązania umożliwiają odzyskanie 100% wody spływającej do zbiornika magazynowego. Jest ona następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet w budynku oraz do nawadniania zieleni wokół niego – mówi Marcin Kłosowski. Ogromną zaletą systemów zagospodarowania wody deszczowej oferowanych przez GreenLife jest ich bezobsługowość. Filtry nie wymagają okresowej wymiany, nie trzeba też wykonywać bieżącej obsługi technicznej. Serwis i oczyszczenie konieczne jest raz na 8 lat, co sprawia, że do początkowej ceny inwestycji nie dochodzą żadne ukryte koszty dodatkowe.

Centrala ARIS Argus 6ECO.

System zagospodarowania wody szarej

Odzysk wody opadowej jest bardzo opłacalny zwłaszcza wówczas, gdy budynek ma znaczną powierzchnię dachu, dlatego instalację najczęściej montuje się w halach (produkcyjnych, logistycznych) czy w obiektach handlowych. Z kolei wszędzie tam, gdzie jest dużo pryszniców i umywalek, doskonale sprawdzą się systemy zagospodarowania wody szarej. Recycling wody szarej to doskonały sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w przypadku basenów i obiektów SPA/wellness, hoteli, domów wczasowych, sanatoriów, domów wielorodzinnych, akademików, placówek oświatowych i użyteczności publicznej. Nierzadko jednak takie rozwiązanie stosuje się również w przemyśle i centrach logistycznych, zwłaszcza w takich budynkach, które mają rozbudowany węzeł sanitarny, z prysznicami dla pracowników. – Jedną z nowszych realizacji jest uruchomiony przez nas system zagospodarowania wody szarej w Centrum Logistycznym we Wrocławiu przy ulicy Rakietowej. Jest to system podziemny, który pozwala odzyskać wodę z pryszniców i umywalek obiektu logistycznego. Podobne rozwiązanie przygotowaliśmy też dla międzynarodowej firmy logistycznej Orbico. Zainstalowany system podziemny ma wydajność 1000 litrów na dobę – mówi Marcin Kłosowski.

Podziemny system recyklingu wody szarej dla Orbico w Robakowie

Co ciekawe, aby obniżyć cenę inwestycji w systemy zagospodarowania wody szarej zalecane jest, aby instalować je podczas budowy lub modernizacji obiektów. Jednak w wymienionych powyżej przypadkach zamontowano je w budynkach już istniejących. Analiza kosztów początków i prognozowanych zysków wykazała, że inwestycja w system recyclingu jest mimo to bardzo opłacalna.

Korzyści do potęgi

Rozwiązaniem, które pozwala jeszcze bardziej zmaksymalizować korzyści, jest połączenie systemów zagospodarowania wody szarej i deszczowej. – Świetnym przykładem może być Hotel Hilton, który został wyposażony w system recyklingu i odzysku wody szarej, pozwalający zaoszczędzić w cyklu dobowym 20.000l wody dziennie. Woda z recyklingu zasila spłuczki toalet we wszystkich 173 pokojach, w częściach wspólnych oraz w salach konferencyjnych – mówi Marcin Kłosowski.

Montaż systemu recyclingu wody szarej w obiekcie biurowym w Warszawie.

Obok korzyści płynących z możliwości obniżenia kosztów eksploatacyjnych, ogromnym atutem systemów zagospodarowania wody szarej i deszczowej jest też krótki czas zwrotu inwestycji – dzięki temu relatywnie wysoka cena początkowa nie musi się okazać zaporowa, zwłaszcza gdy systemy montuje się na etapie budowy lub modernizacji budynku. Wdrażanie ekologicznych rozwiązań, które pozwalają oszczędzać kurczące się na ziemi zasoby, pozwala ponadto ubiegać się o przyznanie certyfikatu LEED i BREEAM, czyli jednego z dwóch prestiżowych wyróżnień ekologicznych, w których ocenia się budynki z uwzględnieniem całej gamy kryteriów. Wbrew pozorom jest to istotne nie tylko w przypadku obiektów świadczących usługi hotelowe, które mogą zyskać na atrakcyjności w oczach klientów o proekologicznym nastawieniu. Również obiekty przemysłowe mogą zapunktować. Certyfikat LEED i BREEAM daje pewność, że w danym budynku z sukcesem wdrożono rozwiązania zmniejszające jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oznacza to nie tylko możliwość zaoszczędzenia np. na rachunkach płaconych za zużytą wodę i odprowadzanie ścieków. To także sposób na podwyższenie rynkowej wartości nieruchomości, co może odegrać niemałą rolę w przypadku jej ewentualnej późniejszej odsprzedaży.

Więcej informacji na stronie: https://www.greenwatersolutions.pl/

02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 11, woj. mazowieckie
tel. +48 600 890 133,