Czy warto ubiegać się o dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 roku i jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie? Pierwsza część odpowiedzi na tak zadane pytanie może być tylko twierdząca. Ostatnie lata dobitnie pokazały, że rządowe programy dofinansowań są niezwykle skutecznym bodźcem do wymiany starych i wysokoemisyjnych źródeł ciepła na nowoczesne, przyjazne środowisku urządzenia. Wielu inwestorów przekonało się też niestety, że nie ma prostej zasady, w myśl której wymiana starego kotła na nowy piec (lub na pompę ciepła) automatycznie spowoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wręcz przeciwnie! Nierzadko okazuje się, że po wymianie koszty ogrzewania domu dodatkowo wzrosły, bo przecież nawet najlepszy kocioł nie sprawi, że wytworzone ciepło w magiczny sposób pozostanie w budynku, który nie ma dobrej izolacji termicznej. Zanim więc postanowimy zainwestować w nowe urządzenie grzewcze, konieczne jest wykonanie ocieplenia domu, na co można dostać dofinansowanie. Jakie warunki w 2024 roku trzeba spełnić, aby ubiegać się o rządową dopłatę?

Płyta Eurothane Bi-4.

Dofinansowanie do ocieplenia domu – warunki w 2024 roku

Nowe zasady obowiązujące wnioskodawców w programie „Czyste Powietrze” są skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować nieuczciwych producentów, którzy oferują urządzenia niespełniające deklarowanych parametrów technicznych. W takim sensie nowe zasady jeszcze lepiej pozwolą zbliżyć się do realizacji celu zdefiniowanego w nazwie programu, jakim jest przecież poprawa jakości powietrza. Jednak sama wymiana pieca nie wystarczy. Aby płacić mniejsze rachunki, a zarazem poprawić komfort życia domowników i zadbać o zdrowe, czyste powietrze, konieczne jest połączenie dwóch kwestii, czyli wymiana starego pieca i termomodernizacja. W roku 2024 warunki do ocieplenia domu z dofinansowaniem nie są wyśrubowane, a wsparcie można uzyskać w formie dotacji, prefinansowania lub pożyczki z dopłatą. W przypadku prefinansowania nowością jest możliwość ubiegania się o nie inwestorów z najniższym dochodem, którzy mogą uzyskać dotację w wysokości aż 50% – otrzymując w praktyce środki na termomodernizację jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Sama wysokość wsparcia zależy od dochodów beneficjenta i maksymalnie może ona wynieść aż 136 200 złotych na jedną nieruchomość.

Kluczowe jest jednak, aby po pierwsze – spełnić warunki nakreślone w programie (m.in. kryterium dochodowe), a także wybrać takie materiały budowlane, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Lista ta jest współtworzona przez producentów takich jak Recticel, którzy muszą wykazać, że ich rozwiązania spełniają szereg norm i wymogów oraz legitymują się stosownymi certyfikatami.

Termomodernizacja z produktami Recticel

Jak już wspomnieliśmy, warunkiem dofinansowania do ocieplenia domu w 2024 roku, jaki muszą spełnić beneficjenci, jest skorzystanie z materiałów ociepleniowych z listy ZUM. Wśród wpisanych na nią produktów marki Recticel znajdują się zarówno wyroby przeznaczone do termomodernizacji dachów skośnych i płaskich, jak również do ścian, sufitów oraz podłóg.

W pierwszej z wymienionych grup warto zwrócić uwagę na płyty PIR, które są atrakcyjną alternatywą dla wełny mineralnej i pozwalają na wykonanie skutecznej termomodernizacji dachu od zewnętrznej strony więźby dachowej (docieplenie nakrokwiowe). Są to m.in. płyty PIR na dachy skośne: Euroroof, Euroroof Max czy Powerroof.

Płyta Euroroof i Euroroof Max.

W przypadku dachów płaskich i tarasów wyrobami, które spełniają nakreślone w programie „Czyste Powietrze” warunki i pozwalają ubiegać się o dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 r. są płyty Eurothane Silver, Eurothane Silver E FR, Powerdeck F i Eurothane Bi-4.

Producent opracował ponadto całą gamę wyrobów, którymi można ocieplić ściany budynku, likwidując w ten sposób mostki termiczne i skutecznie zatrzymując ciepło w środku budynku. Do termomodernizacji ścian trójwarstwowych polecanym produktem jest wpisana na listę ZUM ultracienka płyta PIR Eurowall.

Montaż płyty Eurowall.

Do ocieplania ścian zewnętrznych, fasad wentylowanych i systemów ścian osłonowych warto wykorzystać płytę Powerwall. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba wykonania ocieplenia od wewnętrznej strony pomieszczeń (np. w budynkach podlegających ochronie konserwatora zabytków), można zastosować płyty Eurothane G, które połączone są z płytą kartonowo-gipsową.

Wśród wyrobów Recticel, które spełniają warunki do ocieplenia domu z dofinansowaniem w 2024 roku w ramach programu „Czyste Powietrze” są też produkty przeznaczone do docieplania posadzek. Zastosowanie płyt PIR – Eurofloor pozwala na poprawę parametrów termicznych podłóg, a zarazem jest łatwa w montażu i ma wysoką odporność na ściskanie.

Płyta Eurofloor pod ogrzewaniem podłogowym.

Wymiana źródeł ciepła w budynku, która połączona jest choćby z częściową termomodernizacją, to realne oszczędności dla inwestorów. Warto też pamiętać o tym, że możemy dzięki temu zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu. Każdego roku coraz bardziej dokuczają nam letnie upały, co sprawia, że wielu z nas decyduje się na chłodzenie pomieszczeń za pomocą klimatyzatorów czy wentylatorów. Skutecznie wykonana termomodernizacja sprawi, że dom będzie się wolniej nagrzewał w najgorętsze dni roku, co oczywiście pozwoli obniżyć wydatki na energię elektryczną, jaką zasilane są urządzenia chłodzące.

Dzięki temu, że warunki na dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 roku, jakie muszą spełnić beneficjenci, nie są wyśrubowane, warto skorzystać z rządowych dotacji. O dopłatę na termomodernizację można ubiegać nawet w sytuacji, gdy inwestor już wcześniej zawnioskował o finansowe wsparcie na wymianę urządzenia grzewczego.

Warto jednak pamiętać, aby wybierać tylko takie materiały, które – jak produkty Recticel – znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów.

Więcej informacji na stronie: https://www.recticelinsulation.com/pl/home

90-554 Łódź, ul. Łąkowa 29, woj. łódzkie
tel. 61 815-10-08,