Kiedy za oknem upał staje się nie do zniesienia, dobrze dobrany klimatyzator zapewni nam optymalne warunki temperatury i wilgotności. Ale co wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora do mieszkania w bloku lub domu?

Na co zwrócić uwagę?

Ogromny wybór różnego rodzaju urządzeń klimatyzacyjnych na rynku na pewno nie ułatwia zadania. Aby dobrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania w bloku lub domu, warto wziąć pod uwagę przynajmniej kilka kryteriów, takich jak: wielkość pomieszczenia, klasa efektywności energetycznej, wymiary czy poziom generowanego hałasu.

  • Wielkość pomieszczenia a moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora dobieramy w zależności od wielkości i liczby pomieszczeń w domu, liczby osób przebywających w pomieszczeniu, poziomu nasłonecznienia czy też liczby okien w danym pomieszczeniu.

  • Wydajność energetyczna

Najbardziej ekonomiczne klasy energetyczne – czyli te, które zużywają najmniej energii elektrycznej – mają oznaczenie A (A+, A++, A+++). Wybór urządzeń o wyższej klasie
przekłada się na niższe rachunki za prąd.

  • Głośność pracy

Przed zakupem klimatyzatora warto sprawdzić, czy odpowiada nam dany poziom głośności pracy urządzenia. Wiele z nich posiada wśród swoich funkcji tryb cichy (np. sleep mode), który ogranicza generowany przez nie dźwięk.

  • Wymiary urządzenia

Warto zwrócić uwagę na kompaktowość urządzenia, zarówno pod względem wymiarów, jak i wagi. Zamontowanie dużych jednostek wewnętrznych w małych pomieszczeniach może stanowić problem.

  • Czynnik chłodniczy

W zależności od rodzaju czynnika chłodniczego możemy mówić o mniejszym lub większym wpływie na efekt cieplarniany.

Split czy multi split?

W ofercie Lindab znajdziemy szeroką gamę klimatyzatorów do mieszkania w bloku i nie tylko, m.in. klimatyzatory ścienne typu split lub multi split. Który z nich będzie dla nas najlepszą opcją? To oczywiście zależy od naszych preferencji, dlatego przyjrzyjmy się najpierw ich ogólnej charakterystyce.

Klimatyzatory ścienne, zarówno split, jak i multi split, to najbardziej popularny wybór. Klimatyzator typu split składa się z dwóch głównych jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza jest umieszczona na zewnątrz budynku, najczęściej na elewacji, dachu lub na ziemi. Naścienna jednostka wewnętrzna odpowiada za rozprzestrzenianie chłodnego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Urządzenia typu split są bardzo energooszczędne. Wyróżniają się niezwykle cichą i ekonomiczną pracą. Często znajdziemy je w domach, mieszkaniach czy biurach. W ofercie firmy Lindab możemy wybierać spośród szerokiej gamy klimatyzatorów ściennych split – marek TCL, Mistral i Brisse.

Z kolei klimatyzator multi split pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, która w rezultacie może obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Multi split sprawdzi się zatem znakomicie w sytuacji, gdy chcemy skutecznie schłodzić albo ogrzać kilka pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Każdą z jednostek wewnętrznych można sterować indywidualnie. Wybór tego rozwiązania jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż kupowanie kilku pojedynczych zestawów split do poszczególnych pomieszczeń. Ponadto, dzięki możliwości podłączenia kilku jednostek wewnętrznych, klimatyzator multi split może być bardziej estetycznym rozwiązaniem niż montaż wielu jednostek zewnętrznych na zewnątrz budynku.

Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku lub domu?

W bieżącym sezonie pojawiło się kilka nowości w ofercie Lindab. Firma poszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory typu split nowej marki własnej – Brisse. Projektantom urządzenia przyświecał cel zapewnienia komfortu termicznego przy jednocześnie niewygórowanej cenie. Tak powstał jeden z najbardziej przystępnych cenowo klimatyzatorów dostępnych na rodzimym rynku. Energooszczędność zapewniają ekologiczne rozwiązania, takie jak czynnik R32 o bardzo niskim współczynniku tworzenia efektu cieplarnianego GWP.

Do wyboru są urządzenia o 3 mocach: 3,5 kW, 5,1 kW oraz 6,8 kW, dzięki czemu można dopasować je do wielu rodzajów pomieszczeń. Zdecydowanie plusem jest również ich ultracicha praca, zapewniająca niczym niezmącony odpoczynek czy wykonywanie codziennych obowiązków.

Ale to jeszcze nie wszystko. Klimatyzatory Brisse wyposażone są w wiele przydatnych funkcji – Inteligentne osuszanie, 24h timer, Tryb nocny czy Autorestart. Urządzenie można wyposażyć w moduł Wi-Fi, umożliwiający zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej.

Unikalny, nowoczesny design

Innym polecanym klimatyzatorem do mieszkania w bloku lub domu jest kolejna nowość w ofercie Lindab – grafitowo-czarny klimatyzator TCL Elite Dark (XA82I) typu split. Wybór z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnego, loftowego stylu – wszak również klimatyzator może stanowić ozdobny element wnętrza i nadawać mu charakteru! Teraz jest to możliwe dzięki jego ciemnografitowej oprawie z taflą ciemnego akrylu na froncie, imitującego czarne szkło.

Jednak nie tylko design stanowi jego wyróżnik. To również wiele ciekawych funkcji, wśród których znajdziemy: grzanie 8°C, autorestart, obustronne odprowadzenie skroplin, automatyczny ruch żaluzji góra-dół oraz lewo-prawo. Zimą przyda się zamontowana grzałka tacy ociekowej, która załącza się wyłącznie w trybie grzania i przy temperaturze zewnętrznej poniżej 0°C. Jego energooszczędność zapewnia wysoka klasa energetyczna – A++ w trybie chłodzenia oraz A+ w trybie grzania.

Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala sterować klimatyzatorem za pomocą aplikacji mobilnej TCL Home. Wisienką na torcie jest możliwość sterowania głosowego, co ucieszy nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Klimatyzatory sufitowe

Klimatyzatory sufitowe – inaczej kasetonowe – to z kolei rozwiązanie dedykowane głównie dla biur, budynków użyteczności publicznej i innych większych przestrzeni. W ostatnich latach jednak zyskały popularność również wśród klientów indywidualnych. W ofercie Lindab znajdziemy klimatyzatory sufitowe split marki Mistral, które wyróżniają się nowoczesnym, estetycznym wyglądem oraz cichą i wydajną pracą. Urządzenia posiadają wysoką klasę efektywności energetycznej: A++ dla chłodzenia i A+ dla grzania.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania w bloku lub domu to decyzja, która korzystnie wpłynie na Twój komfort w upalne dni, a także na Twój portfel w dłuższej perspektywie czasowej. Starannie rozważ wszystkie powyższe kwestie, a jeśli nadal nie jesteś pewien, który model będzie dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się z profesjonalistami, takimi jak np. eksperci z firmy Lindab. Niech w Twoim mieszkaniu zapanuje komfort termiczny, który zapewni Ci pełne relaksu dni.

Więcej informacji na temat oferty firmy Lindab można znaleźć na stronie: www.lindab-polska.pl

05-850 Wieruchów, ul. Sochaczewska 144, woj. mazowieckie
tel. +48 22 250 50 50,