Jak optycznie powiększyć łazienkę? Postaw na jasne kolory

Niemal każdy wnętrzarski poradnik dotyczący urządzania małej łazienki zaczyna się w ten sam sposób – od podkreślenia, jak ważna jest jasna kolorystyka. Pod tym względem nie będziemy oryginalni. Jasne kolory ścian i podłogi to prosty i skuteczny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Takie kolory jak biały, jasny beż czy delikatna szarość stworzą wrażenie przestronności i rozświetlą pomieszczenie. Biel ma dodatkowo pozytywny wpływ na naszą psychikę – poprawia nastrój i pobudza do działania. Pastelowe, rozwodnione błękity czy zielenie także pozwolą Ci osiągnąć w łazience taki efekt.

fot. ASKDOM 

Nie oznacza to jednak, że musisz jak ognia wystrzegać się mocniejszych barw w aranżacji łazienki. Zdecydowanie lepiej stosować je jednak punktowo, jako niewielkie kontrastowe akcenty na jasnym tle. Jeśli lubisz mocne, wyraziste kolory, wprowadź je przez dodatki – ręczniki, dywaniki, ceramikę. Samo tło niech pozostanie jasne.

Mała łazienka z oknem czy bez? Oświetlenie sztuczne i naturalne

Z doborem odpowiedniej kolorystyki małej łazienki związane jest także oświetlenie tego pomieszczenia. Dotyczy to zarówno naturalnego, dziennego światła, jak i oświetlenia sztucznego. Jeśli łazienka posiada okno, do maksimum wykorzystaj jego potencjał. W ciągu dnia naturalne światło doskonale rozjaśni pomieszczenie. Często jednak przeszkodą są kwestie związane z prywatnością. W takiej sytuacji postaw na rozwiązania, które zasłonią wnętrze pomieszczenia przed postronnymi obserwatorami, ale nie odetną całkowicie dostępu światła do wnętrza łazienki.

Niezależnie, od tego, czy projektujesz łazienkę z oknem, czy bez to pomieszczenie nie obędzie się bez odpowiedniego oświetlenia. W małej łazience zwykle wystarczy oświetlenie dwustrefowe: oświetlenie główne (montowane najczęściej na suficie) oraz dodatkowe oświetlenie strefy umywalkowej.

Na ograniczonym metrażu świetnie sprawdzą się sufitowe oprawy podtynkowe czy plafony LED. W nowoczesnych aranżacjach weź pod uwagę także podświetlane za pomocą technologii LED lustra. Zresztą duże lustro to obowiązkowy element w niewielkiej łazience, niezależnie od stylu.

Wyposażenie małej łazienki – co wybrać, aby powiększyć wnętrze?

Katalogi czołowych producentów wyposażenia wnętrz pełne są rozwiązań zaprojektowanych z myślą o niewielkich łazienkach. Jakie elementy wyposażenia polecają eksperci do takich wnętrz? Przede wszystkim kompaktowe urządzenia, które zajmują jak najmniej miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności i komfortu.

Zacznijmy od ceramiki sanitarnej. W małej łazience idealnie sprawdzi się podwieszana miska WC (np. takie modele: https://komfort.pl/k/ubikacje-i-toalety?rodzaj_ubikacje=miski-wc) wyposażona dodatkowo w zestaw podtynkowy WC. Ukryty w ścianie system spłukiwania i wisząca miska nadadzą strefie WC wrażenia lekkości i nowoczesnego charakteru. Kompaktowe, wręcz minimalistyczne konstrukcje sprawdzą się także w przypadku armatury. W projektach małych łazienek prym wiodą podtynkowe baterie o prostej konstrukcji. Bogato zdobione modele czy na przykład wysoka bateria do wanny wolnostojącej to raczej rozwiązania przeznaczone do większych salonów kąpielowych.

fot. ASKDOM 

Podobnymi zasadami kieruj się przy wyborze mebli do małej łazienki. Stawiaj raczej na meble z prostymi i jasnymi frontami. Ozdobne uchwyty czy dekoracyjne frezy, mimo swojej elegancji łatwo przytłoczą aranżację pomieszczenia. Dużą popularnością w małych wnętrzach cieszą się także meble łazienkowe w wersji SLIM. Są to modele o mniejszej głębokości niż przyjęte za standard 46 cm. Mimo mniejszej powierzchni blatu i mniejszej przestrzeni wewnątrz szafek jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie do łazienek o małym metrażu.

W jakim stylu urządzić niewielką łazienkę?

Wybór konkretnego stylu architektonicznego to kwestia indywidualnych preferencji i w dużej mierze tego, jak urządzona jest reszta mieszkania. Są jednak trendy, które w małej łazience sprawdzą się nieco lepiej niż inne. Dotyczy to przede wszystkim trendów nawiązujących do zasad minimalizmu. Mowa tu między innymi o stylu skandynawskim, loftowym czy japandi. Wszystkie te trendy stawiają na jasną, stonowaną paletę barw i proste, geometryczne formy. Taka aranżacja, oparta na powtarzających się prostych liniach i jednolitej kolorystyce, optycznie powiększy małe pomieszczenie.

fot. ASKDOM 

Nie oznacza to oczywiście, że musisz ograniczyć się tylko do tych kilku architektonicznych trendów. Zachowując umiar i stosując się do zasad urządzania niewielkich wnętrz, z powodzeniem stworzysz łazienkę inspirowanymi innymi, bardziej wyrazistymi stylami.

Dekoracje do małej łazienki

Na koniec warto wspomnieć o tym, jakie dodatki wybrać do małej łazienki. W większości przypadków w takiej przestrzeni obowiązuje zasada – mniej znaczy więcej. W małym wnętrzu lepiej powstrzymać się od wystawiania dużej ilości bibelotów, które tylko zaśmiecą przestrzeń. Wystarczy kilka gustownych, dobranych do konkretnej aranżacji akcentów. Świetnie prezentują się naturalne elementy – doniczka z paprotką na półce, suszone kwiaty w wazonie na blacie, czy dobrej jakości ręczniki z naturalnego materiału. Można powiesić też na ścianie obrazek lub grafikę w ciekawej, dopasowanej do stylu ramce. Im prościej i subtelniej, tym lepiej.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,