Pokaż filtry
Filtrowanie i sortowanie

Branża ogrodowa rządzi się swoimi prawami i nawet pobieżne przejrzenie blogów związanych z tą tematyką uświadamia nam, że dziś pomysłów na aranżację przestrzeni wokół domu jest równie wiele, co na urządzanie wnętrz. O ile trendy w doborze roślinności ogrodowej zmieniają się często, o tyle jeden element nigdy nie stał się passé. Mowa oczywiście o kruszywach ozdobnych, które niezmiennie są źródłem inspiracji dla pasjonatów sztuki ogrodowej, a także dla architektów krajobrazu, projektantów i wykonawców.

Już od kilku sezonów jednym z najgorętszych trendów dekoratorskich pozostaje niezmiennie kamień naturalny. Ten ekskluzywny i elegancki materiał może mieć obecnie każdy w domu. Umiejętnie dobrany, potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Kamień możemy z powodzeniem wykorzystać również na zewnątrz budynku – w postaci nowoczesnej elewacji.

Latem ogród staje się drugim domem, bo to właśnie tu spędzamy ciepłe popołudnia i weekendy, relaksując się po pracy i wypoczywając na świeżym powietrzu. Jak zadbać o ogród, aby stał się miejscem jedynym w swoim rodzaju i niepowtarzalnym? Oczywiście ważne są roślinne kompozycje, które można zaplanować tak, aby przez cały rok cieszyć się urokiem pięknego krajobrazu. Świetnym pomysłem na wyróżnienie ogrodu jest też przyozdobienie go skałami i kamieniami.

Powierzchnia odporna na zarysowania, działanie wysokich temperatur, nieprzemakalna, łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie – z uwagi na niewielką grubość – lekka, w 100% naturalna, higieniczna i nadająca się do kontaktu z żywnością… Ten zestaw cech brzmi nieprawdopodobnie, jednak istnieje materiał, który spełnia łącznie je wszystkie, przez co doskonale sprawdzi się jako elewacja, blat kuchenny, posadzka czy komponent do produkcji mebli. Spieki kwarcowe Neolith – bo o nich tu mowa – dostępne są w ofercie firmy Marmur Dulemba, będącej oficjalnym dystrybutorem na południową Polskę ich hiszpańskiego producenta – firmy Thesize.

Poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań w aranżacjach wnętrz jest dziś domeną nie tylko architektów, projektantów i dekoratorów, ale również właścicieli mieszkań, hoteli, sklepów i butików. Obok nowoczesnego i oryginalnego designu coraz więcej osób poszukuje takich produktów, które będą również ekologiczne, łatwe w codziennym utrzymaniu i pielęgnacji oraz funkcjonalne. Jedną z ciekawszych na rynku propozycji w tym zakresie przygotowała firma Akrilika, która oferuje kamień akrylowy oraz kleje do kamienia akrylowego.

Podłogi to bez wątpienia najbardziej eksploatowane miejsca w domu. Najbardziej narażone na uszkodzenia, najczęściej brudzone i czyszczone, nie da się ich wyłączyć z użytkowania nawet na chwilę. Dlatego podłogi powinny być przede wszystkim trwałe i łatwe w eksploatacji. Jednak oprócz tego, to podłogi nadają pomieszczeniom wyjątkowy charakter i są pierwszym elementem wnętrza, na które zwraca się uwagę – warto więc zadbać o to, by były piękne i stylowe.

Meble kuchenne wykonywane na zamówienie stały się już praktycznie normą na polskim rynku i zastąpiły gotowe, katalogowe zestawy. Projektowanie kuchni pod indywidualne potrzeby i gusta klienta spowodowało, że do kuchni trafiły materiały i wykończenia dotąd nie stosowane w tych pomieszczeniach. Jednym z nich jest kamień, który jest polecany jako surowiec do produkcji blatów.

Warto wiedzieć, że na percepcję wnętrza wpływają w równym stopniu: jego wymiary, oświetlenie, zagospodarowanie przestrzeni, podłogi czy sufitu, ale przede wszystkim jednak ściany. Zatem jeśli chcemy, aby wystrój naszego salonu był niepowtarzalny, funkcjonalny i designerski oraz spełniał marzenie o naszym prywatnym małym królestwie, nie musimy w tym celu przemeblowywać całego mieszkania. Zazwyczaj wystarczy wprowadzenie jednego znaczącego elementu, jakim jest właśnie dekoracja ścian.

Wykorzystywanie kamienia dekoracyjnego we wnętrzach nadaje przestrzeniom znacznego powiewu naturalności. Takie prawdziwe kamienne elementy zastosowane na okładzinach ścian znacznie lepiej korespondują z ekologiczną i nowoczesną duszą mieszkańców oraz użytkowników danych miejsc niż sztuczne tapety lub nienaturalne odcienie wielu farb. Stanowią też ważne odwołanie do klasyki w architekturze i sztuce.

Zastosowanie kamieni naturalnych w budownictwie ma bardzo bogatą historię. Tak samo jak drewno, kamień jest jednym z pierwszych używanych materiałów budowlanych. Obecnie jednak używany jest głównie jako element dekoracyjny, który ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań wewnątrz i na zewnątrz każdego budynku. Obszerną ofertę kamieni ozdobnych posiada w swojej ofercie firma Marmur Dulemba z Kobielic w okolicach Pszczyny.