Różnorodność mebli kuchennych, materiałów wykończeniowych, uchwytów a wreszcie bogactwo design'u spowodowało, że do kuchni zaczęły wkraczać nowe materiały takie, jak kamień. Podobnie jak drewno, jest on jednym z najstarszych używanych materiałów budowlanych. Dzięki jego naturalnemu charakterowi łatwo i  estetycznie łączy się on z innymi materiałami takimi jak stal ozdobna, drewno czy szkło. Kamienie występują w szerokim wachlarzu wybarwień i faktur mogą być one stosowane zarówno w architekturze zabytkowej, tradycyjnej jak i nowoczesnej. Oprócz oczywistych pozytywnych cech estetycznych kamienie charakteryzują się funkcjonalnością wynikającą z ich wytrzymałości.

 

kamienne blaty kuchennefot. Marmur Dulemba

 

Kamienny blat – jaki surowiec wybrać?
Przed inwestycją w blaty kamienne należy zastanowić się jaki „rodzaj” kamienia wybrać. Oczywiście blat kamienny musi idealnie pasować do kuchni pod względem estetycznym, czyli podkreślać jej wyjątkowość. Jednak dzięki różnorodności barw z doborem odpowiedniego kamienia nie powinno być problemów. Nacisk należy położyć na kwestie użytkowe. Blat powinien być przede wszystkim odporny na zabrudzenia, wysoką temperaturę oraz uszkodzenia powierzchni. Jego czyszczenie nie powinno sprawiać kłopotów i polegać jedynie na przecieraniu blatu mokrą ściereczką.
– Kamienie, które spełniają takie wymagania to granity. Charakteryzują się połączeniem elegancji i wytrzymałości oraz dużą różnorodnością wybarwień i faktur – mówi Jarosław Dulemba, współwłaściciel firmy Marmur Dulemba – Obecnie w magazynach naszej firmy znajduje się około 140 pozycji z tych materiałów, z których możemy wyprodukować różnego rodzaju blaty – dodaje.
Argumentem do stosowania granitów jest również ich wytrzymałość. Przez to inwestycja w taki blat jest jednorazowa. Przy prawidłowym użytkowaniu są one praktycznie niezużywalne.

 

kamienne blaty kuchenne kamienne blaty kuchennefot. Marmur Dulemba

 

Spieki kwarcowe i konglomeraty – alternatywa dla kamienia
Ciekawymi materiałami alternatywnymi dla kamienia, ale wciąż reprezentującymi jego wszystkie właściwości są spieki kwarcowe i konglomeraty. Te pierwsze są nowością na polskim rynku. Powstają one w wyniku mielenia a następnie prasowania i wypalania naturalnych skał takich, jak piasek kwarcowy, skały granitowe, iły łupkowe oraz pigmenty ceramiczne. Podobny produktem są konglomeraty. W ich przypadku łączenie składników następuje nie pod wpływem temperatury, ale przy pomocy chemicznych żywic.
– Konglomeraty i spieki kwarcowe praktycznie nie różnią się właściwościami od naturalnych kamieni. Jednak możliwość ich produkcji od podstaw daje możliwość kontroli nad wybarwieniami i tworzenia produktów katalogowych – mówi Jarosław Dulemba – Obecnie w naszej ofercie znajdują się produkty wiodących producentów i dystrybutorów tego typu produktów – Compac, Silestone, Dekton czy Neolith.

 

kamienne blaty kuchennefot. Marmur Dulemba

 

Blaty kamienne – szeroki zakres obróbki
Dzięki rozwojowi technologii obróbki kamienia i wprowadzenia przez producenta nowoczesnych maszyn obróbczych, przed producentami blatów kamiennych otworzyły się nowe możliwości. Obecnie, praktycznie ma ograniczeń co do nadawania kamiennym blatom kształtów i form.
– Jeżeli mówimy o obróbce blatów kuchennych to przede wszystkim mamy tutaj możliwość wykonania różnorodnych krawędzi, od bardzo ciężkich i dekoracyjnych, bogato frezowanych, po lekkie i proste – mówi Jarosław Dulemba – Oczywiście istnieje również możliwość nadawania blatom ciekawych kształtów czy wykonywania frezowań lub pochylni ociekowych. Powoduje to, że blaty stają się nie tylko estetyczne, ale jeszcze bardziej funkcjonalne.  Istnieją również trzy warianty obróbki powierzchni: tradycyjny poler, satyna, oraz najbardziej rustykalnie wyglądająca – obróbka „anticato”.

 

kamienne blaty kuchenne kamienne blaty kuchennefot. Marmur Dulemba

 

Warto postawić na kuchenne blaty kamienne
Dlaczego warto zdecydować się kamienne blaty kuchenne? Oto lista najważniejszych argumentów.
1. Różnorodność wybarwień i faktur kamieni powoduje, że łatwo łączyć je z szerokim zakresem materiałów do produkcji mebli.
2. Nadają meblom kuchennym elegancji i podkreślają ich klasyczny lub nowoczesny styl.
3. Ze względu na swoją odporność są szczególnie funkcjonalne i nie wymagają wymiany po kilku latach.
4. Można je obrabiać w różnorodny sposób – wykonywać ciekawe krawędzie, wykonywać frezowania, nadawać fantazyjne kształty.

 

kamienne blaty kuchenne kamienne blaty kuchennefot. Marmur Dulemba

 

Ze szczegółową ofertą blatów kamiennych firmy Marmury Dulemba można zapoznać się na stronie: www.marmur-dulemba.pl

 

43-262 Kobielice, ul. Pańska 16, woj. śląskie
tel. 32 211 33 33, +48 695199689,