Ogród to naturalne przedłużenie domu, przestrzeń, która podobnie jak wnętrza musi odzwierciedlać gust mieszkańców, harmonijnie komponując się z otaczającym krajobrazem. Niezależnie od stylu, w jakim zostanie zaaranżowany ogród, kamienie ozdobne wpiszą się w każdy z nich, a możliwości kreowania tej przestrzeni są dziś niegraniczone, tym bardziej, że piękno wielu roślin przemija wraz z nastaniem niskich temperatur, zaś urok ogrodowych kamieni ozdobnych jest ponadczasowy. Dlatego właśnie na nie warto postawić urządzając przestrzeń wokół domu. Inspiracji możemy poszukać na stronie Gnejsy.pl – marki, która jest bardzo dobrze rozpoznawalna na polskim rynku, pozwalając projektantom i architektom krajobrazu na tworzenie najbardziej wyrafinowanych i wpisujących się w różne style kompozycji ogrodowych, wykorzystujących na przykład korę kamienną, szpilki ogrodowe czy kamień do gabionów.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kora kamienna
Wśród zalet kory kamiennej na pierwszym miejscu warto wymienić wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jako produkt naturalny to kruszywo ozdobne nie szkodzi też środowisku, bo jego ph jest obojętne dla otaczających ich roślin. Kora kamienna stanowi doskonałe zabezpieczenie terenu przed chwastami, uniemożliwiając ich wzrost, a jednocześnie pozwala na łatwe dosadzanie kolejnych roślin. Tego typu ściółkowanie pozwala także na optymalne utrzymanie wilgotności gleby, bo w upalne dni skutecznie powstrzymuje nadmierne parowanie wody z podłoża, chroniąc rośliny przed szybkim wysychaniem. Tyle o walorach praktycznych (choć to bez wątpienia nie wszystkie!), czas na konkrety.  

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Jak możemy wykorzystać korę kamienną?
Odpowiadając na tak postawione pytanie trzeba przyznać, że możliwości są ogromne, tym bardziej że marka Gnejsy.pl oferuje różne frakcje i kształty kamienia, dzięki czemu bez trudu dobierzemy kruszywo ozdobne wpisujące się w gusta miłośników surowych, ostrych form, jak i dla tych, którzy wolą kamienie o zaokrąglonych krawędziach.
Często stosowanym wariantem jest wykorzystanie kory kamiennej na rabaty. Choć pomysł może wydać się niektórym oczywisty, to jego realizacja z pewnością taka nie będzie: charakterystyczna, pasiasta powierzchnia i ciekawa kolorystyka gnejsów – od szarego srebrnego oraz miodowego przechodzącego w jasne brązy – ożywi przestrzeń, nadając jej oryginalnego charakteru i tworząc dobre tło dla roślin poprzez uwydatnienie ich barw i kształtów.
Pokrycie korą kamienną całej powierzchni rabaty nie jest jedynym rozwiązaniem na wykorzystanie w architekturze ogrodu kruszyw ozdobnych. Wzrok będzie też przykuwać kamień ułożony wokół obrzeży rabaty, co w naturalny sposób oddzieli od siebie dwie przestrzenie, dla których granicą będzie ozdobny kamień ogrodowy.
Kreatywni ogrodowi designerzy mogą mieszać korę kamienną z iglastą i na bazie tych dwóch materiałów tworzyć aranżacje, których urok tkwi w kontraście. I tak na przykład rabatę z kory iglastej można otoczyć korą kamienną lub tworzyć z gnejsów kamienne wyspy, które staną się małymi dziełami sztuki i dominantami kompozycyjnymi zaaranżowanej w ten sposób przestrzeni.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kamień ozdobny w ogrodzie jest też obowiązkowym elementem skalniaków. Również w tym wypadku możemy wykorzystać korę kamienną, która bardzo atrakcyjnie prezentuje się w duecie ze skalniakowymi bylinami – niskimi i płożącymi, ale także z ziołami czy np. z karłowymi odmianami iglaków, które wtulone pomiędzy kruszywa przywodzą na myśl górskie pejzaże. Różne frakcje i kształty kamienia dają nieskrępowane możliwości aranżowania przestrzeni –  doskonale prezentują się zarówno na płaskich powierzchniach, jak i na różnego rodzaju skarpach, uskokach czy półkach skalnych, które w górach formowane są ręką natury.
Kora kamienna o pięknej, pasiastej kolorystyce ma też ogromny potencjał dekoracyjny. Ułożona na przykład wokół tarasu może stać się dopełniającą ramą, która będzie ciekawie korespondować zwłaszcza z ciemnymi deskami tarasowymi.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Z kory kamiennej możemy tworzyć nietuzinkowe, kamienne podłoża nie tylko dla roślin. W ogrodzie ozdobne kruszywa świetnie sprawdzą się przy wytyczaniu ścieżek, chodników. Można z nich też stworzyć ciekawe tło dla ogrodowej architektury – ławek, altan, a nawet elementów dekoracyjnych (wazonów, ogrodowych rzeźb, fontann). Szlachetne kruszywo ozdobne, jakim jest gnejs w ogrodzie, będzie w tej roli nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także praktyczne i proste w utrzymaniu.

Wykorzystanie gnejsu w ogrodzie na wybranych fragmentach jego powierzchni to oryginalny sposób na oddzielenie od siebie poszczególnych fragmentów przestrzeni. To efektowny materiał do pokrycia gruntu między roślinami, wytyczenia granicy oddzielającej podjazd od trawnika czy tworzenia obrzeży rabat. Jak się zresztą okazuje, udekorowanie korą kamienną wybranej powierzchni to nie jedyny sposób na to, aby wykorzystać to kruszywo ozdobne w ogrodzie jako naturalną granicę.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kamień do gabionów
Kosze gabionowe w ostatnich latach w Polsce mają szerokie zastosowanie i formę. Mogą one pełnić funkcje dekoracyjne i konstrukcyjne, przy czym ich rola w znacznej mierze zależy od wypełnienia.
Gabiony z gnejsami (na przykład otoczakami gnejsowymi) to doskonały sposób na to, aby zbudować dźwiękochłonne, masywne i eleganckie ogrodzenie lub murek. Surowa, skalna ściana z gnejsów będzie naturalnym dopełnieniem zieleni trawnika, wytyczając zarazem granice posiadłości. Choć znamy dziś różne rodzaje wypełnień gabionowych, to właśnie kamień gnejsowy jest spośród nich najbardziej neutralny. Przez to doskonale komponuje się ze stalową konstrukcją, nie wywołując wrażenia dużego kontrastu pomiędzy użytymi materiałami.
Z wypełnionych kamieniem gabionów zbudujemy schody prowadzące na taras, a nawet wzmocnimy nimi osuwające się zbocze. Kosz gabionowy z kruszywem ozdobnym w ogrodzie może też pełnić rolę dekoracyjną i posłużyć nam za nietypowe siedzisko, leżak, stół, ławkę czy donicę na rośliny, a nawet odegrać rolę wyjątkową: jako nietypowy garaż, wiata, efektowny grill czy palenisko.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Szpilki gnejsowe
Jednym z najbardziej nietuzinkowych kruszyw ozdobnych z doboszowickiej kopalni, skąd wydobywany jest gnejs, są szpilki gnejsowe o podstawie ciętej i w podstawie betonowej. Tak jak inne kamienie ozdobne w ogrodzie, również szpilki otwierają ogromne pole do działania w zakresie aranżacji dla kreatywnych pasjonatów sztuki ogrodowej.
Spektakularny efekt można uzyskać wykorzystując skalne monolity jako element dekoracyjny na skalniakach czy rabatach. Ustawione obok siebie wprowadzą do ogrodu surowy klimat gór, zwłaszcza, gdy będą się znajdować w towarzystwie bylin o drobnych liściach oraz roślin, które tworzą piękne, wielobarwne dywany. Szpilki to także nieodzowny element w ogrodach aranżowanych w stylu japońskim, gdzie trzy kamienie ustawione obok siebie w centralnym miejscu symbolizują kolejno: niebo, człowieka i ziemię. Często zdobią też ogrody rustykalne – ukryte wśród wysokiej trawy przywodzą na myśl pejzaż nietknięty ludzką ręką. Architektonicznie doskonale wpiszą się też w styl ogrodów angielskich i pozwolą zaaranżować malowniczą i pełną tajemniczych zakamarków przestrzeń.  
Szpilki doskonale się prezentują w pobliżu fontann, strumieni, oczek wodnych, dlatego są doskonałym materiałem do współtworzenia kompozycji, które mają wykreować w ogrodzie górskie pejzaże. Monolity z gnejsu zastosowane na przestrzeni wyłącznie z wykorzystaniem zielonych traw stanowią nowoczesne rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm i przestrzeń.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kora kamienna, kamień do gabionów i szpilki gnejsowe to zaledwie niewielki ułamek z szerokiej oferty, jaką mamy do dyspozycji urządzając ogród z marką Gnejsy.pl.
Charakterystyczna struktura i ciekawe ubarwienie sprawiły, że aranżacje z kamieniami gnejsowymi stały się niezwykle popularne, a możliwości zastosowania tej skały niemal nieograniczone. Pięknie prezentuje się gnejs w ogrodach skalnych z wykorzystaniem kaskad i fontann wodnych, świetnie sprawdza się jako kamień do gabionów, z powodzeniem wyłożymy nim tarasy, ścieżki, murki skalne i naturalne schody w ogrodzie skalnym. Te kruszywa ozdobne skrywają w sobie olbrzymi potencjał dekoracyjny – warto się odważyć i go wykorzystać, kreując nieoczywiste i jedyne w swoim rodzaju kompozycje.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gnejsy.pl oraz w mediach społecznościowych.

57-230 Kamieniec Ząbkowicki, Doboszowice 171, woj. dolnośląskie
tel. +48 519 341 650,