Kamień, ze względu na swój wygląd i niespotykaną trwałość, idealnie komponuje się z zielenią ogrodowej trawy oraz naturalnym wyglądem drewna. Ponadto praktyczna forma, jaką są kruszywa, pozwala na wykorzystanie tego sposobu aranżacji w praktycznie każdym miejscu. Firma CEMEX, producent kruszyw ogrodowych, oferuje 26 rodzajów kruszywa o różnej formie, barwie i wielkości.

 

kamienie ozdobne do ogrodu

 

Ścieżki, skarpy, podjazdy
Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie kamienia w ogrodzie jest wysypywanie rabat, ścieżek, skalniaków, półek – uskoków czy skarp. Kamień ma wówczas nie tylko wspaniałe walory wizualne – jest także tworzywem niezwykle praktycznym. Zapewnia odpowiedni drenaż wodny, ogranicza wzrost chwastów i traw oraz utwardza podłoże. Różnorodne kształty oraz szeroka paleta barw kruszyw daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych wzorów i nadania indywidualnego charakteru ogrodu czy otoczenia domu.

Zwykle to przeznaczenie decyduje o tym, jakiego rodzaju kruszywa powinniśmy użyć. Grys znajduje zastosowanie w wypełnieniu kratek stabilizujących parkingi, podjazdy i podwórka, zapewniając trwałe i odpowiednio odwodnione podłoże. Żwiru najczęściej używa się w opaskach ochronnych, dekoracyjnych i drenażowych wokół budynków czy wzdłuż ogrodzenia. Kora kamienna bardzo dobrze wygląda jako ochrona przestrzeni wokół drzew lub wypełnienie gabionów. Ponadto korzenie delikatnych roślin ozdobnych obsypane kruszywem są w naturalny sposób chronione przed wahaniami temperatur. Jako dekoracja oczek wodnych i basenów idealnie sprawdzają się różnego rodzaju i koloru otoczaki, ponieważ sprawiają wrażenie naturalnie ukształtowanych przez wodę. Sposobów na wykorzystanie kamiennego kruszywa w ogrodzie jest naprawdę wiele i ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia architekta.

 

kamienie ozdobne do ogrodu kamienie ozdobne do ogrodu

 

Odwrócone dachy
Od niedawna w zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej coraz częściej projektuje się tzw. dachy odwrócone lub dachy zielone. To specjalne pokrycia dachowe, składające się z wielu warstw struktury z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym, na którym dozwolone jest sadzenie roślin. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie nawet niewielkiej przestrzeni do stworzenia zielonego przyczółku w miejskiej dżungli, co cenią sobie zarówno projektanci, jak i mieszkańcy blokowisk.

 

kamienie ozdobne do ogrodu kamienie ozdobne do ogrodu

 

Z myślą o tego typu konstrukcjach firma CEMEX produkuje specjalne kruszywo – GRAVION. Dzięki procesowi produkcji obejmującemu czterokrotne płukanie, eliminowane są z kamienia zanieczyszczenia pylaste. Stosując GRAVION unika się zabrudzeń elewacji, które mogą występować po opadach deszczu w postaci zacieków. Produkt jest w 100% naturalny oraz został przebadany pod kątem zawartości metali ciężkich. Nie wchodzi w reakcję chemiczną z pozostałymi warstwami dachu i w zależności od rodzaju może posiadać różny kształt i frakcje.

GRAVION wykorzystywany jest do układania bezpośrednio na konstrukcji dachu, na której  ułożona jest warstwa hydroizolacyjna, a następnie izolacja termiczna. Wykończenie stanowi warstwa żwiru. Dach odwrócony to także możliwość korzystania z dodatkowego tarasu, a jeśli wykonany zostanie w formie dachu zielonego, można się cieszyć własnym ogrodem nawet w centrum miasta.

 

kamienie ozdobne do ogrodu

 

Dlaczego CEMEX?
Misją firmy CEMEX jest spełnianie oczekiwań klientów w zakresie kompleksowości oferty, jakości produktów oraz proponowanych usług. Dlatego oferta firmy jest stale wzbogacana o nowe produkty, które pozwalają na zaaranżowanie nawet najbardziej nietypowych miejsc. Dlatego też na stronie https://gardenpuzzle.pl/files/cemex.swf udostępniona została aplikacja, pozwalająca na samodzielne zaprojektowanie przestrzeni z użyciem kruszyw ogrodowych. Rozwiązanie to pozwala na dopasowanie poszczególnych rodzajów kamienia oraz sprawdzenie, które kruszywo najlepiej komponuje się z kostką brukową, drewnianą ścieżką czy zieloną trawą.   

Z ofertą firmy CEMEX można zapoznać się na stronie www.cemex.pl oraz www.kruszywaogrodowe.pl

 

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 46 , woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 571 41 00,