Dachy płaskie, dachy odwrócone i zielone

Architektoniczne fantazje, kolorowe ogrody na płaskim dachu

Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi oznaczać architektonicznej nudy. Wręcz przeciwnie – niemal nieograniczone możliwości zaprojektowania dla niego dodatkowych funkcji sprawiają, że coraz częściej właśnie taka konstrukcja wybierana jest jako zwieńczenie nowo powstających budynków. Trwały i skutecznie zaizolowany dach płaski może zostać wykonany na przykład jako tzw. konstrukcja odwrócona, która świetnie sprawdza się w przypadku dachów zielonych lub krytych żwirem.

Dachy, tarasy, ogrody w systemie odwróconym
W tradycyjnych dachach płaskich układ warstw zazwyczaj wygląda następująco: najniżej znajduje się warstwa paroizolacji, następnie izolacja termiczna, a na niej pokrycie zewnętrzne, np. papa. W dachach odwróconych układ ten jest odwrotny, to znaczy, że najniżej znajduje się warstwa izolacji przeciwwodnej i na niej umieszczone są płyty termoizolacyjne. W drugim przypadku nie ma więc warstwy pokrycia zewnętrznego, które chroniłoby przed deszczem i śniegiem, natomiast hydroizolacja jest skutecznie zabezpieczona przed uszkodzeniami dzięki położonym wyżej warstwom.
W przypadku dachów odwróconych szczególnie ważne jest, aby utrzymać pod kontrolą wodę opadową. Właśnie takie hasło stało się kluczowe dla firmy TEGOLA, która oferuje najwyższej jakości materiały do dachów płaskich, z których trudniej niż z dachów skośnych odprowadzić wodę opadową.

 

dachy płaskie, odwrócone i zielone tegolafot. Tegola

 

Papy termozgrzewalne na dachy płaskie
TEGOLA współpracuje z włoskimi producentami najwyższej jakości pap termozgrzewalnych Tegola Canadese oraz firmą General Membrane. Są to materiały produkowane na bazie bitumów, w których stosowane są różne rodzaje modyfikacji elastomerami (SBS), plastomerami (APP), a także poliolefinami (APAO). W zależności od modyfikacji bitumów, mieszanina nabiera konkretne właściwości. I tak np. bitumy modyfikowane plastomerami APP mają wyjątkowo dobrą elastyczność w niskich temperaturach, wysoką wytrzymałość na wysokie temperatury i promienie UV. Podobne parametry elastyczności w niskich temperaturach oraz dużą wydłużalność nadaje papie modyfikacja elastomerami SBS. Z kolei modyfikacja poliolefinami APAO daje doskonałą wytrzymałość na procesy starzenia, dużą wytrzymałość na wysoką temperaturę i na działanie promieni UV oraz nadzwyczajną elastyczność w niskich temperaturach.

 

dachy płaskie, odwrócone i zielone tegolafot. Tegola

 

Ocieplanie dachów płaskich
Warstwa ocieplenia dachów płaskich (również tych projektowanych jako dachy odwrócone) musi być bardziej wytrzymała niż w przypadku dachów skośnych, bo na niej ułożona będzie cała warstwa nawierzchniowa, nierzadko bardzo ciężka. W tej roli doskonale sprawdzają się oferowane przez firmę TEGOLA panele izolacyjne z polistyrenu extrudowanego TEGOTHERM.
Obok świetnych parametrów termoizolacyjnych (co przekłada się na zredukowanie nakładów ponoszonych przez inwestora na ogrzewanie budynku), panele TEGOTHERM nawet przy długotrwałym kontakcie z wodą utrzymują nienaruszone właściwości izolacyjne oraz mechaniczne. Dzięki temu można je stosować nawet pod posadzki przemysłowe i przejezdne pokrycia. Reakcja paneli TEGOTHERM na ogień została zakwalifikowana do klasy europejskiej EURO E, zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie prewencji pożarowej.
Po ułożeniu warstwy drenażowej oraz filtracyjnej (geowłókniny), pozostaje do położenia nawierzchnia dachu. Może to być żwir lub roślinność, jeśli inwestor zdecyduje się na dach zielony. Podobnie buduje się również tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi, które wykończone są płytkami z kamienia lub betonu.

Ogrody dachowe – ekologiczny zielony dach
Choć dachy zielone znane były już w starożytności, to dziś, w XXI wieku, gdy terenów zielonych jest coraz mniej, za wykorzystywaniem powierzchni dachu przemawia szczególnie wiele. W miastach – betonowych dżunglach – często jest to jedna z nielicznych możliwości zwiększenia obszarów porośniętych roślinnością. Takie rozwiązanie pozwala na zatrzymywanie znacznej ilości wody, ponadto przyczynia się do redukcji poziomu smogu i kurzu. Inwestorzy, którzy jako zwieńczenie budynku wybrali dach zielony, doceniają też komfort akustyczny panujący wewnątrz, a także korzystny mikroklimat i wyeliminowanie nieprzyjemnych skoków temperatury.

 

dachy płaskie, odwrócone i zielone tegola dachy płaskie, odwrócone i zielone tegolafot. Tegola

 

Jednak nawet najpiękniejszy zielony dach musi być profesjonalnie zaprojektowany i wykonany. Dlatego firma TEGOLA oferuje kompleksowe doradztwo techniczne oraz szereg materiałów do budowy dachów zielonych, zarówno intensywnych (które mogą być użytkowane w identyczny sposób jak ogrody), jak i ekstensywnych, z przewagą mało wymagających roślin, po których można chodzić tylko w celu dokonywania konserwacji.

Jak zbudować zielony dach?
Maty drenażowe, antyerozyjne i stabilizujące grunt, goemembrany, hydroizolacje, papy termozgrzewalne modyfikowane polimerami to materiały niezbędne do budowy dachów zielonych. Wysokiej jakości wyroby oraz odpowiedni układ warstw zagwarantują, że eksploatacja dachowego ogrodu będzie przebiegać bezproblemowo, nie generując dodatkowych kosztów.
Konstrukcja dachów zielonych ma podobny układ warstw do dachu odwróconego, przy czym doskonałym rozwiązaniem są w tym przypadku zarówno modyfikowane papy termozgrzewalne, jak i papy przeciwkorzenne.
Przed uszkodzeniami mechanicznymi izolację zabezpieczają wytłaczane membrany z polietylenu wysokiej gęstości TEFOND DRAIN PLUS (w połączeniu z geotkaniną polipropylenową). Membrany są odporne na czynniki chemiczne i biologiczne oraz wytrzymałe mechanicznie, dzięki czemu skutecznie chronią warstwy wodoodporne i izolację termiczną przed szkodami powodowanymi przez roślinność. TEFOND DRAIN PLUS kładzie się bezpośrednio na tych warstwach bez żadnych mocowań mechanicznych – w ten sposób membrana TEFOND DRAIN PLUS stanowi też kolejną warstwę wodoodporną.

 

dachy płaskie, odwrócone i zielone tegolafot. Tegola

 

Innym rozwiązaniem są geomembrany MAXISTUD z otworami, które układa się na warstwie izolacyjnej wytłoczeniami skierowanymi w dół. Specjalny kształt wytłoczeń pozwala na magazynowanie wody, która zasila system korzeniowy roślin. Na warstwie tej układana jest geowłóknina, która izoluje grunt od geomembrany.
Jako warstwa drenażowa świetnie sprawdza się z kolei QDRAIN – geokopozyt drenażowy z rdzeniem o wysokiej porowatości, wytłaczanymi nitkami syntetycznymi, które są splątane i zgrzewane na przecięciu, a następnie łączone na gorąco z jednym lub dwoma geosyntetykami (najczęściej geowłókninami). Geosyntetyki filtrują wodę nie dopuszczając do zablokowania wewnętrznej warstwy drenażowej grudkami ziemi i odprowadzają tek zebraną wodę. To także tańsza, skuteczna alternatywa dla tradycyjnych, kosztownych drenaży opartych na kruszywach naturalnych.

 

dachy płaskie, odwrócone i zielone tegolafot. Tegola

 

Dachy płaskie, bardzo często kojarzone w naszym kraju z ponurymi bryłami budynków wznoszonych w latach 70-tych to przeszłość. Rozwój technologii, a także nowe trendy w architekturze sprawiają, że dziś coraz chętniej Polacy wybierają właśnie takie rozwiązanie konstrukcyjne. Obok zalet dachów płaskich, jak np. większa niż w przypadku dachów skośnych odporność na działanie wiatru, pozwalają też one na dużo bardziej kreatywne wykorzystanie i zagospodarowanie ich powierzchni.

Ze szczegółową ofertą firmy TEGOLA można zapoznać się na stronie: www.tegola.pl

 

90-553 Łódź, ul. Kopernika 58, woj. łódzkie
tel. (42) 636 24 42,


Liczba odwiedzin: 1554 | Data publikacji: 2016-06-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
Systemy oddymiające są niezbędnym wyposażeniem przeciwpożarowym w...
Realizacja zaleceń wynikających z przepisów BHP często...
11.08.2015 | Izolacje
Ciepły i tani w eksploatacji dom to...
19.05.2015 | Natryski pianki
Zastosowanie produktów poliuretanowych i polimocznikowych w budownictwie...
Efektywność. Wytrzymałość. Natura. Innowacyjność. Te słowa najlepiej...
01.10.2013 | Natryski pianki
Systemy termoizolacji znajdują zastosowanie nie tylko w...
10.07.2019 | Energia ekologiczna
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, a...
systemy przeciwpożarowe
W budynkach użyteczności publicznej przepisy odpowiedzialne za...
05.10.2018 | Natryski pianki
Jeszcze do niedawna izolacje natryskowe z pewnym...
Dachówka ceramiczna płaska to jedno z najchętniej...
zabezpieczenia-hydroizolacyjne
28.08.2018 | Izolacje
Wysokojakościowe membrany polimocznikowe, poliuretanowe oraz ich mieszanki...
Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor...
Trio, jakie współtworzy dach, elewacja i zadbane...
Budując dom, zależy nam, aby współgrał z...
Dach, obok elewacji, jest elementem wieńczącym dzieło,...
12.09.2014 | Termoizolacja
W związku z rosnącymi cenami energii właściciele...
Holenderska jakość na polskiej ziemii! Nietypowe rozwiązania...
Firma Glinmet, jeden z największych producentów i...
W Polsce z roku na rok pomysł...
Zielone dachy to coraz powszechniejszy widok w...
22.12.2020 | Termoizolacja
Fora budowlane, blogi, niezliczone opinie i komentarze...
28.09.2020 | Izolacje
Energooszczędność to słowo, które w XXI wieku...
04.10.2018 | Chemia budowlana
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. łódzkie
woj. śląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: dachy płaskie, dach odwrócony, dach zielony, hydroizolacje, geomembrany, maty drenażowe, maty antyerozyjne, dachy zielone
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy