Jak naprawić dach z papy?

Sposób na wentylowane pokrycie dachowe

Dachy płaskie w przeszłości były kryte papą oraz uszczelniane asfaltem lub smołą, a dodatkową warstwę stanowiła często zwykła tektura. Dziś istnieją bardziej zaawansowane technologie, które pozwalają stworzyć szczelne pokrycie dachowe. Jednocześnie są one receptą na dylematy dotyczące tego, jak skutecznie naprawić stary dach z papy tak, aby nie wymagał on już więcej przeprowadzania często powtarzających się remontów.

Krycie papą dotyczy w przeważającej części dachów o dużych powierzchniach, które z przyczyn technicznych, dla zachowania stabilności i bezpieczeństwa mają mały kąt nachylenia lub są całkowicie płaskie. Przy takiej konstrukcji na dachu często zalega woda opadowa, a to oznacza, że muszą je charakteryzować parametry znacznie większej szczelności. Wielokrotnie w przypadku dachów wymagających renowacji musimy zapewnić możliwość odprowadzenia wilgoci ze stropów i warstw pokrycia. Odpowiedzią na te wymagania i potrzeby są współczesne materiały, takie jak papa wentylowana Wentizol.

Papa asfaltowa perforowana

Wentizol jest produktem przeznaczonym do wykonywania warstwy wentylacyjnej w jedno lub wielowarstwowych pokryciach dachowych. Jego osnową jest welon szklany zapewniający stabilność wymiarową a rodzaj mieszanki bitumicznej pozwala nadaje mu dużą elastyczność. Wentizol pozwala naprawić dach z papy bez usuwania już istniejących warstwy. Znakomicie sprawdza się też przy wykonywaniu dachów w nowych budynkach.

fot. SELENA 

Jak naprawić dach z papy?

Naprawę dachu muszą poprzedzić oględziny podłoża i jego odpowiednie przygotowanie. Dach należy bardzo dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, błota i kurzu. Im staranniej dach zostanie pod tym względem przygotowany, tym większa będzie przyczepność kolejnych warstw i tym samym lepsza jakość uzyskanego pokrycia. Gruntowanie najlepiej jest wykonać dobrej jakości masą asfaltowo kauczukową – przykładowo Tytan Professional Abizol R Dr. To profesjonalny grunt o specjalnie przygotowanej płynnej konsystencji, który dokładnie pokrywa podłoże i głęboko je penetruje. Dokładne rozprowadzenie gruntu bez prześwitów jest bardzo istotne z uwagi na to, że zapewnia idealną przyczepność podczas późniejszego układania kolejnych warstw.

Montaż systemu wentylacyjnego z użyciem papy Wentizol należy rozpocząć od nacięcia starych warstw istniejącej hydroizolacji, co pozwoli na odparowanie wilgoci znajdującej się pod nią. Układając papę wentylowaną należy pamiętać o kilku zasadach.
Po pierwsze nie przygrzewamy jej, a rozkładamy luźno i przycinamy, aby dopasować papę do kształtu izolowanej powierzchni. Po drugie należy zawsze odsunąć papę od krawędzi i wszystkich elementów wystających przynajmniej o 30 cm.

Kolejny etap to położenie tzw. papy nawierzchniowej i zgrzanie jej z rozłożoną wcześniej papą wentylowaną. Uwaga! Bardzo ważne. Podgrzewamy jedynie spód papy nawierzchniowej, aby nastąpiło połączenie ze starym pokryciem przez otwory papy perforowanej.

fot. SELENA 

Kiedy papa wierzchniego krycia jest już zgrzana na całej długości rolki układamy kolejny arkusz papy, robiąc przy tym zakład wzdłużny około 10 cm i poprzeczny około 15 cm. Zakład dociskamy przy pomocą wałka dociskowego aby uzyskać odpowiedni wytop. To tylko jedna z możliwych metod, jednak jej wybór gwarantuje uzyskanie największej możliwej szczelności.

Kolejnym etapem działań jest montaż kominków wentylacyjnych. Umieszczamy je w najwyższych punktach dachu i odsuwamy od kominów i attyk o co najmniej jeden metr. Prawidłowa ilość kominków to 1 szt. na 40- 60 m2 powierzchni dachowej. Czasem ilość ta może ulec zwiększeniu co jest zależne od kształtu dachu. Obróbkę kominka możemy wykonać używając żywicy poliuretanowo-bitumicznej Aqua-Protect lub samą papą.
Zastosowanie rozwiązania opartego na papie Wentizol, pozwoli na unikniecie konieczności zdjęcia istniejących już na dachu starych powłok papowych i ich utylizacji.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.selena.pl

53-611 Wrocław, ul. Wyścigowa 56 E, woj. dolnośląskie
tel. +48 606 298 495,


Liczba odwiedzin: 124 | Data publikacji: 2021-11-25

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Szkody wyrządzone przez ulewne deszcze mogą wpłynąć...
Blady strach pada praktycznie na każdego, komu...
22.11.2021 | Energia ekologiczna
Budowa domu to najlepszy czas na zaplanowanie...
29.03.2021 | Izolacje
Membrana EPDM samoprzylepna AlphaThor to skuteczna bariera...
25.03.2021 | Izolacje
Właściwy stan dachu to jeden z najważniejszych...
Stropodachy bez izolacji to utrapienie niejednego właściciela...
Problem przeciekającego dachu dotyczy wielu nieruchomości, zwłaszcza...
18.12.2019 | Natryski pianki
Nowoczesne technologie hydroizolacji są już dostępne w...
27.11.2019 | Izolacje
SOPREMA Polska oferuje pełną gamę najwyższej jakości...
02.09.2019 | Chemia budowlana
Jednym z największych problemów miast i terenów...
Konstrukcje dachów skośnych to niemałe wyzwanie dla...
Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi...
06.06.2021 | Chemia budowlana
Gont bitumiczny Matizol Max doskonale nadaje się...
05.10.2018 | Natryski pianki
Jeszcze do niedawna izolacje natryskowe z pewnym...
14.08.2018 | Termoizolacja
Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli...
07.08.2018 | Chemia budowlana
W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała...
12.06.2018 | Domy ekologiczne
Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że...
30.11.2017 | Chemia budowlana
Jesień to czas, gdy nawet najmniejsze ubytki...
05.04.2017 | Natryski pianki
Nowoczesne budownictwo poszukuje nowoczesnych materiałów, jednak zazwyczaj...
Jakie oczekiwania wobec pokrycia dachowego mają właściciele...
03.06.2016 | Termoizolacja
W obliczu rosnących wydatków na ogrzewanie termomodernizacja...
12.09.2014 | Termoizolacja
W związku z rosnącymi cenami energii właściciele...
gont bitumiczny
Gont bitumiczny cieszy się dużym uznaniem na...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. dolnośląskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: dach z papy, jak skutecznie naprawić stary dach z papy, naprawić dach z papy, Jak naprawić dach z papy, selena, chemia budowlana, piana poliuretanowa, kleje, uszczelniacze, systemy ociepleń budynków,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy