Krycie papą dotyczy w przeważającej części dachów o dużych powierzchniach, które z przyczyn technicznych, dla zachowania stabilności i bezpieczeństwa mają mały kąt nachylenia lub są całkowicie płaskie. Przy takiej konstrukcji na dachu często zalega woda opadowa, a to oznacza, że muszą je charakteryzować parametry znacznie większej szczelności. Wielokrotnie w przypadku dachów wymagających renowacji musimy zapewnić możliwość odprowadzenia wilgoci ze stropów i warstw pokrycia. Odpowiedzią na te wymagania i potrzeby są współczesne materiały, takie jak papa wentylowana Wentizol.

Papa asfaltowa perforowana

Wentizol jest produktem przeznaczonym do wykonywania warstwy wentylacyjnej w jedno lub wielowarstwowych pokryciach dachowych. Jego osnową jest welon szklany zapewniający stabilność wymiarową a rodzaj mieszanki bitumicznej pozwala nadaje mu dużą elastyczność. Wentizol pozwala naprawić dach z papy bez usuwania już istniejących warstwy. Znakomicie sprawdza się też przy wykonywaniu dachów w nowych budynkach.

fot. SELENA 

Jak naprawić dach z papy?

Naprawę dachu muszą poprzedzić oględziny podłoża i jego odpowiednie przygotowanie. Dach należy bardzo dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, błota i kurzu. Im staranniej dach zostanie pod tym względem przygotowany, tym większa będzie przyczepność kolejnych warstw i tym samym lepsza jakość uzyskanego pokrycia. Gruntowanie najlepiej jest wykonać dobrej jakości masą asfaltowo kauczukową – przykładowo Tytan Professional Abizol R Dr. To profesjonalny grunt o specjalnie przygotowanej płynnej konsystencji, który dokładnie pokrywa podłoże i głęboko je penetruje. Dokładne rozprowadzenie gruntu bez prześwitów jest bardzo istotne z uwagi na to, że zapewnia idealną przyczepność podczas późniejszego układania kolejnych warstw.

Montaż systemu wentylacyjnego z użyciem papy Wentizol należy rozpocząć od nacięcia starych warstw istniejącej hydroizolacji, co pozwoli na odparowanie wilgoci znajdującej się pod nią. Układając papę wentylowaną należy pamiętać o kilku zasadach.
Po pierwsze nie przygrzewamy jej, a rozkładamy luźno i przycinamy, aby dopasować papę do kształtu izolowanej powierzchni. Po drugie należy zawsze odsunąć papę od krawędzi i wszystkich elementów wystających przynajmniej o 30 cm.

Kolejny etap to położenie tzw. papy nawierzchniowej i zgrzanie jej z rozłożoną wcześniej papą wentylowaną. Uwaga! Bardzo ważne. Podgrzewamy jedynie spód papy nawierzchniowej, aby nastąpiło połączenie ze starym pokryciem przez otwory papy perforowanej.

fot. SELENA 

Kiedy papa wierzchniego krycia jest już zgrzana na całej długości rolki układamy kolejny arkusz papy, robiąc przy tym zakład wzdłużny około 10 cm i poprzeczny około 15 cm. Zakład dociskamy przy pomocą wałka dociskowego aby uzyskać odpowiedni wytop. To tylko jedna z możliwych metod, jednak jej wybór gwarantuje uzyskanie największej możliwej szczelności.

Kolejnym etapem działań jest montaż kominków wentylacyjnych. Umieszczamy je w najwyższych punktach dachu i odsuwamy od kominów i attyk o co najmniej jeden metr. Prawidłowa ilość kominków to 1 szt. na 40- 60 m2 powierzchni dachowej. Czasem ilość ta może ulec zwiększeniu co jest zależne od kształtu dachu. Obróbkę kominka możemy wykonać używając żywicy poliuretanowo-bitumicznej Aqua-Protect lub samą papą.
Zastosowanie rozwiązania opartego na papie Wentizol, pozwoli na unikniecie konieczności zdjęcia istniejących już na dachu starych powłok papowych i ich utylizacji.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.selena.pl

54-202 Wrocław, ul. Legnicka 48A, woj. dolnośląskie
tel. +48 539 093 100,