Papa to materiał budowlany, który wraz z postępem technologicznym ewoluuje i jest wykorzystywany w budownictwie od bardzo dawna. Papy asfaltowe podkładowe służą wykonywania spodnich warstw w pokryciach dachowych i systemach wodochronnych. Stosuje się je przykładowo pod gonty bitumiczne, blachodachówki i dachówki, a także do izolacji fundamentów i tarasów. Istnieje wiele rodzajów pap: podkładowe, wierzchniego krycia, wentylacyjne termozgrzewalne. Tradycyjne papy klejone lepikiem to już przeszłość, jednak nadal istnieją dachy wykonane z ich udziałem i potrzebujące naprawy. Dachy z nowocześniejszych pokryć na bazie pap termozgrzewalnych, pomimo dużo większej wytrzymałości, również mogą ulegać uszkodzeniom, dlatego naturalnym jest to, że powstają rozwiązania produktowe, by je efektywnie naprawić.

fot. Alchimica 

Renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych

Nowoczesne rozwiązania, takie jak hydroizolacje poliuretanowe z powodzeniem służą do naprawy dachu z papy bitumicznej, ale też membran PCV, TPO/FPO, EPDM metodą na zimno. Do tego celu wykorzystuje się płynne hydroizolacje poliuretanowe. System Hyperdesmo tworzy nową, bezszwową membranę hydroizolacyjna bezpośrednio na naprawianym pokryciu dachowym Przy czyn warto podkreślić, że charakteryzuje ją wyjątkowy efekt adhezji. Możliwość bezpośredniego położenia powłoki na zniszczonym dachu pozwala zaoszczędzić na kosztach jego zrywania i utylizacji.

To co wyróżnia Hyperdesmo to również niewielkie i istotne pod względem bezpieczeństwa konstrukcji budynku dociążenie stropu. Wynosi ono jedynie 2,3 kg/m2. Co więcej po nałożeniu hydroizolacji poliuretanowej w tym systemie okres eksploatacji wydłuża się o kolejne 25 lat i jest to jedynie zakładane minimum.

fot. Alchimica 

Naprawa dachu z papy na zimno

Wszystko zaczyna się os odpowiedniego przygotowania podłoża i detali dachowych. Papę dokładnie oczyszcza się z luźnych elementów ręcznie lub hydrodynamicznie. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że wilgotne podłoże musi wyschnąć przed przystąpieniem do kolejnych etapów.

System Hyperdesmo od Alchmica pozwala na renowację nieszczelnego dachu przy zastosowaniu jedynie trzech warstw produktów. Pierwsza warstwa to podkład gruntujący, dobierany ściśle do rodzaju podłoża. Na stare hydroizolacje bitumiczne, asfaltowe, akrylowe stosuje się Universal Primer 2K-4060. Na wyeksploatowane membrany EPDM stosuje się natomiast odpowiednio Microsealer-50 lub Geodesmo-50.

fot. Alchimica 

Druga warstwa to płynne dachowe membrany poliuretanowe:

• HYPERDESMO©
• HYPERDESMO© CLASSIC
• HYPERDESMO© HAA

Jeśli z jakiś względów powierzchnia nie wymaga szczególnej ochrony przed promieniowaniem UV można zdecydować się na wybór membrany HYPERDESMO© PB-2K.

Jeśli naprawiany dach jest w bardzo złym stanie technicznym firma zaleca dodatkowe zastosowanie geowłókniny GEOTEXTILE-50, która przyjmie na siebie zadanie swoistego zbrojenia. Nadal mamy do czynienia z naprawą dachu z papy na zimno jednak pamiętać należy, że geowłóknina będzie nakładana tzw. metodą mokre na mokre.

fot. Alchimica 

Zarówno wspomniany primer jak i właściwą już warstwę płynnej membrany ochronić przed promieniowaniem UV i pokryć specjalnie do tego stworzoną ochronną powłoką. Membrany dachowe pokryte top-coatem ADY-E od Alchmica spełniają, a nawet przewyższają normy przewidziane dla tak zwanych „zimnych dachów”, co przekłada się na korzystne obniżenie temperatury i samego pokrycia i tej panującej we wnętrzach budynku. To istotne w domach mieszkalnych czy obiektach usługowych, ale szczególnej wagi nabiera przy obiektach przemysłowych. Gdzie określona zadana temperatura i jej utrzymanie ma swoją rolę w procesach produkcyjnych.

Wszystkie te warstwy nakładane mogą być wałkiem lub wspomnianą już wyżej metodą hydrodynamiczną. Właściwości fizyko-chemiczne Hyperdesmo sprawiają, że powierzchnia dachu jest precyzyjnie uszczelniona, nawet w miejscach powszechnie przez fachowców uważanych za newralgiczne, czyli w punktach mocowania instalacji technicznej na połaciach dachowych.

fot. Alchimica 

Parametry techniczne

Technologia daje dziś przewagę i pomaga unikać dawnych błędów. By nie być gołosłownym, bo w branży budowlanej liczą się fakty, Hyperdesmo tworzy membranę hydroizolacyjną o elastyczności 600% w temp. 23°C i 450% w temp. –25°C. Współczynnik oporu dyfuzyjnego μ = 1105. Gwarancja to jak wspomniano wcześniej minimum 25 lat, oczywiście przy właściwym zachowaniu wszystkich wymogów eksploatacyjnych.

40-001 Katowice, ul. Chorzowska 6, V piętro, woj. śląskie
tel. (+48) 32 746 07 46, (+48) 507 128 894,