Kontrola szczelności pokrycia się opłaca!

Regularne kontrolowanie stanu pokrycia dachowego (nie tylko z papy, ale także z innych materiałów) leży w interesie każdego inwestora, bo skutki nieszczelności to nie tylko nieestetyczne zacieki na suficie, ale także ryzyko rozwoju pleśni, grzybów i obniżenie komfortu termicznego w budynku.

Najczęściej prace konserwacyjne wykonuje się wiosną, co pozwala szybko zauważyć ewentualne uszkodzenia pokrycia po zimowych miesiącach, kiedy na połaci dachowej często zalegał śnieg. Dachy przykryte papą i gontem bitumicznym warto też sprawdzić jesienią, co pozwoli dobrze przygotować się na nadchodzący sezon zimowy, w którym na ewentualne naprawy będzie za późno.

Dobry środek do renowacji papy to podstawa, co to jednak oznacza w praktyce?

– Istotny jest dobór materiału zarówno do rodzaju uszkodzenia, jak i do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz – wyjaśnia Maciej Szymański z firmy Ultrament, która oferuje całą gamę produktów bitumicznych przeznaczonych do naprawy i renowacji papy. – Zanim jednak rozpoczniemy prace na dachu, trzeba się odpowiednio do nich przygotować – dodaje.

https://www.youtube.com/@ultrament2274

Jak naprawić nieszczelny dach z papy?

Zanim zaaplikujemy środek do renowacji dachu pokrytego papą, trzeba zlokalizować źródło przecieku, czyli dokładnie przyjrzeć się wszystkim połączeniom papy, załamaniom, a także obróbkom okien połaciowych czy kominów. Etap kolejny to przygotowanie podłoża, które musi być czyste, wolne od zabrudzeń i luźnych fragmentów papy, lepiku czy innych materiałów. Następnie można przystąpić do pracy. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, to dobrym środkiem do renowacji papy będzie kit dekarski. Oferowany przez markę Ultrament Kit Dekarski to plastyczna masa naprawcza, bardzo łatwa w użyciu, którą można stosować nie tylko na podłożach bitumicznych, ale także na tynkach, murach czy betonie. Po wyschnięciu tworzy ona plastyczną powłokę, która nie przepuszcza wody i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. W praktyce więc środek ten zastępuje papę, pozwalając szybko pozbyć się nieszczelności.

fot. Ultrament

Co istotne – kit dekarski można stosować tylko na suchym podłożu. Jeśli powierzchnia wymagająca naprawy jest mokra lub wilgotna, to dobrym środkiem do renowacji papy będzie Masa Naprawcza Profi Ultrament, która sprawdzi się, jeśli na dachu pojawiły się oprócz pęknięć, pęcherze i odparzenia papy.

– Ta szybkoschnąca, wzmocniona włóknami masa bitumiczna może być nakładana na mokre i wilgotne powierzchnie, nawet w czasie deszczu. Minimalna temperatura powietrza podczas aplikacji to 0ºC, co oznacza, że z powodzeniem można stosować Masę Naprawczą Profi także do prac wykonywanych jesienią – mówi Maciej Szymański.

fot. Ultrament

Może się też zdarzyć, że na dachu z papy mamy inne rodzaje uszkodzeń, mianowicie – nieszczelności w miejscach połączeń papy z blachą czy murami. W takim wypadku świetnie sprawdzi się oferowany przez Ultrament Uszczelniacz Do Dachów w tubie. Nakłada się go na oczyszczone i osuszone powierzchnie z wykorzystaniem pistoletu do kartuszy, co zapewnia bardzo precyzyjną aplikację w miejscu, w którym występuje problem nieszczelności.

Jeśli podczas kontroli stanu pokrycia dachowego z papy i gontów bitumicznych zauważymy natomiast, że zaczynają się one odklejać, to koniecznie należy je podkleić. Dobrym środkiem do renowacji papy i gontu bitumicznego w takiej sytuacji będzie Klej Do Papy i Gontów Ultrament. Jest to bitumiczna masa wzmocniona włóknami, która w swoim składzie zawiera rozpuszczalniki organiczne. Lekko rozpuszczają one podłoże, dzięki czemu wzrasta przyczepność klejonych elementów. Klej dostępny jest w wygodnej tubie i podobnie jak Uszczelniacz Do Dachów Ultrament aplikuje się go za pomocą pistoletu do kartuszy.

fot. Ultrament

Jaki środek będzie dobry do renowacji papy przy większych uszkodzeniach?

Kit dekarski czy uszczelniacze sprawdzą się przy relatywnie niewielkich uszkodzeniach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z większymi ubytkami, to często konieczna jest wymiana uszkodzonego fragmentu papy i zastąpienia go nową.

W tym celu należy wyciąć zniszczoną powierzchnię papy i w to miejsce przymocować nowy fragment pokrycia stosując lepik na zimno. Opracowany przez markę Ultrament bitumiczny Lepik Do Papy przeznaczony jest do klejenia pap na różne podłoża (stare powłoki bitumiczne czy drewno), których kąt nachylenia nie przekracza 5%. W przypadku większego kąta i dużych powierzchni sprawdzi się natomiast dwukomponentowy, szybkowiążący Lepik Do Papy Plus. Po nałożeniu szpachelką lepiku, który warto zaaplikować też pod starą papę, należy wsunąć docięty kawałek nowego pokrycia i docisnąć całość np. wałkiem, co pozwoli pozbyć się ewentualnych pęcherzy powietrza.

fot. Ultrament

 

Często na dachach z papy pojawiają się też mikropęknięcia, które trudno zauważyć gołym okiem. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się Renowator Do Dachów marki Ultrament. Doskonale wypełnia on wszystkie szczeliny, pęknięcia, a także przedłuża żywotność papy, na której tworzy elastyczną warstwę uszczelniającą. To dobry środek do renowacji papy, stosowany zarówno na starą jak i świeżo położoną papę, co w przypadku tej drugiej skutecznie wiąże luźną posypkę.

fot. Ultrament

Nieszczelne pokrycia dachowe z papy czy gontów bitumicznych nie są jedynie problemem natury estetycznej, bo jeśli nie zostaną usunięte w porę – doprowadzą do szybkiego zawilgocenia, a w dalszej kolejności – nawet do osłabienia konstrukcji budynku. Z naprawami nie można więc zwlekać, tym bardziej, że na rynku nie brakuje dobrych środków do renowacji papy. Produkty Ultrament bez trudu można zaaplikować samodzielnie, a ich łatwa dostępność w popularnych marketach budowlanych sprawia, że szybko i skutecznie pozbędziemy się uszkodzeń zanim problem stanie się poważny.

Więcej informacji na stronie: https://ultrament.pl/produkty/

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Prądzyńskiego 20, woj. wielkopolska
tel. 61 286 45 00,