Osuszanie murów metodą iniekcji

System iniekcji pozwala na wykonywanie i odtwarzanie izolacji poziomej. Metoda ta jest nie tylko łatwa, ale przede wszystkim skutecznie usuwa problem wilgoci w murze. Iniekcja krystaliczna polega na wprowadzeniu w uprzednio przygotowane otwory płynu, który szczelnie wypełnia kapilary i pory materiału budowlanego, a po związaniu tworzy nierozpuszczalną przez wodę barierę izolacyjną. Metoda ta jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów osuszania murów z pełnej cegły. Ze względu na łatwość aplikacji korzystają z niej zarówno specjaliści jak i osoby prywatne wykonujące prace renowacyjne starych budynków.

fot. Ultrament

Skuteczny materiał do iniekcji krystalicznej i jego cena

Na rynku dostępne są gotowe produkty służące do iniekcji. Marka Ultrament, należąca do niemieckiej firmy MC-Bauchemie oferuje gotowy środek na bazie krzemianów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji krystalicznej – Suchy Mur. To preparat, dzięki któremu możliwe jest wykonanie i odtworzenie izolacji poziomej w istniejących murach. Odpowiednia receptura sprawia, że płyn skutecznie wypełnia kapilary w murze, a pod wpływem związków alkaicznych krystalizuje się, blokując podciąganie wilgoci oraz transport wody. Dodatkowo produkt znacząco ogranicza uszkodzenia muru wywołane zawilgoceniem. Dostępny jest w większości marketów budowlanych. Sugerowana cena tego preparatu do iniekcji krystalicznej wynosi ok. 140 złotych za 5 kg oraz ok. 430 złotych za opakowanie 30 kg.

fot. Ultrament

Iniekcja krystaliczna – opinie

Sprawdźmy, na jakie główne zalety iniekcji krystalicznej zwracają uwagę specjaliści i osoby, które zdecydowały się na tę metodę. Przede wszystkim to łatwość aplikacji i brak specjalistycznych narzędzi do jej wykonania. Wystarczy wiertarka udarowa i dobrej jakości wiertło o średnicy 12-18 mm. Co istotne, proces iniekcji nie narusza konstrukcji budynku oraz nie wydziela szkodliwych oparów przez co może być prowadzony również wewnątrz budynku. Metodą iniekcji można wykonać osuszanie piwnicy, pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Nie bez znaczenia jest oczywiście przystępna cena iniekcji krystalicznej.

Osuszanie metodą iniekcji krok po kroku

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. W tym celu należy oczyścić mur za pomocą szczotki drucianej, a przemoczone tynki i powłoki murarskie skuć na wysokości 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia. W przypadku uszkodzeń spoin w murze, trzeba je usunąć do głębokości przynajmniej 2 cm, a następnie wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą. Większe ubytki naprawiamy dostępnymi na rynku masami cementowymi.

fot. Ultrament

Następny krok to wykonanie otworów iniekcyjnych. Wywiercone otwory powinny mieć rozstaw ok. 10-13 cm, średnicę od 12 do 18 mm oraz głębokość odpowiadającą ok. 75% grubości muru (5-10 cm do końca odwiertu). Należy je wykonać minimum 10 cm nad poziomem uszkodzonej izolacji poziomej, wwiercając się pod kątem od 30 do 45 stopni. Odległość granicznych otworów od końca muru powinna wynosić pomiędzy 5 a 10 cm. Przy czym należy pamiętać, aby zawsze wykonać dwa rzędy otworów – drugi 10 cm powyżej pierwszego rzędu (naprzemiennie w stosunku do wcześniej wywierconych).

fot. Ultrament

Krokiem trzecim jest aplikacja płynu iniekcyjnego. W wywierconych otworach – po uprzednim ich oczyszczeniu – należy umieścić specjalne lejki do iniekcji, za pomocą których aplikuje się preparat do usuwania wilgoci w murze. Miejsce styku lejka z otworem na czas wykonywania prac należy uszczelnić klejem i uszczelniaczem Ultrament, aby zabezpieczyć przed wyciekiem płynu poza mur. Dzięki temu środek w pełni dotrze w głąb muru i stworzy skuteczną membranę, blokującą podciąganie wilgoci oraz dalszy transport wody. Płyn do iniekcji krystalicznej schodzi z lejków przez maksymalnie 48 godzin, dlatego ważna jest jego stała obserwacja i systematyczne uzupełnianie braków. Aby wykonywane czynności były w pełni skuteczne, temperatura podłoża i otoczenia nie może być niższa niż 5 st. C.

fot. Ultrament

Ostatni krok to wypełnienie otworów po iniekcji. Tak przygotowany mur należy pozostawić na okres ok. 3 tygodni, co umożliwi odparowanie nagromadzonej wilgoci. Po upływie tego czasu otwory warto wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą Ultrament o konsystencji zalewowej.

Zarówno przystępna cena, jaki i pozytywne opinie na temat iniekcji krystalicznej przyczyniają się do ciągłego wzrostu popularności tej metody. Podsumowując, nieszczelna izolacja przeciwwilgociowa to gotowy przepis na zawilgocone ściany i osłabienie konstrukcji budynku. Im dłużej będziemy zwlekać z odpowiednią reakcją, tym proces degradacji muru będzie większy, a to już prosta droga do trudnej i bardziej kosztownej walki ze skutkami wilgoci.

Więcej informacji na stronie: www.ultrament.pl

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Prądzyńskiego 20, woj. wielkopolska
tel. 61 286 45 00,