Pokaż filtry
Filtrowanie i sortowanie

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów budowlanych. Dziś możliwości jego wykorzystania są o wiele większe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a nasi przodkowie nie uwierzyliby, jakie niezwykłe budynki można wznosić z wykorzystaniem drewna konstrukcyjnego. Wszystko to umożliwia nowoczesna technologia, która sprawiła też, że całkowicie zmienił się charakter pracy cieśli.

We współczesnym świecie coraz więcej produktów wykonuje się w sposób przemysłowy, za czym przemawiają nie tylko względy ekonomiczne. Dobrze ilustruje to przykład branży budowlanej, gdzie wytwarzane w fabrykach komponenty cechują się o wiele wyższą precyzją wykonania niż powstające podczas pracy ręcznymi narzędziami. Nie mówiąc już o znacznym zredukowaniu zakresu prac przeprowadzanych na budowie oraz skróceniu czasu realizacji inwestycji. Globalny proces automatyzacji procesów przemysłowych nie omija też ciesielstwa, a prefabrykowane wiązary dachowe coraz częściej wypierają tradycyjną więźbę.

Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów. I choć w branży budowlanej wiele się zmienia, to drewno jako budulec wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wznoszone w XXI wieku konstrukcje drewniane w niczym nie przypominają jednak tych, jakie budowali nasi przodkowie. Dziś, dzięki zaawansowanym technologiom obróbki, możliwości wykorzystania drewna w budownictwie są ogromne. Konstrukcje dachów drewnianych, budownictwo modułowe oparte na szkielecie drewnianym czy energooszczędne domy szkieletowe to tylko niektóre z możliwości, jakie daje naturalny surowiec.

Drewno jest niezaprzeczalnie piękne i stylowe. Dlatego od wieków jest głównym budulcem – idealnie komponuje się z praktycznie każdym stylem architektonicznym, pasuje zarówno do szkła, jak i stali czy kamienia. Jednak drewno ma też swoje wady i nie zawsze można je z powodzeniem zastosować.

Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów płaskich… Możliwości zastosowania drewna w branży budowlanej można mnożyć. I choć jest ono wykorzystywane przez człowieka od wieków, to jednak tak naprawdę w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się krok milowy jeśli chodzi o umiejętność jego obróbki.

Mimo tego że drewno jest wdzięcznym materiałem budowlanym, bo łatwo daje się kształtować, barwić i impregnować, to zbudowanie solidnej i jednocześnie estetycznej konstrukcji z drewna nie jest łatwym zadaniem. Jak stworzyć projekt idealny? Odpowiedź na to pytanie podsuwają specjaliści z firmy Dietrich’s, oferujący oprogramowanie do projektowania 3D CAD/CAM, które dedykowane jest zarówno dla małych zakładów ciesielskich, dużych fabryk domów z drewna, jak i do biur projektowych.

Drewno cenimy za jego naturalny wygląd, wytrzymałość i szeroki zakres stosowania. Dlatego jest ono idealnym materiałem do budowy przydomowego tarasu. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki drewna do tego się nadają. Na jakie deski tarasowe powinniśmy, więc zwrócić uwagę?

Efektywność. Wytrzymałość. Natura. Innowacyjność. Te słowa najlepiej oddają charakter nowego produktu firmy STEICO – drewna klejonego warstwowo z fornirów LVL (Laminated Veneer Lumber). Ten innowacyjny materiał będzie produkowany w Polsce już od lipca 2015. Linia produkcyjna w Czarnej Wodzie o powierzchni ok. 25 000 m² to nowy powód do dumy. Wydajność linii na poziomie ok. 100 000 m³ LVL rocznie stawia Polskę w ścisłej czołówce światowej. Będzie to jednocześnie najnowocześniejsza hala do produkcji drewna LVL na świecie.

W dzisiejszych czasach przemysł drzewny odgrywa bardzo istotną rolę. Drewna potrzebują producenci mebli, podłóg, oklein i stolarki budowlanej. Ważne jest, żeby był on dobrej jakości, a jego rodzaj dostosowany do potrzeb branży, w jakiej będzie wykorzystany. Rynek oferuje szeroki wybór gatunków tarcicy meblarskiej a ich dobór uzależniony jest od rodzaju produkowanych mebli czy ich ostatecznego wyglądu. Jednym z wiodących producentów tarcicy jest firma MGJ Sp. z o.o.

Wraz ze wzrostem świadomości na temat obróbki drewna, jego zabezpieczania czy łączenia, poszerzają się też możliwości wykorzystania tego najszlachetniejszego surowca w branży budowlanej. Co kiedyś było niemożliwe, dziś staje się faktem, a rozwój technologii sprawia, że ze zwykłego drewna można tworzyć wiązary o rozpiętości nawet 30 m.