Rodzaje wiązarów dachowych dla Twojego domu

Mniej kłopotów więcej zysku z prefabrykowaną więźbą dachową

Prefabrykacja w procesie budowy więźby dachowej to szereg korzyści dla inwestora. Zamiast tradycyjnej konstrukcji budowanej na placu budowy, coraz częściej wybieramy gotowe do montażu wiązary dachowe. Rodzaje zastosowań, szczególnie efektywne w budownictwie mieszkaniowym, przybliża mgr inż. Włodzimierz Gawroński, właściciel firmy Binder-Projekt, która projektuje i wykonuje konstrukcje dachowe z wiązarów prefabrykowanych łączonych na płytki kolczaste MiTek.

Wiązary dachowe – dlaczego warto?

Atuty technologii przekonują, dotyczą bowiem niemal każdego aspektu budowy domu. Jak zaznacza Włodzimierz Gawroński zalety wiązarów dachowych związane są zarówno z samym budulcem, oszczędnościami dla inwestora oraz uniwersalnością zastosowań.

fot. BINDER PROJEKT

Wyższa jakość surowca i oszczędność materiału

– Rodzaje wiązarów dachowych, które produkujemy, wykonujemy z iglastego drewna konstrukcyjnego certyfikowanego w klasie C24, z gęstym usłojeniem. Surowiec jest suszony komorowo (wilgotność maksymalna 18%), strugany czterostronnie i fazowany, co daje dużą wytrzymałość i odporność na wilgoć lub powstawanie grzybów. Tarcicę dodatkowo impregnujemy dla pełnej ochrony. Dzięki szczegółowym projektom i precyzyjnemu wykonaniu na hali produkcyjnej inwestor zużywa do budowy dachu mniej materiału, co generuje oszczędności na surowcu.

fot. BINDER PROJEKT

Krótki czas montażu i oszczędności finansowe

– Nasze realizacji pokazują, że prefabrykowana więźba dachowa może być zamontowana średnio w 2-3 dni, a przy niewielkich domach parterowych nawet w 1 dzień. Korzystamy z gotowych elementów, zatem unikamy usterek na placu budowy, błędów w wyliczeniach, docinania desek, zawilgocenia materiału, wysokiej ceny prac ciesielskich. Prefabrykacja to także brak ukrytych kosztów. Wiążąca wycena ustalana jest na etapie projektowania więźby. Ograniczamy tym samym ryzyko niespodzianek finansowych i zwiększenia kosztów po wykonaniu montażu.

fot. BINDER PROJEKT

Elastyczność aranżacji, odchudzenie konstrukcji

Różne rodzaje wiązarów dachowych upraszczają konstrukcję dachu i generują dodatkową przestrzeń bez straty na jakości i bezpieczeństwie. Jak wspomina Włodzimierz Gawroński z Binder-Projekt – Przykładowo, możemy zrezygnować z kosztownego stropu monolitycznego poprzez zastosowanie „pasa dolnego” wiązara w roli belek stropowych dla strychu. Wiązary umożliwiają tworzenie poddaszy z eliminowaniem płatwi i słupów. Mamy także do dyspozycji budowę szerokiej gamy dostępnych rozpiętości wiązarów bez podpór wewnętrznych – nawet do 30 m. Dzięki wiązarom konstrukcja dachu oparta jest o ściany zewnętrzne, co pozwala na dowolne zmiany aranżacji (montaż ścianek działowych) wewnątrz domu nawet po latach od budowy.

Wykonanie wiązarów na hali produkcyjnej

Solidna prefabrykowana więźba dachowa powstaje na hali produkcyjnej. Cięcie drewna na piłach odbywa się zgodnie z założeniami projektu. Atutem technologii jest uzyskanie dokładności nawet do 1-2 mm. Kolejny krok to laserowe cięcia elementów do kształtu rodzajów wiązarów dachowych wyświetlanych na stolach montażowych oraz wkomponowanie łączników w postaci płytek kolczastych za pomocą prasy hydraulicznej.

fot. BINDER PROJEKT

Transport i montaż na placu budowy

Gotowe elementy transportujemy na plac budowy i montujemy. Dostarczamy wiązary dachowe na inwestycje w całej Polsce. Z prefabrykacją mamy pewność, że realia odpowiadają projektowi, eliminujemy pomyłki na etapie montażu i minimalizujemy czas pracy ekipy budowlanej.

Rodzaje wiązarów dachowych – jakie wybieramy najczęściej?

– Jak pamiętamy, więźba dachowa zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całego domu – przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. W naszej pracowni projektujemy i wykonujemy prefabrykowane więźby dachowe dla budynków mieszkalnych, przemysłowych i inwentarskich różnego rodzaju. Wiązary dachowe w budownictwie mieszkaniowym najczęściej używane są do konstrukcji dachowych w domach jednorodzinnych parterowych typu bungalow z dachami dwuspadowymi i kopertowymi o niemal dowolnym kącie nachylenia.

fot. BINDER PROJEKT

Ale sprawdzają się również przy dachach jednospadowych, rozbudowanych dachach mansardowych, konstrukcjach łukowych, stromych, domach szkieletowych, a nawet dachach płaskich. Dzięki nim rozbudujemy przestrzeń domu w lekkiej technologii, uzyskując oszczędności. W przestrzeni wiązarów wygenerujmy między innymi:

• Poddasze nieużytkowe z eliminacją betonowego stropu monolitycznego.
• Poddasze nieużytkowe ze strychem na magazynowanie lekkich domowych sprzętów.

fot. BINDER PROJEKT

• Poddasza mieszkalne z obciążeniem użytkowym normowym 150 kg/m2 – przy założeniu kąta nachylenia dachu od 35° i szerokości budynku ok 12 m możemy wygenerować poddasze na stropie drewnianym, ale musimy zastosować podporę w środku jako ścianę nośną.

fot. BINDER PROJEKT

• Dowolny kształt sufitu – na przykład sufit podniesiony z wykorzystaniem wiązarów katedralnych.

fot. BINDER PROJEKT

Wiązary dachowe z Binder-Projekt krok po kroku

– Oferujemy kompleksową usługę i jesteśmy z inwestorem od projektu do finalizacji montażu na placu budowy. Co to oznacza w praktyce?

Projekt architektoniczny domu od klienta

Prace rozpoczynamy od pozyskania projektu od inwestora – rysunków, rzutów oraz danych o miejscu budowy. W kolejnym kroku wykonujemy projekt, w którym określamy rodzaje wiązarów dachowych i przekazujemy go do realizacji współpracującej z nami firmie tworzącej prefabrykowane więźby dachowe.

fot. BINDER PROJEKT

Projekt wiązarów od Binder-Projekt

Pracujemy na specjalistycznym oprogramowaniu inżynieryjnym Pamir, firmy MiTek Industries. Wprowadzamy dane z projektu klienta, dobieramy optymalne rozwiązania konstrukcyjne, wykonujemy obliczenia wytrzymałościowe. Projektujemy także wiązania płytkami kolczastymi MiTek, które zastępują inne okucia, gwoździe czy wkręty i zwiększają możliwości kształtowania powierzchni dachowej.

fot. BINDER PROJEKT

Szczegółowe informacje o rodzajach wiązarów dachowych wraz z przykładowymi realizacjami znajdziemy na stronie producenta www.binder-projekt.wloclawek.pl.

87-800 Włocławek, ul. Kujawska 19/4, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 666 896 439,


Liczba odwiedzin: 502 | Data publikacji: 2022-04-21

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


16.08.2021 | Techniki zamocowań
Jętka to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych...
Pracownia projektowa BINDER-PROJEKT od wielu lat specjalizuje...
Prace związane z wykonywaniem czy serwisowaniem instalacji...
23.06.2022 | Meble
Podczas wizyty w sklepie z wyposażeniem do...
Solidny płot to dopełnienie każdej budowlanej inwestycji....
22.06.2022 | Meble
Meble z litego drewna od lat cieszą...
Budowa domu w dzisiejszych czasach to kosztowny...
22.06.2022 | Inwestycje budowlane
Choć wielu osobom niewielkie mieszkania kojarzą się...
21.06.2022 | Wykańczanie wnętrz
Ogrody wertykalne to trend, który na dobre...
21.06.2022 | Beton
Schody zabiegowe prefabrykowane to idealne rozwiązanie, gdy...
20.06.2022 | Dźwigi (żurawie)
Nowoczesna architektura kocha tafle szklane w wielkim...
19.06.2022 | Kruszywa
Grunty słabonośnie stawiają ogromne wyzwania przed ekipami...
19.06.2022 | Domy drewniane
W czasach zwiększonej mobilności ludzi, gdy synonimem...
15.06.2022 | Izolacje
Beton jest powszechnie stosowany w budownictwie, ale...
14.06.2022 | Elewacje, docieplenia
Elewacje z siatki cięto-ciągnionej przyciągają uwagę i...
Stalowa rama portalowa opracowana przez firmę Kobex...
13.06.2022 | Osuszanie
Intensywne opady w okresie letnim mogą znacząco...
13.06.2022 | Osuszanie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna...
13.06.2022 | Remonty, renowacje
Łazienka należy do pomieszczeń o najwyższym stopniu...
13.06.2022 | Izolacje
Aby zapewnić trwałość tarasu na długie lata,...
13.06.2022 | Izolacje
Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed...
Wiosna to świetny czas na dokonanie wszystkich...
Betonowe dekoracje podkreślą wyjątkowy charakter każdego wnętrza,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. dolnośląskie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. zachodniopomorskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: rodzaje wiązarów dachowych, rodzajów wiązarów dachowych, rodzajach wiązarów dachowych, binder, binder projekt, wloclawek, włocławek, binder-projekt, binder wiązary dachowe, binder pracownia projektowa, binder dachy, binder konstrukcje drewniane,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy