Jaki dach na dom parterowy?

To właśnie dach decyduje o ostatecznym wyglądzie domu. Zazwyczaj pełni też rolę jego wizytówki. W przypadku domów parterowych możemy zdecydować się na dach płaski lub dach spadzisty o niewielkim kącie nachylenia. Zbyt strome dachy mogą przytłoczyć całą konstrukcję. Płaskie z kolei mogą sprawić, że nasze przytulne gniazdko nabierze cech wizualnych… dużego garażu. Dach płaski wymaga odpowiedniego systemu odprowadzania wody deszczowej. Dach dwuspadowy zaś to klasyczny wybór, który nadaje się do wielu rodzajów domów. Jest stosunkowo łatwy do wykonania i zapewnia dobre odprowadzanie wody opadowej.

fot. MiTek Industries Polska 

Wiązary dachowe – idealne rozwiązanie

Wiązary dachowe stanowią szkielet nośny dachu. To rozwiązanie, które gwarantuje stabilną, wytrzymałą i bezpieczną konstrukcję dachową dla różnego rodzaju budynków. Główną funkcją wiązarów jest przenoszenie obciążeń dachowych – takich jak waga pokrycia dachowego, śnieg czy wiatr – na konstrukcję nośną budynku. Odpowiednio zaprojektowane wiązary umożliwiają uniknięcie konieczności stosowania dodatkowych podpór wewnątrz pomieszczeń na poddaszu. Dzięki temu możliwe staje się wykorzystanie pełnej przestrzeni pod dachem. Wiązary pozwalają osiągnąć stabilność całej konstrukcji dachu, tym samym zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom. Nowoczesna technologia pozwala na prefabrykację wiązarów dachowych. Znacząco skraca to czas budowy i eliminuje ryzyko błędów wykonawczych. Zastanawiając się zatem, jaki dach na dom parterowy wybrać, warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu. Wykonanie wiązarów najlepiej powierzyć doświadczonej firmie. Na stronie MiTek Industries (link podajemy na dole artykułu) znaleźć można listę autoryzowanych zakładów prefabrykacji, wykorzystujących kompleksową technologię – specjalistyczne oprogramowanie, maszyny oraz łączniki dostarczane przez MiTek. Dostawcy wykonują konstrukcje odpowiadające realnym potrzebom inwestora oraz spełniające wszystkie obwiązujące normy.

fot. MiTek Industries Polska 

Korzyści na etapie budowy

Korzyści z zastosowania wiązarów prefabrykowanych widać już na etapie budowy domu parterowego. „Parterówki” to przykład rozwiązania, w którym zalety systemu konstrukcji drewnianych łączonych płytkami kolczastymi ujawniają się w całej okazałości. Korzyści obejmują zarówno koszty, jak i czas budowy. Po pierwsze, wiązary dachowe eliminują potrzebę tworzenia kosztownego stropu betonowego. Ich pas dolny stanowi równocześnie konstrukcję stropową. Pozwalają również zaoszczędzić na fundamentach oraz ścianach wewnętrznych. Ściany wewnętrzne nie są nośne, a co za tym idzie, mogą być wykonane w niedrogiej technologii lekkiej. Nie ma też potrzeby budowania kosztownych ław fundamentowych.

fot. MiTek Industries Polska 

Lepsze wykorzystanie przestrzeni

Dach domu parterowego wykonany z wiązarów prefabrykowanych to również lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Można ją swobodnie podzielić ścianami. Położenie ścian działowych można zmienić nawet w trakcie użytkowania domu. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązary opierają się na ścianach zewnętrznych – te wewnętrzne można ustawiać dowolnie. Pozwala to np. na zwiększenie powierzchni kuchni kosztem innego pomieszczenia. Czasami nasze potrzeby ulegają zmianie i chcemy dokonać pewnych modyfikacji. Dzięki wiązarom zyskujemy praktycznie nieograniczone możliwości zagospodarowania przestrzeni użytkowej i to bez zbędnych kosztów.

fot. MiTek Industries Polska 

Możemy nadać sufitowi różne kształty. Wiązary z płytkami kolczastymi pozwalają stworzyć strop łukowy lub podniesiony w jednym z pomieszczeń – np. w salonie – podczas gdy w innych może to być zwykły strop płaski. Dzięki temu możliwe jest stworzenie otwartej przestrzeni, np. od strony ogrodu.

fot. MiTek Industries Polska 

Wykonany z wiązarów prefabrykowanych dach na dom parterowy to jeszcze jedna, ciekawa możliwość. W konstrukcji stropowej można wykonać niezwykle przydatne pomieszczenie gospodarcze – strych! I to w sposób bardzo ekonomiczny. Używane sporadycznie rzeczy znajdą na nim idealne miejsce, a my zyskamy więcej przestrzeni. To wszystko dzięki wiązarom.

fot. MiTek Industries Polska 

Więcej informacji oraz listę autoryzowanych przez MiTek zakładów produkujących wiązary dachowe można znaleźć na stronie: www.dachymitek.pl

fot. MiTek Industries Polska 
59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,