Jaki strop do domu parterowego bez poddasza?

Zastanawiasz się, czy w przypadku domu parterowego bez poddasza w ogóle inwestować w strop nad parterem, skoro przestrzeń nad nim nie będzie użytkowana? Alternatywą dla stropu drewnianego, wchodzącego w skład więźby dachowej, lub żelbetowego, może być prefabrykowany strop gęstożebrowy. Składa się on z belek prefabrykowanych, na których opiera się pustaki, np. z betonu czy keramzytobetonu. Wszystkie elementy w jedną całość spaja warstwa nadbetonu. Niewątpliwą zaletą stropów gęstożebrowych jest ich niewielki ciężar, a także bardzo prosty montaż. Warto pamiętać, że im lżejszy system stropowy, tym mniejsze obciążenie konstrukcji. Z kolei im mocniejszy strop, tym większą rozpiętość uzyskamy. System gęstożebrowy jest najczęściej wybierany również w przypadku wymiany stropu w istniejącym budynku.

Na rodzimym rynku dużą popularnością cieszą się prefabrykowane stropy gęstożebrowe sprężone firmy Rector Polska. Jako strop do domu parterowego bez poddasza możemy wybrać np. lekki system belkowo-pustakowy RECTOBETON. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie, jeśli bierzemy pod uwagę późniejszą rozbudowę. Ponadto usztywni konstrukcję, zadba o nasze bezpieczeństwo i dobrą izolację. Znakomita nośność i rozpiętość systemów RECTOR stwarza również możliwość uzyskania otwartych przestrzeni w domu parterowym.

Wszystkie stropy RECTOR (RECTOBETON, RECTOLIGHT i RECTOPLAST) przenoszą obciążenia od słupków więźby dachowej. Do ich montażu zużywa się zdecydowanie mniej betonu i stali, w porównaniu do stropów tradycyjnych. Co istotne, nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu, szalunków ani deskowania, a to obniża koszty inwestycji i pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu. Są też proste w montażu – można układać je samodzielnie.

To jednak jeszcze nie wszystko. Stropy RECTOR łączą w sobie zalety systemów prefabrykowanych z zaletami płynącymi ze sprężania betonu. Strunobeton cechuje się wyższą wytrzymałością na ugięcia niż żelbet. Wykorzystanie technologii sprężania sprawia, że stropy RECTOR mogą przenosić większe obciążenia przy mniejszej masie własnej.

Systemy RECTOR sprawdzają się jednak nie tylko jako stropy do domu parterowego bez poddasza. Powstały z myślą o najróżniejszych rodzajach budynków, zarówno tych nowo budowanych, jak i modernizowanych.

Korzyści związane ze zmianą stropu na prefabrykowany

Zamiana stropu żelbetowego na prefabrykowany może przynieść szereg korzyści. Po pierwsze, prefabrykowane elementy są znacznie lżejsze od tradycyjnych stropów żelbetowych, co ułatwia proces montażu i skraca czas potrzebny na modernizację. Ponadto, zmniejszenie obciążenia konstrukcji umożliwia wprowadzenie dodatkowych zmian architektonicznych lub funkcjonalnych w budynku.

Tradycyjne stropy żelbetowe zwykle są odlewane na miejscu, podczas gdy prefabrykaty powstają w ściśle kontrolowanych warunkach fabrycznych, dzięki czemu charakteryzują się doskonałą precyzją wykonania. Mogą być wyposażone w dodatkowe warstwy izolacyjne, które zwiększą efektywność energetyczną budynku i przyczynią się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Prefabrykowane stropy są również projektowane z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i trwałości. Dzięki kontroli jakości w procesie produkcyjnym, elementy prefabrykowane są bardziej odporne na uszkodzenia i deformacje, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników budynku.

Użycie prefabrykatów pozwala na większą elastyczność w planowaniu i realizacji modernizacji. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając strop do domu parterowego bez poddasza, jeśli rozważamy jego późniejszą rozbudowę. Prefabrykowane elementy można dostosować do indywidualnych wymagań projektowych.

Czy warto zamienić strop żelbetowy na prefabrykowany gęstożebrowy?

Czy wiesz, że jeśli w projekcie Twojego domu znajduje się strop żelbetowy, możesz dokonać jego zamiany na prefabrykowany gęstożebrowy? Czy warto? Sprawdźmy to na przykładzie realizacji przeprowadzonej przez Rector Polska przy gotowym projekcie nowoczesnego domu parterowego z poddaszem nieużytkowym firmy Home Koncept 38L. Na początek warto wspomnieć, że zmiany takiej można dokonać bez konieczności ubiegania się o nowe pozwolenie na budowę.

Mimo że stropy żelbetowe często występują w projektach gotowych domów jednorodzinnych, coraz częściej zamieniane są w trakcie budowy na systemy prefabrykowane, które oferują dużo prostszy i szybszy montaż. Nie ma potrzeby ich szalowania, a liczba stempli jest nawet dwu-trzykrotnie mniejsza.

Oryginalnie w projekcie znajdował się strop żelbetowy, na którym częściowo opierała się konstrukcja dachu, trzeba więc było to uwzględnić przy zmianie systemu stropowego. W tym wypadku Rector zaproponował system gęstożebrowy RECTOBETON, składający się z belek sprężonych i pustaków betonowych. System ten świetnie nadaje się do tynkowania, ponieważ jest bardzo sztywny, a spękania nie pojawiają się w nim nawet po wielu latach użytkowania. Zamiast wypełnienia w postaci pustaka belkowego można wybrać system RECTOLIGHT, który jest tak samo wytrzymały jak RECTOBETON, ale o wiele lżejszy i dwukrotnie szybszy w montażu.

Przeanalizujmy główne korzyści zamiany monolitycznego stropu żelbetowego na prefabrykowany gęstożebrowy, na przykładzie przytoczonego projektu:

 • zużycie betonu i stali
  – zużycie stali: w przypadku stropu monolitycznego – ok. 12 kg/, a w przypadku stropu Rector – ok. 4 kg/m²,
  zużycie betonu: ponad dwukrotnie mniejsze w przypadku stropu Rector (12 ), w porównaniu ze stropem monolitycznym (28 ).
 • czas montażu
  – mniej więcej dwukrotnie szybszy przy stropach Rector
 • podpory montażowe
  – Rector – ok. 60 metalowych stempli,
  – strop monolityczny – nawet ponad 200 sztuk.
 • szalunki
  – w przypadku monolitu trzeba zaszalować praktycznie 100% powierzchni (ponad 180 m² vs 10 m² w przytoczonym projekcie).
 • dozbrojenie
  – w przypadku stropów Rector nie ma potrzeby użycia żeber rozdzielczych, a jedynym dozbrojeniem jest siatka stalowa układana na całej powierzchni stropu, pręty przypodporowe nad każda belką oraz – w tym przypadku – zbrojenie pod drewnianymi słupkami więźby dachowej.

Jak widzimy, taka zmiana może przynieść wiele korzyści, a to sprawia, że prefabrykowane stropy gęstożebrowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. I to niezależnie od tego, czy mówimy o stropie do domu parterowego bez poddasza, czy do domu piętrowego.

Z pełną ofertą firmy Rector Polska można zapoznać się na stronie: https://www.rector.pl/

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e, woj. małopolskie
tel. +48 32 626 02 60,