Ekspresowa budowa ścian konstrukcyjnych z Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+

Wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ to innowacyjna technologia budowy ścian konstrukcyjnych budynków mieszkalnych, przemysłowych i użytkowych, której największym atutem jest szybkość prac przy zmniejszonym składzie ekipy budowlanej. Prefabrykacja elementów i mechanizacja prac pozwala zrealizować zadanie nawet o 4 razy szybciej niż przy standardowych, drobnoelementowych technologiach murarskich. Panele zamontujesz za pomocą dźwigu lub HDS-u. Przykładowo dwóch monterów wraz z operatorem dźwigu w 8 h jest w stanie postawić nawet 150 m² przegród. Dla porównania trzyosobowa ekipa murarska korzystająca z drobnowymiarowych bloczków postawi w jeden dzień roboczy ok. 40 m2 muru. Panele nie wymagają przycinania na budowie, ponieważ na daną inwestycję zamawia się elementy o wysokości odpowiadającej wysokości kondygnacji. Przyjrzyjmy się bliżej obu wariantom systemu paneli ściennych Ytong.

Panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ charakterystyka

Oba warianty to zbrojone płyty z autoklawizowanego betonu komórkowego wykonane zgodnie z wytycznymi zharmonizowanej normy PN-EN 12602. Zbrojenie niekonstrukcyjne tworzą stalowe pręty o granicy plastyczności 500 MPa. Zbrojenie i ucho montażowe może być dodatkowo zabezpieczane farbą antykorozyjną. Maksymalna wysokość elementów to 300 cm. Ytong Panel SWE produkowany jest w dwóch wariantach grubości 20 i 24 cm, w klasie gęstości 500kg/m3 z wytrzymałością na ściskanie 4 N/mm2. Natomiast Ytong Panel SWE Ultra+ charakteryzuje jeszcze niższa klasa gęstości 300 kg/m3, wytrzymałość na ściskanie 2,2 N/mm2 i grubość 36,5 cm. Dodatkowo niezwykle wysokie parametry izolacyjności termicznej [współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K)] sprawiają, że Ytong Panel SWE Ultra+ to jednowarstwowa ściana z betonu komórkowego, jakiej na polskim rynku jeszcze nie było. Dlaczego jeszcze warto postawić na panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+?

Ściany z paneli Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ – zalety technologii

Ekspresowa budowa i duża wydajność prac przy minimalnej liczbie pracowników to główne atuty paneli ściennych Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+. Jakie jeszcze korzyści wynikają z właściwości betonu komórkowego?

 • Jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego mają większą izolacyjność cieplną od muru w ścianach dwuwarstwowych. Nie wymagają więc dodatkowych warstw ocieplenia, co przekłada się na dalsze ograniczenie kosztów materiałów i robocizny.
 • Mniejsza grubość przegrody przy wysokich parametrach izolacyjności cieplnej czy akustycznej to więcej przestrzenni użytkowej wewnątrz. Zbudujesz energooszczędne ściany spełniające najsurowsze normy termiczne dla przegród zewnętrznych, które dobrze chronią także przed hałasem z zewnątrz.
 • Dzięki procesowi autoklawizacji betonu przy niskiej gęstości materiału zapewniona jest duża wytrzymałość paneli na ściskanie. Zamocujesz do nich z powodzeniem nawet ciężkie przedmioty czy okładziny fasady.
 • Beton komórkowy, z którego wyprodukowane są panele, jest wysoce paroprzepuszczalny, dzięki czemu ściany wchłaniają nadmiar pary wodnej i oddają wilgoć, gdy wnętrza są przesuszone. Zdrowy mikroklimat masz w standardzie niezależnie od aury za oknem.
 • To również materiał niepalny, a ściany konstrukcyjne z paneli ściennych Ytong Panel SWE oraz Ytong Panel SWE Ultra+ charakteryzuje klasa reakcji na ogień A1 oraz wysoka odporność ogniowa (EI 360, REI 240).
 • Prefabrykacja zapewnia standaryzację wymiarową i minimalizację odpadów produkcyjnych oraz gładkie, równe powierzchnie, co w efekcie przekłada się na prostsze i tańsze prace wykończeniowe oraz mniej opóźnień na budowie.

Prosty i szybki montaż paneli ściennych Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+

Producent paneli ściennych Ytong Panel SWE – firma Xella – zadbał o to, by jak najbardziej uprościć proces montażowy, dzięki czemu budowa całej kondygnacji ścian nośnych jest możliwa do wykonania w bardzo krótkim czasie. Prace montażowe nie wymagają rusztowań. Montaż zaczynasz od wykonania warstwy wyrównawczej z drobnowymiarowych bloczków Ytong. Panele ścienne Ytong Panel SWE lub Ytong Panel SWE Ultra+ układasz od narożnika budynku. Elementy wiążesz zaprawą Ytong FIX P200. Odpowiednio ustawione i połączone panele łączysz dwoma spinkami stalowymi. Stemple mocujesz na co czwartym panelu. Stanowią podporę do czasu ułożenia stropu. Szczegółowe instrukcje montażowe znajdziesz w poniższym materiale wideo. Sprawdź, jakie to proste!

Pełne wsparcie producenta

Zamawiając panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ otrzymujesz także kompleksowe wsparcie producenta. Co to oznacza w praktyce:

 • Wsparcie projektowe – projekt wszystkich ścian w technologii BIM, jak również na modelach 3D, z których opracowany jest dokładny plan montażowy dla danej inwestycji.

 • Bezpłatny instruktaż na budowie – eksperci szkolą wykonawców, by prace przebiegły szybko i sprawnie.

 • Elementy uzupełniające do wykonania kompletnego budynku w stanie surowym – do paneli ściennych dobierzesz bez problemu kompatybilne elementy systemu Ytong, w tym: panele stropowe, dachowe, nadproża, zaprawy, co również ułatwi oraz przyspieszy budowę.

Ytong Panel SWE Ultra+ i Ytong Panel SWE w działaniu – gdzie zastosujesz?

Uniwersalność zastosowania i ekspresowe tempo budowy sprawia, że panele ścienne Ytong Panel SWE Ultra+ oraz Ytong Panel SWE stają się coraz częstszym wyborem inwestorów podczas realizacji zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych obiektów takich jak:

 • domy jednorodzinne wolnostojące,
 • budynki wielorodzinne szeregowe, bliźniaki,
 • obiekty handlowo-usługowe,
 • budynki biurowe i komercyjne,
 • obiekty użyteczności publicznej,
 • budynki gospodarcze,
 • obiekty modernizowane i rozbudowywane.

Posłuchaj, co mówią sami wykonawcy – relacja z budowy 92 m2 ścian w 7 h

Błyskawiczna budowa i wysoka jakość konstrukcji to argumenty, które podają wykonawcy, wykorzystujący technologię paneli ściennych Ytong. Przyjrzyjmy się jednej realizacji. Inwestycja obejmowała budowę osiedla parterowych domów jednorodzinnych pod Elblągiem. Wykonawca zdecydował się na panele ścienne Ytong Panel SWE o grubości 24 cm w klasie 500. Jak wygląda efektywna budowa? Zobacz.

Postaw na systemy do szybkiej budowy jednowarstwowych, ciepłych ścian konstrukcyjnych

Panele ścienne Ytong Panel SWE Ultra+ to obecnie najbardziej efektywna technologia budowy jednowarstwowych ścian konstrukcyjnych z betonu komórkowego w Polsce. Dowiedz się, jak wykorzystać ją w swojej inwestycji.

Sprawdź szczegóły na stronie producenta www.xella.pl

02-146 Warszawa, ul. Komitetu Obrony Robotników 48, woj. mazowieckie
tel. 801 122 227,