Od czego zacząć?

Poszukiwanie projektu domu, który będzie tym jedynym i idealnym, nie należy do najłatwiejszych. Różne są także sytuacje, w jakich znajduje się inwestor. Może być tak, że ma on już działkę budowlaną, ale bywa również, że dopiero planuje jej zakup. Niewątpliwie jeśli jeszcze nie masz działki, warto wstępnie określić, jak miałby wyglądać dom i jakie ma mieć wymiary – wówczas należy zweryfikować w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkach zabudowy, czy taki budynek może być postawiony na działce, którą upatrzyliśmy. Może się bowiem okazać, że budowa większego domu lub budynku z płaskim dachem na konkretnym terenie będzie zabroniona. Wówczas sprawa się komplikuje.

Jeżeli jednak jesteś już właścicielem działki i chcesz dopasować do niej projekt, wtedy temat wygląda na łatwiejszy. Należy uwzględnić odległości od granic, by wyznaczyć maksymalną powierzchnię domu.

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu?

Jeśli już masz działkę, wiesz jaki budynek możesz na niej zbudować, czas na nieco konkretniejsze decyzje. Po pierwsze ilość kondygnacji. Możesz wybierać spośród domów parterowych, przez parterowe z poddaszem użytkowym aż po budynki wielokondygnacyjne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale to inwestor musi określić, czy chce chodzić po schodach, czy jednak woli, by wszystkie pomieszczenia znalazły się na jednym poziomie.

Innym zagadnieniem jest ilość pomieszczeń – to podstawa do określenia powierzchni domu. Przemyśl ile chcesz mieć sypialni, jak duży salon, ile łazienek i jak dużą kuchnię.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe pomieszczenia, jak np. spiżarnia przy kuchni, garderoba, pralnia, strych, gabinet, kotłownia, czy garaż. Jeśli decydujesz się na garaż, musisz określić, czy ma on być jedno czy dwustanowiskowy.

Następnym ważnym elementem jest dach. Jedni wolą nowoczesne budownictwo z dachem płaskim, innym marzy się dach dwuspadowy. Jeszcze inni uwielbiają tradycyjne budownictwo i dach czterospadowy. Musisz jednak wiedzieć, że im bardziej skomplikowany dach, tym wyższe koszty budowy. Podobnie koszty budowy podnosi wykonanie piwnicy.

Na koniec trzeba zwrócić uwagę na niezwykle ważną kwestię, jaką jest technologia budowy i wykończenie domu. Do wyboru są tradycyjne domy murowane, domy prefabrykowane, z bali, o konstrukcji szkieletowej. Całość powinna stanowi zgraną jedność, tworząc elewację efektowną i oryginalną.

fot. Tooba

TOP 5 projektów domów do 100 m²

Wybór projektu nie należy więc do najłatwiejszych, także za sprawą wielu elementów, które należy przemyśleć i decyzji, które trzeba podjąć. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie TOP 5 gotowych projektów domów do 100 m², które znajdziecie w ofercie firmy tooba.pl.

1. Projekt domu Smyk 2 – 56,17 m²

Projekt domu Smyk 2 to nieduży dom parterowy z poddaszem użytkowym przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Główną zaletą jest możliwość budowy na wąskiej działce dzięki temu, że zwarta bryła została zaplanowana na rzucie prostokąta.

Projekt Smyk 2 zaskakuje funkcjonalnym rozkładem wnętrza. Wszystkie pokoje rozmieszczono na dwóch kondygnacjach. Do środka wchodzi się przez przedsionek chroniący dom przed utratą ciepła. Tu też znajdują się drzwi prowadzące do kotłowni. Obok wejścia zaplanowano niedużą łazienkę dla gości. Korytarz prowadzi do znajdującej się na końcu strefy dziennej, a więc kuchni, jadalni i salonu połączonych w jedną przestrzeń. Na górze wydzielono trzy wygodne sypialnie. Jedna z nich zawiera własną garderobę. Z korytarza dostępna jest także łazienka dla wszystkich domowników.
Do wnętrza domu dociera dużo naturalnego światła dzięki dużym przeszkleniom od południa.

Projekt domu Smyk 2 bez wątpienia jest projektem niewielkiego domu, ale dzięki swojej funkcjonalności mieści w sobie wszystkie pomieszczenia potrzebne do funkcjonowania rodziny. Jednocześnie domek jest niedrogi i łatwy w realizacji. Dodatkowo, dzięki energooszczędnym rozwiązaniom, koszty przyszłego użytkowania budynku będą niskie.

2. Projekt domu Zosia 6 – 75,51 m²

Projekt domu Zosia 6 to mały, przytulny i tani w budowie dom parterowy. Pomimo niewielkiej powierzchni, z pełną swobodą będzie mogła zamieszkać w nim czteroosobowa rodzina. Elewację budynku pokryto tynkiem cienkowarstwowym oraz ocieplającą całość drewnianą szalówką. W bryłę budynku został wbudowany jednostanowiskowy garaż.

Strefę dzienną zaprojektowano od strony ogrodu. Tworzą ją salon z wyjściem na taras, jadalnia oraz półotwarta kuchnia, która od pozostałych pomieszczeń została oddzielona ścianką telewizyjną. W centrum pokoju dziennego usytuowano kominek, który wprowadzi do wnętrza wyjątkowy nastrój i ciepło. W skład części nocnej wchodzą dwa pokoje dziecięce, komfortowa łazienka z prysznicem i wanną oraz kolejna sypialnia.

Pokój dzienny projektu Zosia 6 posiada przeszklone wyjście na modny taras. Nieskomplikowana, minimalistyczna bryła bez zbędnych elementów architektonicznych oraz zastosowane materiały oznaczają przede wszystkim niskie koszty budowy i szybkie tempo realizacji. Gwarantują również, że dom będzie tani w utrzymaniu.

3. Projekt domu Elsa – 75,95 m²

Projekt domu Elsa przedstawia nieduży, parterowy dom jednorodzinny z czterospadowym dachem. To budynek z wyraźnym podziałem na strefę nocną oraz dzienną. W części dziennej znajdują się: salon z jadalnią oraz otwarta kuchnia. Strefa intymna to dwie sypialnie oraz łazienki. Do dyspozycji mieszkańców jest również praktyczna pralnia lub spiżarnia, w zależności od potrzeb. Dom posiada także duży i wygodny taras, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu nienależnie od aktualnych warunków pogodowych. Z wiatrołapu prowadzi wejście do dużej kotłowni na każdy rodzaj paliwa. Bryła budynku zamknięta została na rzucie kwadratu, przykrytego czterospadowym dachem. Taka forma budynku czyni go prostym w budowie oraz tanim pod względem kosztów eksploatacji, co na pewno przekona do siebie wielu inwestorów.

4. Projekt domu Dom na Dębowej – 93,43 m²

Projekt Dom na Dębowej to wyjątkowy parterowy dom jednorodzinny. Został idealnie dopasowany do potrzeb nawet czteroosobowej rodziny. Dzięki zaprojektowaniu go w oryginalnej stylistyce dworkowej, stanie się ozdobą każdej okolicy. Co ważne, zbudujemy go na działkach o minimalnej szerokości 20,8 m. W projekcie nie znajduje się garaż. Duże przeszklenia znajdujące się w salonie, zapraszają na taras oraz do ogrodu. Wnętrze domu posiada sprawdzony układ. Dzięki widocznemu podziałowi na część nocną oraz dzienną, mieszkańcy mają przestrzeń zarówno na wspólny czas przy posiłku czy kominku oraz zapewniony spokój i wygodę w czasie snu.

W salonie przewidziano miejsce na stół jadalny oraz kominek. Przestrzeń dzienna to prawie 50 m². W części nocnej znajdują się trzy sypialnie z wbudowanymi, praktycznymi szafami oraz łazienka z osobnym WC.

Prosta bryła budynku zapewnia szybką i nieskomplikowaną budowę. Jest to również rozwiązanie tanie na późniejszym etapie eksploatacji, dzięki zastosowaniu nowoczesnych instalacji oraz sprawdzonych izolacji termicznych.

5. Projekt domu Uniwersalny 1 – 98,4 m²

Projekt domu Uniwersalny 1 to parterowy budynek, który można postawić na wąskich działkach. Minimalna szerokość terenu musi wynosić jedynie 17,1 m. Nowoczesna elewacja, modne przeszklenia i praktyczna powierzchnia użytkowa składają się na doceniany i chętnie wybierany projekt. W budynku nie znajduje się garaż.

Na parterze zaplanowano podział na część nocną oraz dzienną. Do domu wchodzimy przez wiatrołap z miejscem na szafę. Obok niego zaprojektowano niewielką kotłownię. Następnie znajdujemy się w korytarzu, skąd możemy przejść do łazienki, sypialni (lub gabinetu czy pokoju gościnnego) lub dużego pokoju dziennego z wyjściem na zadaszony taras. Obok wspomnianego gabinetu znajduje się kuchnia oraz drugi pokój. Z salonu można wejść do największego pokoju, który posiada osobną łazienkę.

Projekt ten idealnie wpisze się w miejskie okolice, należy też do rozwiązań nowoczesnych i ponadczasowych. Polecamy go młodym inwestorom, którzy zakładają rodzinę, ale też osobom z dorosłymi dziećmi, którym zależy na chwili prywatności, jak i wspólnym odpoczynku na zadaszonym tarasie – niezależnie od pogody.

W ostatnim czasie popularnością cieszą się gotowe projekty domów o powierzchni użytkowej do 100 m². Są one najczęściej stosunkowo niedrogie w budowie, a jednocześnie są alternatywą dla zakupu mieszkania w bloku. Na początek warto określić oczekiwania względem domu, by wybór projektu był łatwiejszy.

85-796 Bydgoszcz, ul. P.E. Strzeleckiego 6/26, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 52 384 49 90,