Doskonałe opinie o prefabrykowanych dachach sprawiają, że pozytywnie zaskoczeni długą listą zalet odbiorcy, pytanie o cenę gotowych wiązarów dachowych zostawiają na sam koniec.

– Nie można przecenić walorów prefabrykowanych dachów – mówi Bogusław Węgrzanowski, dyrektor w firmie MiTek®, specjalizującej się w technologii prefabrykacji. – Od kiedy system wiązarów łączonych płytkami kolczastymi pojawił się na naszym rynku, obserwujemy stale rosnące grono zadowolonych odbiorców, inwestorów oraz montażystów, a popularność tego systemu osiąga zaskakujące tempo wzrostu. Trudno się temu dziwić. Lista zalet jest naprawdę długa. Stosowanie prefabrykowanej więźby wiąże się z oszczędnością czasu, niższymi kosztami oraz mniej kłopotliwym montażem, daje więcej możliwości, a do tego odpowiada także obecnym trendom w budownictwie.

fot. MiTek Industries Polska

Gotowe wiązary dachowe – cena, czas i większe możliwości

Nie ma ograniczeń odnośnie stosowania prefabrykowanej więźby dachowej. Z tej technologii korzystają zarówno inwestorzy komercyjni, indywidualni, a także podwykonawcy i lokalne firmy budowlane. Niewielki koszt gotowych wiązarów dachowych w połączeniu z oszczędnościami na etapie montażu sprawia, że technologia ta weszła już na stałe do budownictwa na terenie całej Polski.

fot. MiTek Industries Polska

– To właśnie dzięki różnorodności tworzenia bardzo ciekawych oraz dużych konstrukcji, solidna prefabrykowana więźba trafia zarówno na domy jednorodzinne, jak też na dachy sklepów oraz hal – wyjaśnia Bogusław Węgrzanowski. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się w budowie mieszkalnych domów parterowych. Kompletna więźba dostarczana jest w postaci gotowej do montażu, czas prac nad konstrukcją dachu na placu skraca się do zaledwie 1-2 dni, a sumaryczna cena za dach ulega obniżeniu. Stosowanie prefabrykowanego dachu pozwala wyeliminować zazwyczaj stosowany kosztowny betonowy strop, ściany nośne i ławy fundamentowe pod nim, a to kolejne oszczędności dla inwestora. Z naszych obserwacji wynika, że gotowe wiązary pozwalają także lepiej zagospodarować przestrzeń – tworzyć otwarte salony, a nawet pozwalać na przesuwanie ścian wewnętrznych w dowolnym momencie, nawet po wielu latach od zamieszkania, bez obawy o konstrukcję dachu, która opiera się na ścianach zewnętrznych, jest samodzielna i stabilna, dzięki połączeniom wytrzymałymi płytkami kolczastymi.

fot. MiTek Industries Polska

Solidne, bezpieczne i z gwarancją

Wykonywanie więźby dachowej ręcznie, na placu budowy odchodzi do lamusa, a wynika to z wielu czynników.

fot. MiTek Industries Polska

– Zacznijmy od tego, że do produkcji bezpiecznej konstrukcji dachowej potrzebujemy prawdziwego specjalisty – cieśli z wiedzą i doświadczeniem, a takich na rynku jest coraz mniej – tłumaczy Bogusław Węgrzanowski. – Do ręcznej budowy potrzebna jest bardzo duża ilość czasu oraz odpowiednia pogoda. Za ten czas oraz doświadczenie trzeba odpowiednio zapłacić, a często zdarza się, że i tak pojawiają się błędy i kosztowne poprawki. Cena gotowych wiązarów dachowych obejmuje wszystkie składowe. Dzięki temu znany jest z góry dokładny koszt. Gdy inwestor samodzielnie musi kupić drewno, przewieźć je na plac budowy, kupić impregnat, okucia metalowe oraz zatrudnić cieśli, to może jedynie lepiej czy gorzej wyszacować końcowy koszt.

fot. MiTek Industries Polska

Produkcja prefabrykowanej więźby odbywa się w fabryce z pomocą specjalistycznego oprogramowania oraz maszyn. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze związane z robocizną oraz uzyskać idealną dokładność całej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest także gwarancja na cały dach, uzyskiwana od producenta gotowej więźby. Nie ma tutaj „rozmycia odpowiedzialności”, ponieważ biurem projektowym, tartakiem oraz cieślą jest jedna i ta sama firma.

fot. MiTek Industries Polska

Mniej problemów, więcej korzyści

Prześledźmy kolejne różnice w budowie dachów metodą tradycyjną i prefabrykacją, wpływające zarówno na jakość, jak i cenę gotowych wiązarów dachowych.

fot. MiTek Industries Polska

– Zacznijmy od projektu – w przypadku metody ręcznej trzeba posiłkować się zewnętrznymi biurami projektowymi, podczas gdy dostawca prefabrykowanej więźby posiada swoje własne biuro projektowe, które dodatkowo jest wyspecjalizowane w tworzeniu konstrukcji drewnianych – wylicza Bogusław Węgrzanowski. – Inwestor budujący w sposób tradycyjny musi sam kupować materiał, natomiast dostawca prefabrykatów posiada własnych zaufanych dostawców, a często także swój własny tartak. Ponadto, producent gotowych wiązarów podlega, z mocy prawa, odpowiedniej certyfikacji, co nie ma miejsca w przypadku tradycyjnego ciesielstwa. Pamiętajmy, że nadzór produkcji przez odpowiednie instytuty jest dodatkową gwarancją na nasz dach. Tradycyjny system budowy oznacza często wykonywanie połączeń ręcznie, według decyzji wykonawcy, natomiast w przypadku prefabrykacji, każde połączenie materiału jest precyzyjnie obliczone i zaprojektowane. Do tego dodajmy precyzyjne cięcie za pomocą pił sterowanych numerycznie w zakładzie produkcyjnym oraz osadzanie łączników, czyli płytek kolczastych w fabryce, gdy w metodzie tradycyjnej elementy wycinane są ręcznie na placu budowy oraz także tam następuje łączenie elementów drewnianych. Oczywiście technologia sprawia, że praca w fabryce pozwala uzyskać idealną dokładność wymiarów więźby.

fot. MiTek Industries Polska

Płytka kolczasta – większe możliwości dla konstrukcji dachowych

Znana już od ponad 50 lat płytka kolczasta z powodzeniem zastępuje inne metalowe okucia, gwoździe czy wkręty. Jej stosowanie pozwala uzyskać stabilne konstrukcje nawet przy dużych wymiarach, a także obniżyć koszt gotowych wiązarów dachowych.

fot. MiTek Industries Polska

– Płytka kolczasta to blacha stalowa, która posiada kolce wtłoczone z jednej strony – mówi Bogusław Węgrzanowski. – Po wprasowaniu jej w prefabrykowaną więźbę uzyskujemy trwałe i mocne połączenie o przewidywalnych parametrach. Pozwala to jednocześnie tworzyć konstrukcje dachowe o dużych rozpiętościach na bazie zwykłej tarcicy, a także wiązary dachowe o zróżnicowanych kształtach, np. łukowe. Swobodne konstruowanie wiązarów sprawia także, że możemy uzyskać tym samym dodatkową powierzchnię użytkową na strychu, ale nie tylko!

fot. MiTek Industries Polska

Darmowa powierzchnia mieszkalna i użytkowa

– Ewenementem na skalę kraju stało się stosowanie prefabrykowanej więźby dachowej nie tylko z myślą o przestrzeni na strychu – informuje Bogusław Węgrzanowski. – Coraz częściej na zastosowanie tej technologii decydują się osoby, które już posiadają dom, ale z płaskim dachem. Budowane często w latach 60-tych i 70-tych domy „kostki” lub innego rodzaju budynki z płaskim dachem dają teraz możliwości prostej rozbudowy. Inwestor uzyskuje dodatkową przestrzeń mieszkalną lub użytkową bez potrzeby rozbudowy domu na poziomie parteru. My nazywamy takie domy z płaskimi dachami „darmowymi działkami budowlanymi”, bowiem wzniesienie nadbudowy jest proste i szybkie, a możliwości wykorzystania takiej przestrzeni – nieograniczone!

fot. MiTek Industries Polska

Niska cena gotowych wiązarów dachowych, lekka konstrukcja, która nie obciąża zbytnio ścian i fundamentów, a do tego nieograniczona ilość kształtów gotowych więźb sprawia, że takie projekty doskonale sprawdzają się na każdym budynku, w tym także kamienicach o nietypowej budowie.
– Warto dodać, że prefabrykowane wiązary pozwalają łatwo zastosować dach mansardowy, który daje maksimum przestrzeni na nowej kondygnacji – dodaje Bogusław Węgrzanowski.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronach: www.mitek.pl, www.stropymitek.pl, www.dachymitek.pl, www.plytkikolczaste.pl

59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,