Lider Budowlany: Panie Przemysławie, jak zmienił się rynek budowlany przez te wszystkie lata? Co jest obecnie największym wyzwaniem?

Przemysław Politowicz: W budownictwie nastąpił ogromny postęp technologiczny. Obecnie rynek nastawiony jest przede wszystkim na dwie rzeczy, jakość i cenę. Wymagania i stopień złożoności produkcji są coraz większe, jednocześnie nacisk na konkurencyjność cenową materiałów budowlanych również się zwiększa. Ale nie ma tego złego… takie zachowanie jest motorem postępu.

LB: No właśnie… Prefabrykacja uważana jest za nowość w technologii budowlanej. Tymczasem bloki z tzw. wielkiej płyty to również był rodzaj prefabrykacji. Pomysł nie jest nowy.

PP: To prawda. Prefabrykacja betonowa nie jest nowym rozwiązaniem. Pierwszy zakład prefabrykacji powstał w Polsce ponad 100 lat temu. Niestety lata 50-te, 60-te i 70-te przyczyniły się do tego, że elementy prefabrykowane po dziś dzień kojarzone są ze złą jakością oraz wieloma niedoskonałościami. Dzisiejsza technologia prefabrykacji ma niewiele wspólnego z tym co było wznoszone w tamtym czasie. Pozostała sama idea, którą warto było ponownie wcielić w życie z wielu względów.

LB: Dlaczego warto korzystać z betonu prefabrykowanego?

PP: Współcześnie elementy produkowane są w nieporównywalnie wyższej jakości, z większą precyzją, dokładnością i z wykorzystaniem przy tym najnowszej technologii i rozwiązań umożliwiających szybsze i bardziej precyzyjne wznoszenie budowli. Stosując technologię prefabrykowaną przede wszystkim skracamy czas budowy wykorzystując materiały o jakości nieosiągalnej do wykonania na placu budowy. Zmniejszamy koszty całej inwestycji. Krótszy czas wykonania powoduje krótsze utrzymanie zaplecza budowy, które samo w sobie jest również bardzo kosztowne. No i oczywiści jakość, wiele elementów takich jak np. balkony czy schody nie wymagają dalszej obróbki wykończeniowej, pozostają w formie surowej co daje we współczesnej architekturze bardzo modny efekt końcowy.

LB: Skoro wspomniał Pan już o tym… W ofercie Lubar Prefabrykacja znajdziemy wiele elementów prefabrykowanych, czy któreś z nich cieszą się wyjątkowym powodzeniem. Czy możecie się Państwo szczególnie pochwalić wybranymi inwestycjami, w których braliście udział?

PP: Nie zamykamy się przy produkcji jedynie konkretnych elementów. Wprost przeciwnie. Staramy się być elastyczni pod względem oczekiwań naszych klientów i takie postępowanie daje nam praktycznie nieograniczone możliwości. Do każdego tematu podchodzimy z należytą starannością, tak aby nasi klienci byli zadowoleni i wracali z nowymi pomysłami i projektami śmiało podnosząc poprzeczkę, począwszy od stopnia skomplikowania elementów, różnorodności kształtów, a na wysokich wymaganiach jakościowych skończywszy.

fot. LUBAR 

W Polsce i Europie jest wiele inwestycji, gdzie zostały zabudowane prefabrykaty z Rybnika, czyli naszego zakładu prefabrykacji betonowej. Dostarczaliśmy elementy od małych inwestycji prywatnych które zostały wykorzystane do budowy domów jednorodzinnych poprzez różnego rodzaju obiekty kubaturowe, deweloperskie, centra logistyczne, fabryki po infrastrukturę drogową. Patrząc na powyższe w każdym obszarze budownictwa jest miejsce dla prefabrykacji betonowej.

LB: Państwa firma poszła jednak jeszcze o krok dalej, jeśli chodzi o technologię betonu prefabrykowanego, ponieważ jest w stanie wykonać elementy według indywidualnej specyfikacji zamawiającego?

PP: Tak. Wszystko po to by sprostać coraz wyższym wymaganiom i standardom jakie narzucają nam nasi klienci. Chcemy stale się rozwijać, zwiększać nasz park maszynowy oraz korzystać z najnowszych technologii dostępnych na rynku. W obecnych czasach, gdzie beton pełni nie tylko rolę konstrukcyjną, ale także i architektoniczną wykończenie końcowe dostarczanych elementów ma bardzo duże znaczenie.

LB: Liczy się nie tylko jakość i cena, ale też wygląd, prawda?

PP: Oczywiście. Architekci oraz klienci, którzy zamawiają w naszym zakładzie prefabrykacji betonowej poszczególne materiały kładą duży nacisk na końcowy efekt wizualny. Dlatego też już na etapie projektowym oraz późniejszym wykonawczym staramy się jak najbardziej efektywnie wykorzystać narzędzia, które posiadamy. Nowoczesna stolarnia, zautomatyzowana zbrojarnia oraz szereg nowatorskich rozwiązań jakie wprowadziliśmy w ostatnim czasie przyspiesza proces produkcyjny oraz ułatwia naszym pracownikom osiągnąć oczekiwany efekt finalny.

LB: Prefabrykacja przyśpiesza realizację inwestycji budowlanej. Czy ktoś zmierzył dokładnie, ile czasu można zaoszczędzić korzystając z betonowych prefabrykatów?

fot. LUBAR 

PP: Każda budowa jest inna i ciężko jednoznacznie określić, ile czasu można zaoszczędzić korzystając z elementów prefabrykowanych. Wszystko zależy od tego w jakim trybie prowadzona jest budowa i jaki ma przynieść efekt. Fakt faktem, że w dzisiejszych czasach, gdzie pracownicy fizyczni a w szczególności wykwalifikowani fachowcy są na wagę złota proces budowlany wymusza wręcz szukanie nowych technologii, aby budowa została zakończona w wyznaczonym terminie oraz określonym wcześniej budżecie.

LB: Oszczędności jakie daje stosowanie elementów prefabrykowanych to nie tylko kwestia długości trwania inwestycji?

PP: Nie tylko. Chociaż najczęściej na pierwszym miejscu wymienia się właśnie skrócenie całego procesu budowlanego. Związane jest to przykładowo z brakiem konieczności wykańczania elementów o ile nie kłuci to z wizja architekta czy chociażby możliwością pracy w okresie zimowym. Proszę zwrócić uwagę, że elementy wytwarzane są w halach produkcyjnych, dostarczane na budowę przygotowane do bezpośredniego montażu bardzo często w dniu, w którym będą wbudowywane. Dlatego też nie jest wymagane duże zaplecze budowlane wraz z placem składowym. Ma to znaczenie w szczególności tam, gdzie budowa prowadzona jest w centrach miast i gdzie powierzchnie działek są ograniczone. Moim zdaniem wykorzystując maksymalną prefabrykację podczas procesu budowlanego, bo da się sprefabrykować naprawdę dużo czas inwestycji można skrócić nawet o 50%. A przyszłość przyniesie zapewne jeszcze więcej możliwości pod tym względem.

LB: Prefabrykacja z udziałem zaawansowanej technologii sprawiła też, że beton stał się materiałem dużo bardziej ekologicznym, zgodzi się Pan z tym?

PP: Całkowicie. Beton stał się bardziej ekologiczny i to już na etapie swojej produkcji. Poza tym prefabrykowany beton nie musi zakłócać naturalnej retencji lub może nawet zwalczać smog. Jak to możliwe? Niech ta kwestia pozostanie już tajemnicą naszej firmy.

LB: Bardzo dziękuję za interesującą rozmowę.

PP: To ja dziękuję.

44-270 Rybnik, ul. Józefa Rymera 19 (teren RZN), woj. śląskie
tel. +48 695 220 821,