Działania Stowarzyszenia Producentów Betonów

Wywiad z Józefem M. Kostrzewskim – Dyrektorem Biura SPB

Branża przemysłu betonów nieustannie się rozwija, a możliwości nowoczesnej prefabrykacji tego materiału są ogromne. Wiedzę z tego zakresu propaguje Stowarzyszenie Producentów Betonów (SPB), którego działalność mocno wspiera całą branżę. W tym roku odbędzie się kolejna konferencja organizowana przez stowarzyszenie dla przedstawicieli tego sektora. Na jej temat oraz o działaniach SPB rozmawiamy z dyrektorem, Józefem Kostrzewskim.

Lider Budowlany: Panie dyrektorze, na początek – prosimy o kilka podstawowych informacji na temat Stowarzyszenia Producentów Betonów. Co to za organizacja i czym się zajmuje?
Józef Kostrzewski: SPB jest dobrowolną i samodzielną organizacją o osobowości prawnej, która powstała w 1994 roku. Skupia ono firmy produkujące wyroby z betonu, a także jednostki badawcze, projektowe oraz producentów materiałów i urządzeń dla budownictwa. Członkowie Stowarzyszenia to kadra kierownicza producentów prefabrykacji i autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK). Stowarzyszenie reprezentuje interesy branży wobec krajowych władz państwowych i samorządowych, a także wobec krajowych i zagranicznych stowarzyszeń i instytucji. Posiadamy dwie Sekcje Branżowe: Sekcję Betonów oraz Sekcję Autoklawizowanego Betonu Komórkowego.

 

stowarzyszenie producentów betonówfot. dyrektor biura SPB, Józef Kostrzewski

 

Lider Budowlany: Na czym dokładnie polega działalność SPB?
Józef Kostrzewski: Od momentu powstania Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji i rozwoju przemysłu betonów. Działania te obejmują organizowanie konkursów, szkoleń i konferencji, działalność wydawniczą oraz inne inicjatywy zmierzające do zmiany wizerunku prefabrykacji betonowej i betonu komórkowego. Od 1998 roku organizowane są również cykliczne konferencje naukowo-techniczne dotyczące obydwu branż.

 

stowarzyszenie producentów betonówfot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

 

Lider Budowlany: Który obszar działalności stowarzyszenia można uznać za najważniejszy i najbardziej znaczący dla branży betonu?
Józef Kostrzewski: Podstawowym i niezwykle ważnym działaniem Stowarzyszenia jest organizowanie konferencji oraz szkoleń dotyczących prefabrykacji i betonu komórkowego. Do najważniejszych należy cykl „Konferencji Zegrzyńskich” poświęconych zagadnieniom prefabrykacji betonowej i ABK. Ostatnia z nich odbyła się w 2007 roku. Uczestniczyli w niej projektanci, architekci, inwestorzy, przedstawiciele ośrodków naukowych oraz studenci z Politechniki Warszawskiej i Białostockiej.
W 2011 roku z okazji 60-lecia uruchomienia zakładu ABK w Polsce SPB zorganizowało 5. Międzynarodową Konferencję pt.: „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju”. Konferencja miała miejsce na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Uczestniczyło w niej prawie 300 osób z 32 krajów. Podczas obrad zaprezentowano referaty, które dotyczyły: właściwości wyrobów z ABK, rozwoju w jego produkcji czy osiągnięć w technologiach budowy.
W 2012 roku Stowarzyszenie rozpoczęło również cykl seminariów promujących autoklawizowany beton komórkowy i prefabrykację betonową na Wydziałach Budownictwa Wyższych Uczelni Technicznych. Dotychczas zorganizowaliśmy 25 takich spotkań na 18 uczelniach, w których uczestniczyło ponad 3000 osób.

 

stowarzyszenie producentów betonówfot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

 

Lider Budowlany: Jak istotna jest w takim razie działalność wydawnicza? Jakie znaczenie ma publikacja literatury fachowej na temat betonu?
Józef Kostrzewski: Działalność wydawnicza ma niebagatelne znaczenie dla propagowania wiedzy na temat prefabrykacji betonowej i ABK  – zarówno samego materiału, jak i wykorzystania ich w budownictwie. Dzięki niej Stowarzyszenie może docierać do szerokiego grona uczestników procesu inwestycyjnego. Stowarzyszenie wydało już dwie edycje „Poradnika dla budujących z betonu komórkowego” oraz „Poradnik projektanta stropów”. Publikowało również gazetę „Poradnik dla projektujących i budujących z betonu komórkowego”, która pomagała w promowaniu ABK.
Beton komórkowy i prefabrykacja to również tematy serii „Zeszytów”, które wydaje SPB. Ich publikowanie szerzy wiedzę o tym materiale i pokazuje możliwości, jakie daje on w dzisiejszym budownictwie. Podobne przedsięwzięcie stanowi cykl wydawniczy „Prefabrykacja – jakość, trwałość, różnorodność”. Dotychczas wydanych zostało 10 zeszytów – po pięć z każdej sekcji. Do października br. wydane zostaną jeszcze 2 zeszyty – po jednym z każdej sekcji, które prezentowane będą podczas naszej konferencji „SPB 2017”. Obie serie wydawnicze są adresowane do projektantów, architektów, inżynierów, inwestorów oraz wykonawców jako rzetelne źródło wiedzy. Mogą być one wykorzystywane także jako podręczniki dla studentów i uczniów szkół zawodowych kształcących w dziedzinie budownictwa.
Stowarzyszenie ma swój udział także w przetłumaczeniu i wydaniu w Polsce literatury obcojęzycznej. Do nich należą niemiecki podręcznik „Porenbeton Handbuch” oraz angielska „A Little Book of Concrete” – w polskiej wersji „Książeczka o prefabrykacji betonowej”.

 

stowarzyszenie producentów betonówfot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

 

Lider Budowlany: Jakie inne działania podejmuje jeszcze Stowarzyszenie?
Józef Kostrzewski: Stowarzyszenie w szerokim zakresie uczestniczy również w działalności normalizacyjnej związanej z prefabrykacją betonową. Odbywa się to poprzez czynny udział w pracach Komitetów Technicznych oraz opracowywaniem aprobat technicznych na wyroby z betonu. Obecnie z ramienia Stowarzyszenia dziewięciu członków aktywnie uczestniczy w pracach ww. komitetów. Stowarzyszenie opracowało ponadto dokumentację techniczną na ponad 1400 prefabrykatów betonowych zgodnie z wymaganiami nowych norm europejskich.

 

stowarzyszenie producentów betonów stowarzyszenie producentów betonówfot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

 

Lider Budowlany: W tym roku stowarzyszenie organizuje V Konferencję dla przedstawicieli branży betonu. Czy może Pan opowiedzieć więcej o tym wydarzeniu? Kiedy się odbędzie i do kogo jest kierowane?
Józef Kostrzewski: W tym roku SPB organizuje V Konferencję pod hasłem „Prefabrykacja i beton komórkowy w nowoczesnym budownictwie”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10 – 11 października w hotelu Narvil w Serocku koło Warszawy. Konferencja ta wznawia organizowany przez stowarzyszenie cykl „Konferencji Zegrzyńskich”.
Podczas Konferencji polscy i zagraniczni specjaliści wygłoszą referaty, w których ukazane zostaną kierunki rozwoju budownictwa. Prace będą poruszały tematy dotyczące stosowania prefabrykacji oraz betonu komórkowego w nowoczesnym budownictwie z uwzględnieniem rozwiązań architektonicznych. Wygłoszone referaty zostaną wydrukowane w materiałach konferencyjnych oraz miesięcznikach „Materiały Budowlane” i „Cement, Wapno, Beton”. Istotnym elementem Konferencji będzie panel dyskusyjny z udziałem ważnych partnerów realizujących proces budowlany. Na stoiskach członkowie Stowarzyszenia prezentować będą swoje oferty. Ponadto planowana jest wystawa prac dyplomowych studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Zaletą jest sama formuła konferencji. Wybitni specjaliści zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu prefabrykacji betonu, a polscy producenci – możliwości swoich firm. Dzięki temu uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę i nawiązać kontakty z uczestnikami procesu inwestycyjnego.
Konferencja adresowana jest do architektów, projektantów, konstruktorów, inwestorów, wykonawców, producentów i środowiska naukowego. Chcę podkreślić ponadto współudział instytucji partnerskich: uczelni wyższych, instytutów naukowo–badawczych oraz stowarzyszeń branżowych. Przedstawiciele tych organizacji zasiądą bowiem w Radzie Programowej Konferencji. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału.

 

stowarzyszenie producentów betonów

 

Lider Budowlany: Dziękujemy za rozmowę.

Więcej na temat konferencji przeczytasz na stronie: www.konferencja.s-p-b.pl

Na temat działalności SPB dowiesz się ze strony: www.s-p-b.pl/pol/


Liczba odwiedzin: 8 | Data publikacji: 2017-06-07

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli i podłóg. Jednak w domach można spotkać również meble i parkiety wykonane z materiałów drewnopochodnych, np. sklejki. Jak sklejka sprawdza się we wnętrzach? Jaka sklejka na meble i podłogi jest najlepsza?

05.07.2018 | Kominki

Ognisko domowe to miejsce, wokół którego od zarania dziejów koncentrowało się życie całej rodziny, a pochłaniający kolejne szczapy drewna ogień stał się symbolem ciepła, bezpieczeństwa, światła i rodziny. Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł, jednak dla wielu z nas pozostają do rozstrzygnięcia trudne kwestie techniczne, a przede wszystkim – czy wybrać kominek wodny czy powietrzny. O tym, jak palić w kominku wodnym i powietrznym oraz zaletach i wadach płynących z eksploatacji każdego z nich mówi Mirosław Aniserowicz, właściciel firmy Marpol, która działa w branży już od 17 lat.

29.06.2018 | Natryski pianki

Izolacja budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów zarówno ogrzewania, jak i klimatyzowania pomieszczeń. Aby rachunek ekonomiczny był jak najbardziej korzystny, warto zastosować sprawdzony produkt najwyższej jakości. Piana poliuretanowa to znany i ceniony materiał termoizolacyjny, który dzięki swojej uniwersalności zyskuje coraz większe grono zadowolonych obiorców. Zalety wynikające z zastosowania piany poliuretanowej omawia firma Optimum, która od 2009 roku specjalizuje się w technologii dociepleń i otrzymuje bardzo pozytywne informacje od swoich odbiorców, dla których wykonała termoizolacje z wykorzystaniem piany poliuretanowej.

Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor dachu wybrać? Masz problem z dopasowaniem koloru dachu do elewacji? Ten poradnik jest dla Ciebie! Wraz z firmą Dachy rustykalne, dostawcą ceramicznych dachówek w stylu śródziemnomorskim podpowiadamy, jak dobrać kolor dachu do elewacji i stworzyć modną aranżację domu.

Betoniarnie mobilne to przyszłość branży budowlanej. Do ich uruchomienia nie potrzeba pozwoleń na budowę, a same urządzenia bardzo łatwo się przestawia, co znacznie przyspiesza wszelkie prace i pozwala wygenerować znaczne oszczędności. Rozwiązanie docenili już użytkownicy w Polsce oraz na całym świecie.

28.06.2018 | Ogrzewanie

23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP SMOG, którą przyznaje swoim klientom Stiebel Eltron. Do 31 października br. lub do wyczerpania zapasów skorzystać można z dofinansowania w wysokości 5 000 zł oraz nabyć w promocyjnej cenie wybrane pakiety pomp ciepła z osprzętem. Dotacja, której celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie i zainstalować nowoczesne oraz ekonomiczne urządzenie grzewcze w użytkownym przez siebie domu. Wśród urządzeń objętych promocją znajdują się także znane i cenione inwerterowe pompy ciepła.

28.06.2018 | Oświetlenie

Miasto nie zasypia wraz z zapadnięciem zmierzchu. Gdy zachodzi słońce, zapalają się latarnie, które oświetlają drogi, ulice, parki, skwery i chodniki. Rola oświetlenia miejskiego ewoluowała na przestrzeni dziejów. Gazowe lampy zapalane kiedyś przez latarnika pełniły przede wszystkim funkcje użytkowe, zapewniając lepszą widoczność na ulicach i chodnikach. Dziś ich rola jest jeszcze bardziej doniosła, bo nie tylko rozświetlają ciemności, ale i stanowią często jeden z najpiękniejszych elementów zdobiących przestrzenie miejskie. Dekoracyjne latarnie współczesne i klasyczne oraz elementy małej architektury znajdziemy w ofercie firmy Art-Metal, która regularnie poszerza ofertę o produkty wpisujące się w najnowsze trendy w architekturze.

27.06.2018 | Budowlane inwestycje

Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią doskonałe zabezpieczenie stateczności ścian głębokich, pionowych wykopów. Sprawdzają się w budownictwie komunikacyjnym (np. w robotach tunelowych) oraz wszędzie tam, gdzie z uwagi na brak naziemnych miejsc parkingowych konieczne jest zbudowane garaży podziemnych. Technologia ścian szczelinowych, obok ścianek berlińskich, ścianek szczelnych czy przesłon gruntowych, należy do specjalistycznych prac geotechnicznych i jest uznawana za trudną. Od wykonawcy wymaga wiedzy, umiejętności oraz wyposażenia w specjalistyczny park maszynowy. Wszystkie powyższe wymagania posiada firma Greifbau, przedsiębiorstwo, w którym innowacyjny sprzęt najnowszej generacji łączy się z wieloletnim doświadczeniem pracowników.

25.06.2018 | Chemia budowlana

Końcowy efekt prac glazurniczych w kuchni lub łazience może zaskoczyć mieszkańców remontowanej przestrzeni. Czasem jest to miłe oczarowanie pięknem starych pomieszczeń w nowej odsłonie, jednak czasami zdarza się też nieprzyjemne i rozczarowujące uczucie fuszerki. Od czego zależy prawidłowe układanie płytek? Podpowiadają specjaliści z firmy Weber Saint-Gobain, która wyspecjalizowała się w dostarczaniu na rynek remontowy systemów i produktów, które są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również łatwe i przyjazne w zastosowaniu.

25.06.2018 | Natryski pianki

Izolacje posadzek, dachów, poddaszy, ścian w budownictwie mieszkaniowym to zaledwie ułamek możliwości, jakie dają ocieplenia z pianki poliuretanowej. Traktowane początkowo przez polskich inwestorów z pewną dozą nieufności, dziś już na dobre zadomowiły się w naszym kraju, znajdując zastosowanie również w sektorze przemysłowym, rolniczym, sadowniczym. Przedsiębiorstwem, które może pochwalić się jednym z najdłuższych staży w dziedzinie izolacji natryskowych pianami poliuretanowymi PUR na polskim rynku jest firma Izolacje Pluimers Sp. z o.o. z Kutna, która doświadczenia zdobywa już od 20 lat. Pluimers wykonuje izolacje pianą zamknięto komórkową i otwarto komórkową Baymer Spray wiodącego producenta – firmy Covestro/Bayer.

Coraz więcej mówi się o inteligentnych domach – wyposażonych w nowoczesną automatykę, która integruje ze sobą różne urządzenia z możliwością zdalnego sterowania, ułatwiającą użytkownikowi codzienne życie i funkcjonowanie w przestrzeni własnego domu. Wiele osób jednak obawia się stosowania inteligentnych technologii, uznając je jedynie za drogi gadżet, który nie jest całkowicie bezpieczny. Czy rzeczywiście warto bać się inteligentnego domu?

21.06.2018 | Ogrzewanie

Gaz płynny LPG to jedno z podstawowych paliw, wykorzystywanych w XXI w. do celów grzewczych i technologicznych oraz jako alternatywne paliwo samochodowe. Popularności przysparza mu niska cena, wysoka kaloryczność, dostępność, a także ekologiczność. Wraz ze wzrostem popytu na gaz płynny, zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na ciśnieniowe zbiorniki LPG w wersji naziemnej i podziemnej. Znajdziemy je w ofercie firmy CHEMET, która przez 70 lat działania na rynku urosła do rangi wiodącego producenta w Polsce i w Europie. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, nacisk na innowacyjność i inwestycje w modernizacje parku maszynowego sprawiają, że oferowane przez CHEMET zbiorniki na gaz odpowiadają najwyższym wymaganiom pod względem jakości, spełniając zarazem surowe normy polskie i europejskie.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do kotła i jej gwałtowny spadek, gdy paliwo się kończy, wyziębiony dom po dłuższej nieobecności mieszkańców, brak kontroli nad procesem spalania… Takie niedogodności związane z obsługą kotłów na paliwa stałe to przeszłość. Dostępne dziś na rynku urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i proste w obsłudze, umożliwiając jednocześnie pełną kontrolę nad parametrami pracy kotłów. Przedsiębiorstwem, które kładzie duży nacisk na komfort eksploatacji i oferuje szeroki pakiet rozwiązań usprawniających obsługę jest Metal-Fach Technika Grzewcza.

Sezon ogrodowy w pełni. Trwa przycinanie żywopłotów, koszenie traw, układanie skalniaków, sprzątanie. Wielu z tych prac już od dawna nie musimy wykonywać siłą własnych mięśni, bo wyręczają nas w tym akumulatorowe narzędzia ogrodowe: m.i. nożyce do żywopłotu, kosiarki, samobieżne wózki transportowe, podkaszarki i kosy. Urządzenia te bardzo odciążają człowieka i zwiększają komfort pracy w ogrodzie. Pełen asortyment akumulatorowych narzędzi ogrodowych znajdziemy w ofercie firmy Makita. Narzędzia zasilane są akumulatorami 10,8 V, 14,4 V, 18 V, oraz najmocniejsze – 2 x 18 V. Dzięki możliwości użycia akumulatora 18 V mamy możliwość pracy z ponad 200 narzędziami z oferty firmy Makita.

19.06.2018 | Domy prefabrykowane

Prefabrykowane domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nad innymi technologiami przeważają zalety takie jak, zamknięty kosztorys, szybkie tempo wykonywania prac budowlanych i użycie nowoczesnych naturalnych materiałów do budowy.

Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi wyzwaniami, bo branża nieustannie ewoluuje, a klienci stają się coraz bardziej wymagający, oczekując rozwiązań efektywnych, ekonomicznych i wygodnych w obsłudze. W ciągu czteroletniego okresu rozwojowego firma JCB stosowała program intensywnego testowania komponentów oraz produktów, a cel był jeden: osiągnięcie podwyższonych poziomów jakości i niezawodności budowania z korzyścią dla klientów. W efekcie ten znany producent opracował nowe, zaawansowane koparki gąsienicowe 220X, pierwsze modele z nowej generacji maszyn gąsienicowych JCB dla globalnego rynku budowlanego.

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nasza działka, na której budujemy dom, pozbawiona jest dojścia do wody, a najbliższy Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie jest w stanie wykonać przyłącza wodociągowego – sami musimy zadbać o dostęp do wody. W tym celu najlepiej przeprowadzić budowę studni głębinowej. Jednak sama studnia nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia pompa głębinowa, która będzie bezpośrednio dostarczać wodę do naszego domu. Jaką pompę wybrać i jak ją zamontować w studni, aby uniknąć usterek?

W ostatnich latach polskie budownictwo przechodzi ogromną przemianę. Obok pojawiającej się coraz ciekawszej architektury biurowej, mieszkaniowej, czy użyteczności publicznej dzieje się też tak za sprawą budownictwa przemysłowego. Brzmi nieprawdopodobnie? Tylko pozornie. Dziś wizualna strona obiektów takich jak hale produkcyjne czy magazynowe podporządkowana jest często równie surowym zasadom wysmakowanej architektury, co nowoczesne budynki widywane w centrach średnich i dużych miast. Obecnie atrakcyjna architektonicznie hala przemysłowa coraz częściej staje się nieodzownym elementem wizerunku firmy, co każdym kolejnym obiektem ze swojego portfolio udowadnia firma CoBouw.

Jeżeli jesteś właścicielem psa, który ma przebywać tylko na zewnątrz, nie w domu i pilnować posesji, powinieneś zadbać o wygodny kąt dla niego, gdzie będzie mógł się schronić przed burzą, zimnem i deszczem oraz odpocząć po zabawie czy długim spacerze. W tym celu warto, abyś zainwestował w solidny kojec z wygodną budą, w którym twój pupil będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Jaki kojec będzie najlepszy dla Twojego psa?

Gotowe studnie wodomierzowe z tworzyw sztucznych sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania na parterze budynku wodomierza (np. w domach niepodpiwniczonych), umożliwiając dokonywanie odczytu zużycia wody. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem stosowanym w takiej sytuacji były studnie prefabrykowane z betonu. Coraz częściej jednak tradycyjne, ciężkie studnie wodomierzowe z kręgów betonowych zastępowane są przez ich lżejszą alternatywę, produkowaną z tworzyw sztucznych. Studnie wodomierzowe plastikowe przeznaczone do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Gama Plastic.

12.06.2018 | Domy ekologiczne

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

05.06.2018 | Wykańczanie wnętrz

Niedogodności, kurz, brud, chaos, a także nieplanowane wydatki i przekroczenie budżetu… właśnie takie skojarzenia u większości z nas wywołują słowa „remont” i „wykańczanie wnętrz”. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie trzeba szukać daleko, bo wielu z nas ma złe doświadczenia związane z usługami remontowymi i wykończeniowymi oraz niesolidnymi wykonawcami. Nie brakuje też jednak osób, dla których przejście przez remont czy wykończenie wnętrz okazało się bezbolesne. Takie osoby znajdziemy wśród klientów firmy Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański, działającej na terenie Trójmiasta. Szybko, fachowo, solidnie to słowa, które w tej firmie są czymś więcej niż tylko deklaracją.

05.06.2018 | Grzejniki

Kwestia ogrzewania w domu jest bardzo ważna. Do wyboru jest wiele rozwiązań, m.in. kocioł CO, kominek, ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Inwestorzy często obawiają się jednak tego ostatniego, sądząc, że jest ono najdroższe w eksploatacji. Nic bardziej mylnego! Ogrzewanie elektryczne może być wydajne i energooszczędne. Wystarczy zainwestować w odpowiednio dobrane do pomieszczenia grzejniki elektryczne z niskim poborem energii.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: