Idea zastosowania w trakcie budowy elementów prefabrykowanych nie jest sama w sobie nowością na rynku europejskim. Również w Polsce już od  kilkunastu lat zdobywa ona coraz szersze grono zwolenników. Konstrukcje tego typu są produkowane w wyspecjalizowanych zakładach – fabrykach, przy użyciu nowoczesnego oprogramowania komputerowego i maszyn, a następnie w postaci gotowych elementów przewożone na budowę.
Cenowo – kosztowe nastawienie rynku ułatwia producentom elementów prefabrykowanych rozwinięcie skrzydeł – konstrukcje tego typu są po prostu często tańsze niż wykonywane na budowie. Również pozostałe zalety zastosowania takich rozwiązań: duża dokładność, ściśle określona normami, wysoka jakość tarcicy oraz szybkość montażu, powodują, że klientów na „gotowe więźby” i „domy z fabryki” nie brakuje.

 

konstrukcja drewniana partner szczecinfot. Partner Sp. z o.o.

 

Nowoczesne nie znaczy droższe
Cenę zakupu prefabrykowanych wiązarów dachowych można umieścić w widełkach od 30 do nawet 65 zł netto za metr kwadratowy powierzchni dachu, w zależności od stopnia skomplikowania dachu oraz innych czynników wpływających na jej koszt. Jednak już koszt montażu jest znacznie niższy, gdyż trwa tylko ok. 2-4 dni. Z kolei wykorzystanie pasa dolnego konstrukcji jako stropu nad ostatnią kondygnacja budynku lub pomiędzy dwoma kondygnacjami w przypadku poddasza użytkowego, pozwala na uzyskanie bardzo dużych oszczędności, gdyż eliminuje kosztowny strop betonowy. Niejednokrotnie w cenie wykonania stropu betonowego można zmieścić koszt wykonania konstrukcji dachowej wraz ze stropem drewnianym w systemie prefabrykatów. Idąc dalej kolejne oszczędności pojawiają się już w trakcie użytkowania budynku. Bardzo często zdarza się, że do wykonanej w tradycyjny sposób więźby mocuje się płyty kartonowo – gipsowe na ruszcie, które po jakimś czasie pękają, ze względu na pracę konstrukcji. Zastosowanie prefabrykatów eliminuje taką sytuację, ponieważ do produkcji wiązarów stosuje się drewno suszone komorowo. Tak, więc optymalizacja zużycia materiałów do produkcji wiązarów dachowych pozwala na znaczne obniżenie kosztów.
Z kolei ceny więźby tradycyjnej opracowywanej komputerowo zależą przede wszystkim od ilości potrzebnego surowca oraz rodzaju stosowanej tarcicy.
– Więźby tego typu w większości przypadków wykonuje się z tarcicy litej – mówi Agata Klupś – zdarza się nam jednak w przypadku wymagających klientów stosować na więźby drewno klejone warstwowo lub KVH. Jest ono droższe, ale dużo lepszej jakości i trwałości. Po zaimpregnowaniu impregnatami koloryzującymi konstrukcje wykonane z takiego materiału mogą pozostać widoczne śmiało pełnić rolę dekoracyjną wnętrz.

 

dom partner budynek konstrukcja wiazar wiazary materialy budowlanefot. Partner Sp. z o.o.

 

Bez zapasów i strat materiału
W firmie PARTNER do projektowania wiązarów i więźb tradycyjnych  wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu klient otrzymuje gotowy projekt konstrukcji dachowej. Cena projektu zawarta jest w cenie wiązarów dachowych.
– Program komputerowy, który używamy do projektowania konstrukcji wykonuje wszystkie obliczenia dotyczące obciążeń, wytrzymałości i wskazuje przekroje drewna oraz wymiary płytek kolczastych jakie należy wykorzystać w produkcji każdego kolejnego wiązara. Jest to najlepszy sposób na optymalizację zużycia materiałów, gdyż użycie komputera do wykonania obliczeń zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a przy tym dobór materiałów jest najefektywniejszy – mówi Agata Klupś, specjalista ds. marketingu w firmie PARTNER – Dzięki zastosowaniu sprawdzonej tarcicy ze Skandynawii przekroje użytego do produkcji wiązarów drewna mogą być znacznie mniejsze niż przy tradycyjnej „ciesiołce”, zachowując przy tym wszelką zgodność z normami polskimi i europejskimi – dodaje.
Konstrukcje dachowe oraz więźby tradycyjne są wycinane przy pomocy sterowanych numerycznie pił – centrów CNC. Maszyny tego typu to sprzężone wraz piłami zestawy agregatów frezarskich, wiertarek oraz szlifierek. Pozwalają one w sposób szybki i dokładny dokonywać cięcia tarcicy oraz wykonują maszynowo wszelkie połączenie ciesielskie stosowane w budownictwie, które dotychczas były wykonywane w warunkach budowlanych na budowie.
– Dostrzegamy zmianę podejścia klientów do naszych konstrukcji dachowych – klienci, często sami dekarze czy cieśle zaczynają liczyć, iż koszt pracy człowieka na budowie jest coraz większy. Brakuje też coraz częściej wykwalifikowanych pracowników – a większość z nich „uczy się fachu na żywym organizmie” – czyli konkretnej budowie popełniając konkretne błędy – dodaje Agata Klupś – I znacznie bardziej opłaca się zakupić gotową więźbę z wykonanymi wszelkimi zaciosami, zacięciami, gniazdami czy wczopami, w taki sposób że jest ona gotowa do montażu.

Montaż idzie jak spłatka
Montaż konstrukcji prefabrykowanej jest szybki oraz łatwy. Polega on na zestawieniu gotowych elementów wiązarów lub więźby według dostarczonej instrukcji. Może być wykonany samodzielnie lub zlecony jednej z ekip montażowych firmy PARTNER,  mających długoletnie doświadczenie w montażu takich konstrukcji.
– Dzięki prefabrykacji czas montażu liczony jest na godziny, a nie dni pracy. Unikamy też problemu odpadów występujących w przypadku więźby tradycyjnej, ponieważ poszczególne elementy konstrukcji przygotowywane są na hali produkcyjnej. W naszych więźbach każdy element przechodzi wielokrotną kontrolę jakości, zarówno maszynową jak i wizualną – stwierdza Agata Klupś.

 

wiaty magazyny w technologi drewnianejfot. Partner Sp. z o.o.

 

Od konstrukcji do energooszczędnych domów
Dzięki ponad 20 letniemu doświadczeniu zdobytemu przy projektowaniu i produkcji konstrukcji drewnianych, firma PARTNER rozwinęła swoją ofertę w zakresie budowy domów mieszkalnych.
– W naszej ofercie znajdują się domy drewniane budowane w technologii szkieletowej, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów – mówi Agata Klupś.
Rosnąca popularność domów drewnianych wynika przede wszystkim z tego, że zarówno proces budowy jak i ich użytkowanie odpowiadają na oczekiwania rynku.  Budowa takie domu może trwać od zaledwie kilku dni do kilku tygodni. Na placu budowy montowane są elementy domu w postaci całych ścian, które wcześniej powstały w fabryce. Szkielet konstrukcji jest wykonywany na specjalnych stołach montażowych w fabryce. Następuje w konstrukcji ścian montowane są instalacje a przestrzenie pomiędzy słupkami szkieletu  wypełniane są wełną mineralną. W dalszej kolejności montowana jest stolarka, a ściany obijane są warstwami okładzin zewnętrznych i wewnętrznych według wytycznych z projektu (płytami kartonowo – gipsowymi, płytami OSB lub deską elewacyjną). Na koniec nakładana jest zewnętrzna warstwa izolacji np. z wełny mineralnej i tynku.
Krótki montaż jest równoznaczny z tym, że domy w konstrukcji szkieletowej są tańsze niż tradycyjne, których budowa może trwać kilka miesięcy a nawet kilka lat.

 

konstrukcja drewniana partner konstrukcje drewniane partnerfot. Partner Sp. z o.o.

Dużo korzystniej z punktu widzenia finansowego wygląda również użytkowanie takiego budynku.  
– Nasze domy są ciepłe i komfortowe. Bardzo dobre parametry izolacyjności ścian, uzyskiwane dzięki grubej warstwie materiałów izolacyjnych, sprawiają, iż niestraszne będą mieszkańcom najgorsze zimy, a rachunek za ogrzewanie nie będzie przyprawiał o drżenie serca – przekonuje Agata Klupś.
Główna zaletą domów produkowanych przez firmę PARTNER  jest stosowanie wyłącznie odpowiednio dobranych materiałów. Najważniejszym elementem jest drewno. – Drewno powinno być suche – suszone komorowo do wilgotności maksymalnie 18%, strugane dla  zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz przeciw owadom, a także sortowane wytrzymałościowo przez maszyny sortujące. Dlatego w naszej produkcji, tak samo jak w przypadku wiązarów stosujemy tarcicę pochodzenia skandynawskiego. Chcemy mieć pewność, że nasi klienci będą przez lata zadowoleni z naszych domów – mówi Agata Klupś.

 

dach w konstrukcji szkieletowej wiazary drewno konstrukcyjne partnerfot. Partner Sp. z o.o.

 

Drewno – materiał pożądany
Prefabrykowane, drewniane konstrukcje dachowe oraz domy szkieletowe są produktami, które na zachodzie Europy, w USA i Kanadzie od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Rynek polski obecnie przeżywa bardzo duże zainteresowanie tego typu produktami i może cieszyć fakt, że drewno, które w poprzednim systemie społeczno – politycznym było wypierane z rynku znowu przeżywa swój złoty okres a jego naturalne cechy są coraz bardziej pożądane i doceniane przez Polaków. Dlatego warto zainteresować się profesjonalną ofertą firmy PARTNER ze Szczecina.

Więcej informacji na stronie www.partner.szczecin.pl

 

 

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,