Lider Budowlany: Jakie są główne zalety drewnianych domów mieszkalnych?

Roman Krzyżanowski, firma ROMAR: Rosnąca popularność domów szkieletowych potwierdza, że są one jak najbardziej właściwym wyborem w obecnych czasach. Z zalet warto wspomnieć przede wszystkim ich korzystną cenę oraz niezwykle szybki czas produkcji. Cały dom może powstać jedynie w miesiąc! Jako producent domów szkieletowych oraz producent wiązarów dachowych doceniamy także ich łatwy montaż. Są to budynki energooszczędne, zdrowie i piękne. Możemy wytworzyć konstrukcje różnej wielkości oraz dopasować dom do potrzeb mieszkańców.

fot. ROMAR

Lider Budowlany: Często słyszymy, że domy drewniane są tanie w eksploatacji. Czy jest to prawda?

Roman Krzyżanowski, firma ROMAR: Zdecydowanie. Zacznijmy od krótkiego czasu budowy. To pierwsza oszczędność. Jesteśmy producentem domów szkieletowych i producentem wiązarów dachowych od 1991 roku i nasze obserwacje oraz otrzymane informacje zwrotne potwierdzają, że są to budynki energooszczędne, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania i ogólnej eksploatacji.

Dla zapewnienia ich energooszczędności, ważne jest przestrzeganie rygorystycznych norm oraz standardów w trakcie całego procesu produkcji, począwszy od projektu. Eliminując potencjalne nieprawidłowości, wybierając odpowiednie przeszklenia oraz docieplenia możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło o nawet 50%. Bazując na naszym doświadczeniu potwierdzamy, że dom szkieletowy potrzebuje jedynie 5 kWh/(m²rok) energii, co stanowi 1/10 tego, co wymagają budynki wyprodukowane w tradycyjnej technologii. Naszym celem jest budowa domów zdrowych i ekologicznych, dlatego właśnie postawiliśmy na konstrukcje szkieletowe i z całym przekonaniem je polecamy.

fot. ROMAR

Lider Budowlany: Jak producent domów szkieletowych ocenia trwałość materiału, z którego wykonywane są te budynki?

Roman Krzyżanowski, firma ROMAR: W całej swojej działalności, do produkcji domów szkieletowych oraz produkcji wiązarów dachowych stosujemy tylko odpowiednie drewno wysokiej jakości. Materiał do produkcji domów jest odpowiednio wysuszony komorowo, dzięki czemu eliminuje się do zera czynnik wilgotności, co przekłada się na odpowiednią ochronę przed pleśniami i wpływa pozytywnie na trwałość budynku. W naszej produkcji stosujemy certyfikowane FEFC lub FSC drewno ze szwedzkich tartaków, które jest znane ze swojej doskonałej jakości i trwałości koloru. Ten materiał nie ulega odkształceniom i z całą pewnością można go nazwać surowcem najwyższej klasy.

W przypadku trwałości domów, warto także zwrócić uwagę na sam proces produkcji. Liczy się tu każdy detal, precyzja oraz doświadczenie, które przekładają się na długi okres bezproblemowego użytkowania.

fot. ROMAR

Lider Budowlany: Czy fakt, że są Państwo także producentem wiązarów dachowych, wpływa pozytywnie na trwałość wytwarzanych domów?

Roman Krzyżanowski, firma ROMAR: Oczywiście. Producent domów szkieletowych, który jednocześnie zajmuje się projektowaniem wiązarów dachowych to firma, która od kuchni zna swój wyrób. Wiemy dzięki temu, że wykonane przez nas domy to konstrukcje na długie lata, a dachom nie są straszne ani ulewy ani silne wiatry. Korzystanie z prefabrykowanych elementów, takich jak wiązary, sprawia, że dodatkowo obniżamy koszty budowy domów drewnianych. Wiązary także wykonujemy na bazie skandynawskiego drewna, dzięki czemu uzyskujemy konstrukcje odporne, stabilne oraz lekkie. Są one wytworzone z litego drewna, które łączone jest płytkami wielokolcowymi. Te unikatowe więźby dachowe o nazwie Mitek mogą być tworzone nawet dla bardzo dużych konstrukcji i mogą mieć rozpiętość nawet do 30 metrów, bez konieczności stosowania podpór! Warto wspomnieć, że byliśmy jedną z pierwszych polskich firm, która wprowadziła tę technologię do swojej produkcji. Dziś co drugi dach budowany w naszym kraju powstaje właśnie za pomocą więźb Mitek.

fot. ROMAR

Lider Budowlany: To brzmi spektakularnie. Nasuwa się pytanie czy Państwa więźby, szczególnie wspomniane konstrukcje o dużej rozpiętości, mają zatem również zastosowanie do innych budynków niż mieszkalne?

Roman Krzyżanowski, firma ROMAR: Jak najbardziej! Nasze trwałe i sprawdzone metody produkcji pozwoliły nam już wielokrotnie opracować konstrukcje dla obiektów rolniczych, magazynowych, przemysłowych czy też handlowych. Jesteśmy znani z bycia producentem domów szkieletowych oraz producentem wiązarów dachowych, dlatego często zdarza się, że otrzymujemy zapytania wyłącznie o więźbę. Niezależnie od typu takiej budowli zapewniamy, że dostarczone przez nas więźby będą trwałe, estetyczne oraz korzystne finansowo. Nasi klienci cenią nas także za szybkość i terminowość zleceń, co jest niezwykle istotne w obecnych czasach.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę oraz interesujące fakty o drewnianym budownictwie!

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pphu-romar.pl

78-630 Człopa, ul. Kolejowa 25A, woj. zachodniopomorskie
tel. +48 61 22 68 222,