Dokładność, jakość, gwarancja optymalnego wykorzystania materiałów, niski koszt eksploatacji to zalety budowy domów energooszczędnych prefabrykowanych, jednak z takim repertuarem pojęć spotykamy się też przecież w przypadku innych technologii, np. szkieletu tradycyjnego. Często te dwie technologie są mylone, co ma swoje dalekosiężne skutki. Podstawową różnicą jest miejsce powstawania domu. W przypadku tradycyjnej technologii opartej na szkielecie drewnianym wznoszonym w miejscu docelowym, wszystkie materiały budowlane (włącznie z drewnem, z którego powstaje szkielet konstrukcji), narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

– Często sam proces stawiania domu metodą tradycyjną trwa długo, od dwóch miesięcy do nawet pół roku. Przez ten czas wszystkie odkryte elementy mogą zamoknąć, co doprowadzi do rozwoju pleśni, a z biegiem czasu – do osłabienia konstrukcji budynku – mówi Michał Brzechwa.

Firma Brzechwa podczas budowy domów energooszczędnych bazuje na prefabrykacji, która oznacza, że w odróżnieniu od tradycyjnych domów szkieletowych każdy element, a więc konstrukcja ścian, ścianek działowych, stropu, a nawet dachu, wraz z oknami, częściową elewacją oraz instalacją elektryczną powstają w hali produkcyjnej.

fot. Brzechwa

Budowa domów energooszczędnych prefabrykowanych

Domy energooszczędne budowane w fabryce, oprócz tego, że pozwalają ekipie wykonującej prace uniezależnić się od kapryśnej pogody, mają również szereg innych zalet. Dzięki temu, że ich elementy powstają na precyzyjnych, sterowanych numerycznie maszynach, klient ma gwarancję optymalnego wykorzystania materiałów i zminimalizowania ilości odpadów. Przekłada się to na ostateczną cenę realizacji inwestycji, a ponadto świetnie wpisuje się w ideę racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami.

fot. Brzechwa

Atutem budowy domu energooszczędnego produkowanego w hali i jego późniejszego montażu jest ponadto wysoka dokładność i jakość wykonania każdego elementu, gdzie wyeliminowana jest presja czynników zewnętrznych, niezależnych od człowieka (np. załamanie pogody, opady). Proces powstawania domu przebiega w sposób zaplanowany, gdzie starannie realizowany jest każdy kolejny etap produkcji – począwszy od wykonania dokumentacji, w której zawarte są wszystkie rozwiązania techniczne, poprzez dobór materiałów niezbędnych do budowy, aż po montaż na linii produkcyjnej. Tak przygotowane elementy, włącznie z osadzonymi oknami, drzwiami, przewodami pod instalację elektryczną, przechowywane są w magazynie, skąd następnie przewozi się je na miejsce docelowe i tam montuje.

– Taka technologia budowy domów energooszczędnych gwarantuje także większy porządek w miejscu, w którym stanąć ma dom. Działka nie jest zdewastowana, jak np. w przypadku murowania domu. Ponadto wyeliminowane jest też ryzyko kradzieży materiałów budowlanych – podkreśla Michał Brzechwa.

fot. Brzechwa

Drewno w służbie energooszczędności

W czasach, gdy ekolodzy biją na alarm, coraz więcej ludzi staje się świadomymi konsumentami, którzy rozważnie podejmują decyzje zakupowe. Dotyczy to w równej mierze codziennych wyborów dotyczących przedmiotów domowego użytku, jak i tych większych, związanych z decyzją odnośnie technologii budowy domu czy rodzajem ogrzewania. Nic dziwnego, że energooszczędność jest dziś słowem, które odmieniamy przez wszystkie przypadki, bo wraz z ekologią tworzy nierozerwalny duet. Budowa domu energooszczędnego (którego produkcja dzięki prefabrykacji pozwala zminimalizować ilość odpadów), a jednocześnie wykorzystanie w tym celu surowca stworzonego ręką natury świetnie oddaje ducha czasów. Domy energooszczędne – jak sama nazwa wskazuje – projektowane są tak, aby koszty eksploatacji były jak najniższe dzięki wyeliminowaniu strat ciepła przez niewłaściwie osadzoną stolarkę okienną/drzwiową czy mostki termiczne.

fot. Brzechwa

Ściany domów energooszczędnych budowanych przez firmę Brzechwa mają różne współczynniki przenikania ciepła (ściana zewnętrzna 32 cm – U=0,142 W/ m²k lub 38 cm – U=0,118 W/ m²k). Dzięki temu producent jest w stanie odpowiedzieć na zróżnicowane wymagania odnośnie standardu energetycznego oferowanych budynków.
Głównym materiałem, jaki firma Brzechwa stosuje w procesie budowy domów energooszczędnych jest konstrukcyjne drewno klejone KVH oraz BSH. Staranna selekcja surowca, a następnie jego suszenie i obróbka gwarantują, że budynek będzie nie tylko trwały i ciepły, ale ponadto odporny na działanie ognia, owadów i grzybów.

fot. Brzechwa

Obok ekonomii oraz wysokiej jakości wykonania warto pamiętać, że budowa domu energooszczędnego prefabrykowanego opłaca się z jeszcze jednego względu. Wielką zaletą budynków drewnianych jest sam surowiec wykorzystywany w toku produkcji. Jako jeden z najstarszych znanych człowiekowi budulców, nigdy nie przestał być stosowany, co zawdzięcza zarówno parametrom technicznym, jak i prozdrowotnym. A jako materiał na wskroś ekologiczny i naturalny, posiada wyjątkową zdolność do samoregulacji wilgotności, przez co zapewnia zdrowy mikroklimat we wnętrzu i dobre samopoczucie mieszkańcom.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.brzechwa.com.pl

64-600 Oborniki, ul. Polna 2, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 64 64 600,