Wiązary dachowe drewniane, dom szkieletowy – szybko, tanio, solidnie

Budowa domu to wyzwanie, które niejednej osobie spędziło sen z powiek. O ile jeszcze za poprzedniego ustroju największym problemem był brak materiałów budowlanych, czego skutki są do dziś odczuwalne w postaci rozwiązań prowizorycznych, to dziś niemałym wyzwaniem jest znalezienie ekipy budowlanej. Czasem marzenie o zamieszkaniu we własnym domu trzeba przesuwać o wiele miesięcy (jeśli nie o lata), czekając na sprawdzonych budowlańców. Taka sytuacja na rynku sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na prefabrykację, czyli zlecenie wykonania wiązarów dachowych drewnianych czy domu szkieletowego firmie, która wszystkie elementy przygotuje w fabryce i zamontuje na miejscu budowy. Jakie są atuty takiego rozwiązania? Błyskawiczny czas realizacji, wysoka precyzja wykonania, uniezależnienie się od warunków pogodowych. Prefabrykacji zwolenników przysparza też cena (dotyczy to zarówno wiązarów, jak i domów szkieletowych). Dzięki temu, że program komputerowy optymalizuje zużycie tarcicy, powstają spore oszczędności w stosunku do klasycznych konstrukcji (20-60%), co przekłada się na niższą cenę wiązarów dachowych drewnianych w stosunku do więźby tradycyjnej.

 

Nic dziwnego, że dobie deficytu fachowców oraz rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, po początkowej nieufności inwestorów, prefabrykacja również u nas staje się coraz popularniejsza.

Wiązary prefabrykowane

Wiązary dachowe prefabrykowane to inaczej kratownice drewniane, czyli elementy tworzące konstrukcję dachu. Stosuje się je w różnego rodzaju budynkach, zamiast tradycyjnej więźby lub konstrukcji stalowych.

– W naszej firmie projektowaniem wiązarów zajmują się inżynierowie, którzy dopasowują je do wymiarów konkretnego budynku. Następnie poszczególne elementy drewna są docinane i prasowane przy użyciu płytek kolczastych oraz pras o nacisku minimum 35 ton. Na budowę transportowane są gotowe do montażu elementy, które stanowią kompletną konstrukcję dachu – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski z firmy PARTNER ze Szczecina.

Taka technologia umożliwia wznoszenie budynków o dużej rozpiętości dachu (nawet 30 m) bez ścian pośrednich, przez co wiązary dachowe drewniane stosuje się zarówno na dachy domów jednorodzinnych, jak i np. magazynów czy fabryk. To także świetny sposób na to, aby dostosować dom do potrzeb powiększającej się rodziny, bo na dolnym pasie wiązarów można wykonać poddasze użytkowe, zyskując dodatkowy pokój.

Prefabrykacja, czyli jak obniżyć cenę budowy domu lub dachu

Prefabrykacja to technologia, w której od lat w Skandynawii czy Kanadzie buduje się domy szkieletowe, dachy czy innego typu konstrukcje drewniane. Obok aspektów związanych z błyskawicznym czasem realizacji inwestycji, dużą rolę gra tu też cena.

 

– W porównaniu np. do żelbetu, drewno jest materiałem stosunkowo tanim – mówi Bartłomiej Jaworski. – Poza tym w przypadku wiązarów dachowych prefabrykowanych na budowę trafiają gotowe kratownice, co pozwala na ich szybki i łatwy montaż, często kilkukrotnie szybszy od więźb wykonywanych na budowie, co skraca czas zaangażowania ekipy budowlanej i redukuje koszty. Ponadto dzięki temu, że wiązary są lekkie, wiele elementów można zamontować ręcznie, bez używania drogiego w eksploatacji i ciężkiego sprzętu – dodaje.

To samo dotyczy prefabrykowanych domów szkieletowych, które można szybko zamontować na miejscu docelowym. Istotny jest też fakt, że dzięki wysokiej precyzji obliczeń oraz dokładnemu wycinaniu elementów w fabryce, zużywa się dokładnie tyle materiału, ile potrzeba. Wyeliminowane są też straty surowca przechowywanego w niewłaściwy sposób, bo drewno stosowane w procesie prefabrykacji znajduje się w stabilnych i suchych warunkach. W przypadku domów drewnianych zaoszczędzić też można na fundamentach, które mogą być lżejsze – a przez to również tańsze – niż fundamenty, na jakich posadowiony jest dom murowany.

Wiązary prefabrykowane, domy prefabrykowane – dlaczego warto?

W firmie PARTNER do produkcji wiązarów prefabrykowanych, domów szkieletowych i innych konstrukcji stosowana jest tarcica skandynawska klasy minimum C24, czterostronnie strugana, suszona komorowo, sortowana wytrzymałościowo. Każda deska składająca się na konstrukcję jest dokładnie sprawdzana i badana w tartaku przez linie sortujące.

W procesie produkcji wiązarów dachowych drewnianych wykorzystywane są tylko oryginalne płytki kolczaste płytki Mitek z ocynkowanej lub nierdzewnej stali, posiadające odpowiednie dopuszczenia i aprobaty. Są one wprasowywane w wiązary za pomocą specjalnych pras o nacisku minimum 35 ton. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie w wiązarach innych, drogich okuć.

 

Rodzaj i wielkość płytek oraz ich położenie jest dobierane przez projektanta na etapie wykonywania projektu w zależności od występujących w danym miejscu – węźle kratownicy sił i naprężeń.

Całość procesu produkcyjnego, co dotyczy każdego elementu wychodzącego z fabryki firmy PARTNER – podlega codziennej inspekcji Zakładowej Kontroli Jakości, co pozwala firmie znakować swoje wyroby znakiem CE.

Wszystko, co nowe budzi nieufność. Tak wyglądała też początkowo sytuacja technologii prefabrykacji domów szkieletowych czy dachów w naszym kraju. Czas jednak zrobił swoje. Dziś na rynku możemy znaleźć firmy, które tak jak PARTNER mają kilkadziesiąt lat doświadczeń, zbieranych latami, przez co z biegiem lat urosły do rangi wiodących producentów domów szkieletowych, wiązarów prefabrykowanych czy innych konstrukcji drewnianych. Trudno też nie oprzeć się wrażeniu, że prosty rachunek ekonomiczny, a także świadomość faktu, że na rodzimym rynku mamy do dyspozycji specjalistów, sprawią, że coraz częściej będziemy stawiać właśnie na prefabrykację.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.partner.szczecin.pl

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,