Prefabrykowane konstrukcje drewniane

Wiązary dachowe o rozpiętości do 30 metrów

Pozornie wydawać by się mogło, że konstrukcje drewniane – mimo częstego wykorzystywania ich do wielu różnego typu prac budowlanych – mają też liczne ograniczenia, spowodowane na ogół relatywnie słabymi połączeniami. Jednak stały rozwój technologii sprawia, że już w tej chwili ze zwykłego drewna można tworzyć wiązary o rozpiętości do 30 metrów, zastępując droższe materiały – np. drewno klejone, stal czy żelbet – tarcicą konstrukcyjną.

– Nowy rodzaj łącznika oraz nowoczesne oprogramowanie inżynierskie stworzyło w ostatnich latach technologię przynoszącą duże możliwości w zakresie konstrukcji z drewna litego – mówi Janusz Zaręba, właściciel firmy HATEK, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych – Jedną z możliwości jest prefabrykacja więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych. W ciągu ostatnich 30-tu lat ta technologia stała się dominującą metodą, jaką wznosi się dachy w Ameryce Północnej, Australii, Europie Zachodniej i Północnej – dodaje.

 

prefabrykowane konstrukcje dachowefot. HATEK

 

Konstrukcje – drewno i płytka kolczasta
Realizacja zlecenia rozpoczyna się od stworzenia projektu i dokumentacji produkcyjnej z użyciem specjalistycznego oprogramowania. W kolejnym etapie na piłach poprzecznych sterowanych numerycznie wycinane są elementy konstrukcji, które następnie są impregnowane.
– Wiązary prefabrykowane wykonujemy z suszonej do 18%, czterostronnie struganej certyfikowanej tarcicy importowanej ze Szwecji. Wycięte elementy są łączone na płytki kolczaste w technologii MiTek –  mówi Janusz Zaręba.
Płytki kolczaste są to blachy o grubości 1-2 mm, z wytłoczonymi w nich kolcami w wysokości 8-20 mm. Po wprasowaniu pod naciskiem pras (o sile min. 18 ton) w stykające się elementy tarcicy, tworzą one mocne i trwałe połączenie. Nie potrzeba przy tym dodatkowego mocowania klejem, gwoździami czy śrubami.
Zaletą takich konstrukcji, oprócz możliwości tworzenia znacznych rozpiętości dźwigarów (do 30 m przy elementach prostych i do 40 m w elementach łukowych), jest również niski koszt całego przedsięwzięcia. Wpływ na to ma przede wszystkim możliwość samodzielnego montażu (lub też montażu wykonywanego przez producenta), co eliminuje konieczność zlecania wykonania dachów specjalistycznym firmom. Niemałe znaczenie ma też optymalizacja zużycia tarcicy przez program komputerowy. W porównaniu do klasycznych konstrukcji oszczędności materiału kształtują się na poziome 20-40%, co pozwala zakładowi prefabrykacji zaoferować niższą cenę.

 

wiązary dachowe drewniany dach prefabrykowanyfot. HATEK

– Duże oszczędności przynosi stosowanie dolnego pasa jako konstrukcji stropu (zarówno w konstrukcjach poddaszy użytkowych, jak i nieużytkowych), przez co można wyeliminować kosztowny strop betonowy. Ta rezygnacja ze stropu (typu Filigran czy Teriva) pozwala zaoszczędzić dodatkowo poprzez eliminacje ścian wewnętrznych nośnych oraz zastosowanie lżejszych ścian zewnętrznych i fundamentów  – wyjaśnia Janusz Zaręba.
Dodatkowe oszczędności generowane są również na etapie projektowania, gdyż architekt określa na rysunkach tylko geometrię obrysu wiązara i warunki obciążeniowe, natomiast obliczenia statyczne, dokumentację techniczną i produkcyjną wykonuje już zakład wiązarów.
Co istotne, pozwala to nie tylko zmniejszyć zakres robót montażowych na obiekcie, a tym samym znacznie przyspieszyć czas budowy, ale również wydłużyć sezon budowlany poprzez możliwość wykonywania dachu zimą.

 

konstrukcje drewniane prefabrykowanefot. HATEK

– Ta technologia pozwala na budowanie konstrukcji różnego typu, np. dachy jednospadowe, kopertowe, mansardowe, a także konstrukcje łukowe często wykorzystywane w zadaszaniu ujeżdżalni koni. Znajdują one ponadto szerokie zastosowanie na takich obiektach jak: budynki mieszkalne, nadbudowy na płaski dach, sklepy i supermarkety, budynki produkcyjne i magazynowe, sale gimnastyczne, domy weselne, restauracje, hotele i wiele innych – podkreśla Janusz Zaręba.

 

prefabrykowane konstrukcje drewnianefot. HATEK

 

Dom drewniany szkieletowy – ekologicznie i energooszczędnie
Konstrukcje drewniane szkieletowe są wykorzystywane w różnego rodzaju budynkach na całym świecie od wielu lat. Domy drewniane to optymalne połączenie rozwiązania ekologicznego o korzystnym dla człowieka mikroklimacie, z pięknem naturalnego surowca i wysoką estetyką wykonania.
Możliwości technologiczne oraz poszukiwanie rozwiązań bliskich naturze sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na dom z drewna, a technologia ta – oprócz wyżej wymienionych zalet, umożliwia również szybki montaż, redukując czas oczekiwania na wymarzone cztery kąty. Ponadto do takiego domu można się wprowadzić bezpośrednio po zakończeniu prac.

 

stawianie domu z prefabrykatów drewnianychfot. HATEK

– Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu budownictwem nowoczesnym i energooszczędnym rozpoczęliśmy prefabrykację i budowę domów szkieletowych. Wykonujemy domy od projektu do stanu deweloperskiego. Czas realizacji to okres 12-16 tygodni, a orientacyjny koszt wynosi od 700 zł (stan surowy otwarty) do 2200 zł (stan deweloperski) za metr kwadratowy powierzchni podłogi – mówi Janusz Zaręba.
Firma HATEK realizuje zarówno projekty wykonywane przez biura projektowe, jak również te będące adaptacjami własnego pomysłu klienta. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego projektu i szczegółowemu omawianiu zakresu prac i rodzaju użytych materiałów oraz kalkulacji, klienci zyskują pewność, że ich drewniany dom będzie dokładnie odpowiadał ich wymaganiom oraz zasobności portfela.

 

drewniane konstrukcje prefabrykowanefot. HATEK

Ponadto wykonywane przez firmę budynki spełniają wszystkie aktualne przepisy wymagane dla domów energooszczędnych. Między drewnianymi elementami szkieletu umieszczona jest wełna mineralna. Dodatkowo ściana jest pokryta warstwą styropianu. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła wynosi U = 0,194 do 0,157 W/m2K przy grubości ściany zewnętrznej od 284 do 344 mm.  Umożliwia to ekonomiczne ogrzanie i utrzymanie stałej temperatury w budynku.

Ze szczegółową oferta firmy można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl

 

06-102 Pułtusk, ul. Tartaczna 71, woj. mazowieckie
tel. +48 23 692 77 31, 661 500 000,


Liczba odwiedzin: 2681 | Data publikacji: 2014-04-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


16.01.2015 | Domy drewniane
Prefabrykacja, czyli przygotowywanie gotowych do złożenia elementów...
29.11.2013 | Domy drewniane
Budowa domu to proces zwykle długi i...
Ktoś, kiedyś powiedział, że „Pasja jest przewodnikiem...
Budowane dziś nowoczesne domy drewniane całoroczne to...
Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
23.12.2020 | Domy ekologiczne
Krótki czas realizacji i przystępna cena całej...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
15.07.2019 | Domy drewniane
Wiązary dachowe drewniane to coraz chętniej wybierana...
14.06.2016 | Domy drewniane
Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów...
24.05.2016 | Domy prefabrykowane
Drewno jest znanym od zarania dziejów materiałem...
27.04.2015 | Domy prefabrykowane
Domy w konstrukcji drewnianej zdobywają nową rzeszę...
18.09.2014 | Domy drewniane
Technologia szkieletowa to rozwiązanie lekkie, energooszczędne i...
10.05.2016 | Domy drewniane
Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile...
07.04.2021 | Domy prefabrykowane
Miedziński Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. opracowała...
Nowoczesne technologie produkcji prefabrykowanej więźby dachowej to...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
17.07.2018 | Domy drewniane
Drewniane domy składane z gotowych modułów, które...
Pracownia projektowa BINDER-PROJEKT od wielu lat specjalizuje...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów...
06.04.2016 | Domy drewniane
Firma Drewnex, lider w dziedzinie budowy drewnianych...
Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów...
22.10.2015 | Domy drewniane
Moda na niektóre materiały budowlane lub trendy...
Wraz ze wzrostem świadomości na temat obróbki...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. lubuskie
woj. wielkopolskie
woj. świętokrzyskie
woj.
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: drewniane konstrukcje prefabrykowane, wiązary dachowe, prefabrykowany dach drewniany,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy