Prefabrykowane konstrukcje dachowe

Prefabrykowane konstrukcje dachowe, czyli więźba, która jest przywożona z fabryki na miejsce docelowe ma najczęściej postać kompletu elementów, które są precyzyjnie docięte na sterowanych komputerowo centrach obróbczych lub postać wiązarów prefabrykowanych połączonych płytkami kolczastymi. Dlaczego coraz więcej inwestorów stawia właśnie na takie rozwiązanie? Jest co najmniej siedem dobrych powodów.

Po pierwsze: materiał dobrej jakości

Zakłady, w których powstają prefabrykowane konstrukcje dachowe, współpracują zazwyczaj ze stałymi, zaufanymi dostawcami drewna, a nierzadko same produkują materiał na swoje potrzeby. Inwestor (który zazwyczaj nie jest ekspertem w zakresie surowca drzewnego), nie musi martwić się o zapewnienie materiału na więźbę.

W przypadku prefabrykowanych konstrukcji dachowych z wiązarów łączonych na płytki kolczaste, surowiec musi posiadać unijny certyfikat, co regulują przepisy prawa. Zakład produkcyjny podlega więc regularnym inspekcjom organów kontrolnych, które sprawdzają, czy surowiec spełnia normy jakościowe.

fot. MiTek Industries Polska | Magazyn surowca w zakładzie wiązarów.

Po drugie: za produkt odpowiada producent

W przypadku stosowania metod tradycyjnych, odpowiedzialność za konstrukcję dachową jako całość najczęściej jest rozmyta. Inwestor kupuje drewno i okucia, czasem także – preparaty impregnujące. Więźbę dostarcza firma budowlana lub cieśla / dekarz, zaś projekt wykonuje biuro architektoniczne. Gdy tylko pojawiają się jakiekolwiek problemy, to trudno precyzyjnie ocenić, kto popełnił błąd. Jako prefabrykowane konstrukcje dachowe, wiązary powstają w całości w jednym miejscu, gdzie zakład prefabrykacji łączy kompetencje projektanta, tartaku i cieśli. Odpowiada tym samym całkowicie za efekt końcowy.

fot. MiTek Industries Polska | Kompletne konstrukcje przed wysyłką na plac budowy.

Po trzecie – równe połacie dachów

W tradycyjnym ciesielstwie budowa konstrukcji dachowych odbywa się z wykorzystaniem narzędzi ręcznych i w niestabilnych warunkach atmosferycznych. Ma to swoje daleko idące konsekwencje, bo trudno wówczas o precyzję i dokładność.

Elementy na prefabrykowane konstrukcje dachowe, które powstają w fabryce, wycinane są na elektronicznie sterowanych piłach. Ich producenci gwarantują często dokładność wymiarów do 0,5 mm. Dzięki temu elementy więźby mają idealne i dokładnie powtarzalne wymiary, co pozwala uzyskać równe połacie dachowe do pokrycia.

Po czwarte – szybki czas wznoszenia więźby

Prefabrykowane konstrukcje dachowe, które na miejsce montażu trafiają jako gotowe do złożenia elementy, wykonuje się bardzo szybko – czasami wystarczy zaledwie jednodniowe „okno pogodowe”. Fakt ten szczególnie trudno przecenić jesienią, gdy pogoda jest kapryśna, a dni krótkie.

fot. MiTek Industries Polska | Więźba nawet nie dotyka ziemi. Jest montowana prosto z samochodu

Po piąte – trudno znaleźć dziś cieślę

Ciesielstwo pojmowane w sposób tradycyjny to jeden z ginących dziś zawodów. Brakuje chętnych do nauki i wykonywania tej niełatwej pracy, czemu sprzyja też coraz bardziej redukowane szkolnictwo zawodowe. To również jeden z powodów, dla których prefabrykowane konstrukcje dachowe stają się coraz popularniejsze.

fot. MiTek Industries Polska | Automatyczna prasa do wiązarów.

Po szóste: precyzyjne odzwierciedlenie projektu prefabrykowanej konstrukcji dachowej

Zakłady prefabrykacji więźby posiadają własne zaplecze projektowe i pracują z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Projekt obejmuje nie tylko obliczenie elementów drewnianych konstrukcji dachu, lecz także niezbędne łączniki i stężenia, co przekłada się na najwyższą jakość i precyzję.

Po siódme: porządek na budowie, bez ryzyka kradzieży

Wiązary prefabrykowane są dostarczane na plac budowy i zazwyczaj montowane jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu inwestor nie musi się obawiać, że tarcica zostanie rozkradziona z placu budowy lub materiał ulegnie uszkodzeniu. Ponadto podczas montażu prefabrykowanych konstrukcji dachowych nie powstają żadne odpady i łatwiej można utrzymać porządek.

Adresy zakładów prefabrykowanych wiązarów – www.dachymitek.pl

59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,