Dom drewniany – na co zwracać uwagę?
Oczywiste jest, że każda firma, która buduje domy prefabrykowane w konstrukcji szkieletowej – tzw. kanadyjczyki, zachwala tę metodę jako najlepszą alternatywę dla domów murowanych. Czy jednak jest tak naprawdę?
– Wszystko zależy od drewna, stosowanej technologii oraz wiedzy i kompetencji wykonawcy. Nieodpowiednio przygotowany surowiec, niskiej jakości materiały, brak doświadczenia mogą sprawić, że dom szkieletowy zamiast służyć przez długie lata, przysporzy niemałych problemów w czasie eksploatacji – mówi Bartłomiej Jaworski z firmy PARTNER ze Szczecina, której oferta obejmuje między innymi domy drewniane w technologii szkieletowej, prefabrykowane konstrukcje dachowe – więźby dachowe, a także letniskowe i mobilne domki drewniane.- Ważne jest, aby powierzyć budowę domu firmie, która dysponuje nowoczesnymi maszynami z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym. Pozwoli to uniknąć strat materiału wynikających z przewymiarowania elementów, a ponadto przyspieszy czas realizacji – dodaje.

 

domy drewniane prefabrykowane partner szczecin domy drewniane prefabrykowane partner szczecinfot. PARTNER

 

Drewno wykorzystywane do budowy powinno być suche – suszone komorowo do wilgotności maksymalnie 18% i czterostronnie strugane dla zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz przeciwko owadom, a także sortowane wytrzymałościowo przez maszyny sortujące. Tylko taka obróbka surowca sprawi, że budynek dobrze posłuży przez wiele lat.

Koszt budowy domu z drewna
W powszechnej opinii przyjęło się sądzić, że koszt wybudowania domu z drewna jest niższy niż w przypadku domu murowanego. I jest to prawdą, warto jednak wiedzieć, z czego wynikają oszczędności.
– Duże znaczenie ma tu czas budowy, bo szkielet domu drewnianego powstaje w całości w wyspecjalizowanej fabryce, skąd jest przewożony na miejsce docelowe. Znacząco skraca się tym samym okres realizacji, co z kolei pozwala na krótsze zaangażowanie ekipy budowlanej i uniezależnia klienta od wahań cen materiałów budowlanych – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski.
Dzięki niższej wadze domu mieszkalnego z drewna można postawić go na lżejszych – a więc i tańszych – fundamentach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dokładne obliczenie ilości potrzebnych elementów i ich precyzyjna obróbka redukują do minimum odpady cennego surowca. A skrócony czas budowy do 1-2 miesięcy oznacza, iż nie czekamy latami na wprowadzenie się do własnego M.

 

domy drewniane prefabrykowane partner szczecinfot. PARTNER

 

Warto też pamiętać, że całoroczny dom drewniany jest bardzo tani w eksploatacji, a rachunki za ogrzewanie mogą naprawdę przyjemnie zaskoczyć.  Zwłaszcza te osoby, które wcześniej mieszkały w domach murowanych. Dzięki niskiej akumulacji cieplnej ścian nawet w najzimniejsze dni będzie ciepło i przytulnie, jak w dobrej jakości termosie. Prawie cały przekrój ściany stanowi warstwa izolatora – wełny mineralnej o doskonałych właściwościach izolacyjnych – współczynnik przenikania ciepła dla ścian U o wartości 0,13 – 0,14 W/m²K nie jest niczym szczególnym. Nawet dla ściany o grubości już 25 – 30 cm.

Nowoczesny dom drewniany – ekologiczny dom
Decyzje o wyborze technologii w XXI wieku coraz częściej motywują też względy ekologiczne, które rzadko bywały istotne jeszcze kilka lat temu. Dziś jednak coraz więcej osób ma świadomość zależności pomiędzy materiałami, z jakich wybudowany zostanie dom, a komfortem życia, w prosty sposób przekładającym się na samopoczucie i zdrowie.

 

domy drewniane prefabrykowane partner szczecin domy drewniane prefabrykowane partner szczecinfot. PARTNER

 

– Drewno jako budulec przeżywa obecnie swój renesans. To surowiec odnawialny i całkowicie naturalny. Dom pachnący lasem jest ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem, i jest świetną alternatywą dla domu murowanego – komentuje Bartłomiej Jaworski.
Dom mieszkalny z drewna to korzystny mikroklimat i zupełnie inna jakość powietrza niż w budynku tradycyjnym. Ponadto daje ogromne możliwości architektoniczne – wbrew pozorom wcale nie jesteśmy ograniczeni kilkoma gotowymi projektami, a jedynie własną fantazją. Korzystając ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje wykorzystanie naturalnego surowca, możemy więc mieszkać w domu drewnianym, który architektonicznie w niczym nie ustępuje najnowocześniejszym budynkom murowanym.

 

domy drewniane prefabrykowane partner szczecinfot. PARTNER

 

Prefabrykowane konstrukcje dachowe
Firma PARTNER wyspecjalizowała się też w produkcji wiązarów dachowych i tradycyjnej więźby, które są elementami tworzącymi konstrukcję dachu. Również w tym wypadku do projektowania wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu klient otrzymuje gotowy projekt konstrukcji dachowej. Program komputerowy wykonuje wszystkie obliczenia dotyczące obciążeń, wytrzymałości i wskazuje przekroje drewna oraz wymiary płytek kolczastych, jakie należy wykorzystać w produkcji każdego kolejnego wiązara. To świetny sposób na to, aby zoptymalizować zużycie materiałów i wykorzystać je w najbardziej efektywny sposób. Zaawansowana technologia komorowego suszenia drewna eliminuje też problem pękania montowanych do więźby płyt kartonowo-gipsowych. Efekt? Oszczędność pieniędzy, które inwestor z czasem musiałby wydać na remonty.
– Kupowanie gotowej więźby, z wykonanymi wszelkimi zaciosami, zacięciami, gniazdami czy czopami to bardzo opłacalny sposób wznoszenia konstrukcji dachowych, bo eliminujący możliwość popełnienia błędu przez człowieka – mówi Bartłomiej Jaworski.
Prefabrykacja opłaca się z jeszcze jednego względu: dolny pas konstrukcji dachowej może przejąć funkcję drogiego i ciężkiego stropu betonowego jako ostatniej kondygnacji lub pomiędzy dwoma kondygnacjami – jeśli budynek posiada poddasze użytkowe.

 

domy drewniane prefabrykowane partner szczecinfot. PARTNER

 

W XX wieku rynek coraz śmielej otwiera się na prefabrykację, która jeszcze do niedawna wzbudzała dużą nieufność. Dziś jednak, gdy producenci mają do dyspozycji nie tylko zaawansowane oprogramowanie i maszyny, ale również coraz większe doświadczenie, warto wybierać tę technologię, która pozwala na szybkie zbudowanie mieszkalnego domu drewnianego lub konstrukcji dachowej, która będzie trwała, solidna i posłuży przez długie lata.

Więcej informacji na stronie: www.partner.szczecin.pl

 

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,