Domy prefabrykowane i modułowe

Domy z gotowych elementów – czy warto je budować?

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Od dachów i domów z prefabrykatów do budownictwa modułowego
Firma Hatek pracowała na swoja pozycję przez wiele lat, będąc jednym z tych przedsiębiorstw, które torowały drogi dla domów z prefabrykatów w Polsce. Od początku producent postawił na jakość, używając materiałów wysokiej klasy, czyli tarcicy czterostronnie struganej, sortowanej maszynowo pod względem wytrzymałościowym (posiadającej klasę C24 oraz znak CE), suszonej komorowo. Zaawansowany park maszynowy oraz wciąż rozwijana wiedza z zakresu budownictwa w technologii drewnianej zaowocowały wypracowaną solidną marką, a także wprowadzaniem kolejnych produktów do oferty. Z biegiem czasu obok konstrukcji dachowych łączonych płytką kolczastą i domów z prefabrykatów, w ofercie pojawiły się także nowoczesne domy modułowe, coraz popularniejsze wśród Polaków.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

– Budownictwo modułowe ma coraz więcej obszarów zastosowań. Tego typu obiekty sprawdzają się jako domy jednorodzinne, a często w ten sposób wznoszone są całe osiedla. Z modułów można też budować domy wielorodzinne, socjalne, biurowe, pawilony handlowe, hale produkcyjne, całoroczne domki rekreacyjne, hotele, przedszkola, żłobki i akademiki – wyjaśnia Janusz Zaręba z firmy Hatek.

Domy z prefabrykatów
Wychodząc naprzeciw różnorodnym potrzebom klientów, firma Hatek oferuje domy z prefabrykatów według projektu biura specjalizującego się w budownictwie drewnianym lub zgodnie z architektoniczną wizją zamawiającego. Taka elastyczność pozwala odpowiadać na najbardziej zróżnicowane potrzeby i oczekiwania klientów. Co sprawia, że z roku na rok rośnie popularność domów z gotowych elementów?
– Z pewnością zwolenników przysparza im korzystna cena, co dotyczy zarówno etapu budowy, jak i eksploatacji. Domy prefabrykowane cechują się niską akumulacją ciepła, przez co bardzo szybko się nagrzewają. Dzięki temu, że powstają one w fabryce przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym, unikamy z kolei kosztownych strat materiału, a zarazem eliminujemy ryzyko wad konstrukcyjnych – mówi Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Dla wielu inwestorów jest to też najkorzystniejsza możliwość jeśli chodzi o czas realizacji oraz możliwość postawienia domu z gotowych elementów o każdej porze roku i uniezależnienia od kapryśnej pogody. W firmie Hatek okres ten zamyka się w przedziale około 12-16 tygodni, przy czym producent wykonuje domy od projektu do stanu deweloperskiego. 
– Domy prefabrykowane o konstrukcji szkieletowej świetnie wpisują się w kilka tendencji, które dziś obserwujemy na rynku mieszkaniowym, a więc w poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i nowoczesnych jednocześnie. Trzeba przy tym pamiętać, że jak w każdej innej dziedzinie budownictwa, tak i tu wszystko zależy od użytych materiałów, od stosowanej technologii oraz wiedzy i kompetencji wykonawcy. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć budowę firmie, która ma w tej branży duże doświadczenie – podkreśla Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Całoroczne domy modułowe
Po domach prefabrykowanych przyszedł czas na budownictwo modułowe, powstające również w technologii szkieletu drewnianego. Są to gotowe „pod klucz” moduły ze stolarką okienną, instalacjami, ścianami wewnętrznymi oraz elewacją, które są dostarczane na miejsce docelowe. Zgodnie ze wskazówkami klienta są one też wyposażone w oświetlenie, sprzęt AGD, meble łazienkowe i kuchenne. Można w nich zainstalować najnowocześniejsze, przyjazne środowisku technologie, jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylację mechaniczną czy ogniwa fotowoltaiczne.
Nowoczesne domy modułowe mają wszystkie zalety domów z prefabrykatów, a więc buduje się je szybko, mają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz niskie zużycie energii. Zawdzięczają to doskonałej izolacji cieplnej ścian i dachów. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi < 0,18 W/m²K, co przekłada się na niewielkie zużycie energii potrzebnej do ogrzewania (ok. 40-70 kWh/m²/rok). Z kolei izolacyjność akustyczna ścian międzymodułowych 63 dB, co gwarantuje jeszcze większy komfort przebywania wewnątrz.
Całoroczne domy modułowe są jednocześnie atrakcyjną cenowo alternatywą dla tradycyjnych domów.
– W naszych nowoczesnych domach modułowych wykorzystujemy naturalne materiały, jak drewno, gips, wełna mineralna, dzięki czemu mogą one oddychać i zapewnić wewnątrz zdrowy mikroklimat – mówi Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Podobnie jak w przypadku domów prefabrykowanych, domy modułowe powstają w ścisłej współpracy z klientem. Firma omawia z nimi szczegółowo zakres prac, rodzaj użytych materiałów oraz przedstawia kalkulację, co daje pewność ostatecznej ceny i gwarancję, że dom zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców.

Nowe technologie często z mozołem torują sobie drogi na rynkach, na których nie były wcześniej znane. Flagowym przykładem może być właśnie budownictwo prefabrykowane i modułowe. Z początku przyjmowane na polskim rynku za technologiczną nowinkę, która w naszych warunkach się nie sprawdzi, dziś coraz częściej są świadomie wybieraną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl

06-102 Pułtusk, ul. Tartaczna 71, woj. mazowieckie
tel. +48 23 692 77 31, 661 500 000,


Liczba odwiedzin: 3011 | Data publikacji: 2018-06-14

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
23.10.2019 | Domy prefabrykowane
Szybko, ekologicznie, za niską cenę… w ten...
19.05.2020 | Domy drewniane
Choć w Polsce uświęcone tradycją budownictwo murowane...
Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji,...
22.11.2016 | Domy drewniane
Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty,...
29.05.2020 | Kontenery
Dynamika naszych czasów i szybkie tempo życia...
30.10.2017 | Domy drewniane
Dla tych, którym nieobca jest tematyka szeroko...
26.02.2021 | Domy prefabrykowane
Energooszczędność to aktualnie bardzo ważny temat, zwłaszcza...
Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów...
23.12.2020 | Domy ekologiczne
Krótki czas realizacji i przystępna cena całej...
04.08.2020 | Kontenery
Monolityczna konstrukcja, wysoka trwałość, błyskawiczny czas realizacji,...
Ogrodzenia modułowe czy ogrodzenia żaluzyjne to rozwiązania,...
27.11.2017 | Składy budowlane
Co jest dziś motorem napędowym dla rozwoju...
23.03.2017 | Kontenery
Rośnie liczba dzieci w wieku przedszkolnym, tym...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
24.02.2016 | Domy drewniane
W epoce pięciogwiazdkowych hoteli wciąż wiele osób...
17.07.2018 | Domy drewniane
Drewniane domy składane z gotowych modułów, które...
22.12.2014 | Kontenery
Modułowe obiekty architektury przenośnej, które najczęściej mają...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
05.02.2020 | Kontenery
Budownictwo modułowe zyskuje w Polsce coraz większą...
28.01.2020 | Domy prefabrykowane
Doświadczony producent domów modułowych Moodhouse spod Poznania...
Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. lubuskie
woj. wielkopolskie
woj. świętokrzyskie
woj.
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: całoroczne domy modułowe, domy modułowe, domy prefabrykowane, hatek, czy warto budować domy z prefabrykatów, domy z prefabrykatów, budownictwo modułowe
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy