Domy szkieletowe – czy warto je budować?

Szkielet drewniany domu w systemie modułowym

Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

Prefabrykowany szkielet drewniany
Każdy, kto buduje dom szkieletowy podkreśla przede wszystkim błyskawiczny czas realizacji. W firmie Hatek okres ten zamyka się w przedziale około 12-16 tygodni, przy czym producent wykonuje domy od projektu do stanu deweloperskiego i realizuje zarówno pomysły architektów z biur projektowych, jak również będące adaptacjami autorskiej wizji klienta. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdej realizacji i szczegółowemu omawianiu zakresu prac oraz rodzaju użytych materiałów oraz kalkulacji, klienci zyskują pewność, że ich drewniany dom będzie dokładnie odpowiadał ich wymaganiom oraz zasobności portfela.

 

domy szkieletowe hatek domy szkieletowe hatekfot. Hatek

 

Jednak przecież nie tylko o szybkość, cenę i „skrojenie projektu” na miarę oczekiwań klienta chodzi. Równie ważne są aspekty ekonomiczne eksploatacji domów szkieletowych. Czy warto inwestować w takie budynki mając na uwadze koszty ponoszone np. na ogrzewanie i utrzymanie domu? Jak najbardziej! Domy szkieletowe to odpowiedź na poszukiwanie przez rynek rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i nowoczesnych jednocześnie. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystko zależy od drewna, stosowanej technologii oraz wiedzy i kompetencji wykonawcy, a źle przygotowany surowiec, materiały niskiej jakości czy brak wiedzy wykonawcy mogą przysporzyć niemałych problemów w czasie użytkowania domu. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć budowę firmie, która dysponuje nowoczesnymi maszynami z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym. Pozwoli to uniknąć strat materiału wynikających z przewymiarowania elementów, a ponadto przyspieszy czas realizacji, o wyeliminowaniu ryzyka wad konstrukcyjnych nie wspominając.

Budownictwo modułowe w Polsce
Ciekawą propozycją firmy Hatek są domy szkieletowe wykonywane w systemie modułowym. Ich zaletami są bardzo krótki okres realizacji budowy (zdecydowanie szybszy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego), atrakcyjna cena i możliwość realizacji inwestycji o każdej porze roku. Miłośnicy rozwiązań przyjaznych środowisku podkreślają też wykorzystanie naturalnych materiałów, jak drewno, gips, wełna mineralna oraz korzystny mikroklimat wewnątrz obiektu. Ponadto w tego typu domach można wykorzystać kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylację mechaniczną czy ogniwa fotowoltaiczne, dzięki czemu budynek będzie jeszcze bardziej „eko”. Doskonała izolacja cieplna ścian i dachów (współczynnik przenikania ciepła U< 0,18 W/m²K) gwarantuje małe zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku 40-70 kWh/m²/rok, a komfort akustyczny zapewnia z kolei doskonała izolacyjność akustyczna ścian międzymodułowych (63 dB).

 

domy szkieletowe hatekfot. Hatek

 

– Moduły są zmontowane i wykończone „pod klucz” w fabryce, w której przygotowywane są one wraz ze stolarką okienną, instalacjami, z gotową elewacją i ścianami wewnętrznymi i w takiej formie dostarczane na wyznaczone przez klienta miejsce – mówi Janusz Zaręba, właściciel firmy HATEK, która już od 2003 roku oferuje dachy z prefabrykatów, buduje domy szkieletowe i domy modułowe.
Wszystkie obiekty wyposażone są według wskazówek klienta – na życzenie może w nich być zamontowane oświetlenie, sprzęt AGD, meble łazienkowe i kuchenne.

 

domy szkieletowe hatekfot. Hatek

 

Gdzie sprawdzi się budownictwo modułowe? W Polsce tego typu obiekty najczęściej służą jako domy jednorodzinne, często w ten sposób wznoszone są całe osiedla. Z modułów można też budować domy wielorodzinne, socjalne, biurowe, pawilony handlowe, hale produkcyjne, całoroczne domki rekreacyjne, hotele, przedszkola, żłobki i akademiki.

Dach z prefabrykatów – tania konstrukcja dachowa
Technologia prefabrykacji to dziś najszybszy sposób, nie tylko na to, aby cieszyć się własnymi czterema kątami. To także jedna z najpowszechniejszych metod wznoszenia tanich konstrukcji dachowych.
– Tym, co hamowało wykorzystanie w pełni  możliwości zastosowania drewna litego w konstrukcjach dachowych były relatywnie słabe połączenia, choć materiał ten jest zdecydowanie tańszą alternatywą dla stali, żelbetu czy drewna klejonego. Nowy rodzaj łącznika oraz nowoczesne oprogramowanie inżynieryjne stworzyło w ostatnich dziesięcioleciach technologię przynoszącą nowe możliwości w zakresie konstrukcji z litego drewna – mówi Janusz Zaręba.
W firmie Hatek wiązary kratowe drewniane są łączone na płytki kolczaste w technologii MITek. Po wprasowaniu ich w stykające się elementy tarcicy pod specjalnymi prasami o sile nacisku minimum 18 ton, tworzą mocne i trwałe połączenie, przy którym nie potrzeba dodatkowego mocowania klejem, gwoździami, śrubami itd.

 

domy szkieletowe hatek domy szkieletowe hatekfot. Hatek

 

W budownictwie mieszkaniowym dachy z prefabrykatów świetnie sprawdzają się jako nadbudowy dachów płaskich. Remontując dach poprzez jego zabudowę praktycznie rzecz biorąc otrzymuje się działkę budowlaną gratis, przy okazji poprawiając estetykę budynku i zyskując dodatkową kondygnację. Duże oszczędności przynosi też stosowanie dolnego pasa wiązara jako konstrukcji stropu, przez co można wyeliminować ciężki i kosztowny strop żelbetowy, odciążyć konstrukcję i w efekcie zmniejszyć koszty inwestycji poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów.
Nieograniczone możliwości jeśli chodzi o kształt wiązara, z którego można wykonywać dachy dwuspadowe, kopertowe, łukowe, naczółkowe sprawia, że dachy z prefabrykatów chętnie wykorzystywane są też w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, domach weselnych i restauracjach, a także budynkach produkcyjnych, magazynowych, rolniczych (kurniki, obory, chlewnie, stodoły), ujeżdżalniach, stajniach i obiektach sportowych.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl

 

06-102 Pułtusk, ul. Tartaczna 71, woj. mazowieckie
tel. +48 23 692 77 31, 661 500 000,


Liczba odwiedzin: 2943 | Data publikacji: 2017-10-17

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


08.02.2017 | Natryski pianki
Coraz częściej słyszymy, że dążenie do oszczędzania...
02.04.2020 | Domy ekologiczne
„Dom skandynawski” to hasło, które elektryzuje każdego...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
07.04.2021 | Domy prefabrykowane
Miedziński Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. opracowała...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
19.05.2020 | Domy drewniane
Choć w Polsce uświęcone tradycją budownictwo murowane...
14.05.2020 | Domy drewniane
Drewno jest najlepszym materiałem budowlanym, jakim natura...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Jeszcze do niedawna zaprojektowanie własnego domu z...
05.03.2020 | Domy drewniane
Budowa domów energooszczędnych to dziś hasło, pod...
18.12.2019 | Domy drewniane
Prosta bryła bez wykuszy, dwuspadowe dachy, liczne...
02.12.2019 | Domy drewniane
Drewniany, uroczy domek poza miastem – to...
24.09.2019 | Domy drewniane
Przyjazne środowisku naturalnemu oraz bezpieczne i oszczędne...
05.08.2019 | Domy ekologiczne
W Polsce wokół domów z prefabrykatów narosło...
16.07.2019 | Domy prefabrykowane
Domy z prefabrykatów drewnianych, bardzo popularne w...
15.07.2019 | Domy drewniane
Wiązary dachowe drewniane to coraz chętniej wybierana...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
13.03.2018 | Domy drewniane
Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat...
09.01.2018 | Domy drewniane
Dawniej budowa domu była przedsięwzięciem na skalę...
24.11.2017 | Domy drewniane
Domy szkieletowe to szybki i opłacalny sposób...
16.10.2017 | Izolacje
Jednym z największych problemów polskiego budownictwa są...
17.07.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane przeżywają obecnie swój renesans. Inwestorzy...
Budownictwo drewniane, w ostatnich latach przeżywa zarówno w...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. lubuskie
woj. wielkopolskie
woj. świętokrzyskie
woj.
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: dom szkieletowy, szkielet drewniany, szkielet domu z drewna, dach z prefabrykatów, prefabrykowany dach, konstrukcja dachowa drewniana, budownictwo modułowe
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy