Prefabrykowany dom szkieletowy, czyli jaki

Prefabrykowany dom szkieletowy to rodzaj budynku, w którym główny element jest produkowany w fabryce, a następnie transportowany i montowany na miejscu budowy. Powoduje to, że montaż prefabrykowanego domu szkieletowego jest szybki i efektywny. Po zamontowaniu elementu głównego, montowane są pozostałe komponenty, takie jak np. instalacje i elementy wykończeniowe. Szkielet budynku jest zazwyczaj wykonany z drewna lub metalu. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe jest organizacją zrzeszającą firmy propagujące w Polsce prefabrykowane i energooszczędne budownictwo szkieletowe. Członkami organizacji są producenci prefabrykowanych domów, a także materiałów dedykowanych do tego typu konstrukcji. Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na popularyzację prefabrykowanego i modułowego budownictwa, energooszczędności i zeroemisyjności.

fot. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Już od kilku lat na rynku mieszkaniowym obserwowane są te same trendy: poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i nowoczesnych jednocześnie. Nic w tym dziwnego. W świetle zmieniającego się klimatu, będącego wynikiem globalnego ocieplenia, świadomość ekologiczna inwestorów stale rośnie. Oszczędność inwestycji to zaś zawsze pożądana cecha, a w obliczu galopującej inflacji i wzrostu cen energii jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Domy prefabrykowane o konstrukcji szkieletowej świetnie wpisują się w te trendy. To jedne z argumentów, dla których Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe popularyzuje ten rodzaj budownictwa w Polsce.

Prefabrykowane domy szkieletowe i modułowe, dzięki fabrycznej produkcji, są w stanie zapewnić wyższą jakość wykonania i dokładność, w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych. Eliminuje się również wiele czynników opóźniających, takich jak warunki atmosferyczne, dzięki czemu czas budowy może być znacznie skrócony. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się projekty standardowe, dużo bardziej ekonomiczne, dopracowane do perfekcji pod każdym względem.

fot. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Domy z gotowych modułów

Domy modułowe, jak sama nazwa wskazuje, budowane są z modułów, które powstają w fabryce. Gotowe elementy przestrzenne przewożone są na miejsce budowy, gdzie łączone są w całość na wcześniej przygotowanym fundamencie. Sprawia to, że czas budowy ulega jeszcze większemu skróceniu i uniezależnieniu od warunków atmosferycznych. Dom może zostać wzniesiony nawet zimą.

Tak jak w przypadku prefabrykowanego domu szkieletowego, dom modułowy jest atrakcyjny ekonomicznie, jeśli chodzi o proces budowy. Wielu producentów domów modułowych oferuje standardowe modele, co umożliwia masową produkcję i obniżenie kosztów. Ponadto, proces budowy w kontrolowanych warunkach fabrycznych zapewnia wysoką jakość wykonania. Jednak domy modułowe mają również swoje ograniczenia. Wybór dostępnych projektów i modyfikacje są zazwyczaj mniejsze niż w przypadku prefabrykowanych domów szkieletowych. Ograniczenia wynikają z konieczności dostosowania modułów do transportu i montażu, co może wpływać na elastyczność i indywidualizację projektu.

fot. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Prefabrykowany dom szkieletowy a modułowy – czym się różnią

Choć oba rodzaje budownictwa mają wiele cech wspólnych, istnieją też między nimi zasadnicze różnice. Pierwszą z nich jest wspomniany już proces budowy. W obu przypadkach zaczyna się on w fabryce, jednak w przypadku domu modułowego powstają w niej wszystkie elementy przestrzenne, czyli tzw. moduły, zaś w przypadku prefabrykowanego domu szkieletowego – główna konstrukcja budynku.

Kolejną różnicą pomiędzy prefabrykowanym domem szkieletowym a modułowym jest elastyczność projektu. Jest ona większa w przypadku tego pierwszego, zarówno pod względem projektowania, jak i dostosowania. Ze względu na panelową konstrukcję, łatwiej jest wprowadzać zmiany w układzie pomieszczeń i dokonywać modyfikacji w przyszłości. Dom szkieletowy prefabrykowany pozwala na większą swobodę personalizacji i dostosowania do indywidualnych preferencji.

Domy modułowe są z kolei bardziej ograniczone pod względem elastyczności konfiguracji. Moduły są wcześniej zaprojektowane i wyprodukowane, co powoduje, że możliwość dokonywania znacznych zmian w układzie pomieszczeń jest znikoma. To rozwiązanie wydaje się bardziej odpowiednie dla tych, którzy preferują standardowe projekty i mają mniejsze wymagania dotyczące personalizacji.

fot. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Obie metody prefabrykacji oferują skrócenie czasu budowy, w porównaniu do tradycyjnych metod. Jednak domy modułowe są zazwyczaj uważane za szybsze w budowie. Produkowane moduły są już w pełni wykończone (łazienki, podłogi, instalacje), co sprawia, że proces montażu na miejscu jest bardzo krótki. W przypadku prefabrykowanych domów szkieletowych, czas ten może być nieco dłuższy (prace wykończeniowe prowadzone są na budowie), jednak w porównaniu do tradycyjnej budowy na miejscu, ich wzniesienie nadal jest znacznie szybsze.

Podsumowując, prefabrykowane domy szkieletowe i modułowe mają zarówno podobieństwa, jak i różnice. Ten pierwszy oferuje większą elastyczność i możliwość dostosowania, podczas gdy dom modułowy jest zdecydowanie w budowie i ma mniejsze możliwości personalizacji. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i budżetu inwestora.

Więcej informacji na stronie: www.sedg.pl

05-261 Marki, ul. Legionowa 57a, woj. mazowieckie
tel. 603 692 517,