Domy szkieletowe wciąż „walczą” o popularność

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce buduje się około. 1 proc. domów z drewna i są to statystyki zapewne niedoszacowane. Stowarzyszenie „Dom Drewniany”, które skupia największych, najlepszych wykonawców, wskazuje, że udział budownictwa szkieletowego w rynku wynosi blisko 6% i rośnie, choć nie tak szybko jak można by się tego spodziewać. Technologia ta staje się wygodną alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych. Na przestrzeni lat obrosła jednak w wiele mitów i nadal dopiero zdobywa zaufanie inwestorów. Dlaczego?

W latach 90. technologia budowy domów w szkielecie drewnianym sprawiała polskim firmom kłopoty. Na szczęście poziom usług na rynku systematycznie rośnie, rzetelni przedsiębiorcy stają się ambasadorami prefabrykacji w szkielecie drewnianym, która umożliwia szybkie wzniesienie wygodnego, ciepłego i bezpiecznego miejsca do życia. Inwestorom pozostaje dokładne zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami oraz wybranie tych najbardziej właściwych dla siebie.

fot. Burkietowicz 

Zaawansowana technologia budownictwa szkieletowego

Projekty domów drewnianych szkieletowych tworzono od dawna. Drewno jako materiał budowlany towarzyszy człowiekowi od wieków. Jego największymi atutami są mały ciężar konstrukcji szkieletowych drewnianych pozostający w granicach 0,30 ÷ 1,00 kN/m2, a także korzystna proporcja ciężaru własnego w stosunku do możliwości przenoszenia dużych obciążeń użytkowych. Dla porównania ciężar tradycyjnych konstrukcji murowanych to 4 –5 kN/m2.

W budownictwie szkieletowym wzorcową technologią jest wysuszenie drewna czterokrotnie struganego do maksimum 18% wilgotności. Krawędzie belek są zaokrąglane lub sfazowane.

Dzięki wspomnianym wyżej zabiegom drewno jest w stanie osiągnąć różne klasy wytrzymałości. Gotowe konstrukcje drewniane wykonuje się używając drewna klasy C24.

Technologii wytwarzania drewna konstrukcyjnego jest wiele. Drewno może być łączone na długości na złącza klinowe lub klejone warstwowo.

Drewno łączone na złącza klinowe oznaczane jako KVH (Konstruktionsvollholz). Poddaje się je wcześniejszej obróbce mechanicznej susząc tarcicę do wilgotności 12 (+/- 4) % dzięki czemu nie ulega ono odkształceniom.

Drewno klejone warstwowo, określane jako BSH (Brettschichtholz) może być jednorodne – wtedy jego przekrój poprzeczny tworzą warstwy tarcicy o jednakowej klasie wytrzymałości.

Drewno klejone może mieć też charakter kombinowany – jego przekrój poprzeczny tworzą wtedy wewnętrzne i zewnętrzne warstwy tarcicy o różnych klasach wytrzymałości. Jeśli chodzi o wilgotność drewna klejonego warstwowo, to nie powinna przekraczać 15%.

fot. Burkietowicz 

Spełnienie wszystkich wymagań

Przy realizacji projektu domu drewnianego szkieletowego korzystanie z rozwiązań opracowanych przez czołowych producentów z branży budownictwa prefabrykowanego, gwarantuje jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Spełnienie wszystkich wymagań jest możliwe tylko w zakładzie zapewniającym odpowiednie procedury kontrolne.

Etapy powstawania prefabrykowanych domów szkieletowych

Projekt, produkcja, transport, montaż – te wszystkie etapy muszą zostać przeprowadzone właściwie. Należy je zrealizować z niezwykłą starannością, aby przyszła eksploatacja budynku w szkielecie drewnianym była możliwa i bezpieczna zarówno w aspekcie prawnym, jak i praktycznym.

Projekt domu drewnianego szkieletowego

Doświadczeni inżynierowie sporządzają projekty techniczne i rysunki warsztatowe. Połączenie wiedzy i doświadczenia z zaawansowanym oprogramowaniem gwarantuje precyzję i spełnienie wszelkich norm. Projekt musi uwzględnić nie tylko przyjęty schemat statyczny, ale również niewielkie odstępstwa od przyjętych założeń i błędy wykonawstwa takie jak: uproszczenia lub pominięcie niektórych oddziaływań. Dział projektowy dba również o optymalne wykorzystanie materiału drzewnego, co przekłada się na niewielką ilość odpadu i niższe koszty całej inwestycji.

fot. Burkietowicz 

Produkcja

Produkcja odbywa się na wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych, często dedykowanych dla danego elementu konstrukcyjnego. Zmechanizowanie tego procesu przy użyciu nowoczesnego parku maszynowego sprzyja optymalnemu zagospodarowaniu materiałów. Elementy są prefabrykowane w taki sposób, aby były gotowe do transportu i montażu na budowie.

Montaż

W przypadku domów prefabrykowanych w szkielecie drewnianym montaż przebiega precyzyjnie. Najczęściej elementy są przenoszone i montowane bezpośrednio ze środków transportowych przy użyciu specjalistycznego sprzętu – dźwigów lub żurawi. Sam sposób łączenia ze sobą poszczególnych elementów uzależniony jest od danego projektu.

fot. Burkietowicz 

Zalety budownictwa prefabrykowanego w szkielecie drewnianym:

Opisywany wyżej szybki i precyzyjny montaż to jedna z największych zalet budownictwa prefabrykowanego w szkielecie drewnianym. Co dokładnie oznacza bardzo szybka budowa domu w tej technologii? Sam dom może powstać nawet w 3 miesiące. Mowa tu o stanie gotowym do zamieszkania. Ten czas jest ważny nie tylko ze względu na szybką możliwość wprowadzenia się, ale i koszty całej inwestycji, które znacząco się zmniejszają. Sprawdza się tu zasada „czas to pieniądz”. A skoro o pieniądzach mowa…

Prefabrykację w szkielecie drewnianym charakteryzuje niezmiennie atrakcyjna cena w porównaniu do budownictwa murowanego. Koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w I kwartale 2022 r. GUS określił na 5252 zł. W przypadku domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej można zaoszczędzić. Broker finansowy Expander podaje, że wybudowanie 1 m2 domu w tej właśnie technologii to kwota od 1500 do 2300 zł plus wykończenie w zależności od przyjętego standardu nie więcej niż 1300 zł. Ceny podlegają obecnie gwałtownym fluktuacjom, ale na przestrzeni lat technologia szkieletowa zawsze była ańsza od tej murowanej. Przy czym, jak opisywano wyżej zapewnia ona doskonałą precyzję i wytrzymałość. Dodatkowo inwestor zyskuje 10% powierzchni użytkowej, ponieważ przekroje drewna gwarantujące bezpieczeństwo i stabilność potrzebują mniej miejsca niż betonowe ściany.

Dom drewniany w szkielecie drewnianym może powstawać o każdej porze roku. Szybkość montażu i modułowość konstrukcji, to gwarancja sprawnego zamknięcia bryły budynku. Poza tym budownictwo prefabrykowane, oprócz osobnego etapu stawiania fundamentów nie wymaga prowadzenia tzw. prac mokrych.

Drewno to materiał odnawialny. Drzewa i pozyskiwane z nich drewno doskonale akumulują CO2. Drewno jest uznawane za materiał bez wątpienia energooszczędny. Nie bez znaczenia jest również jego współczynnik przenikania ciepła u dla przegród pionowych i dachów. W budynkach o lekkim szkielecie drewnianym współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne kształtuje się w granicach 0,15 ÷ 0,30 W/m2. To pozwala na ekonomiczne eksploatowanie prefabrykowanych budynków w szkielecie drewnianym. Ekologiczna i ekonomiczna charakterystyka budownictwa prefabrykowanego w drewnie pozwala z łatwością spełniać surowe dziś normy budowlane i spokojnie patrzeć w przyszłość, jeśli chodzi o wyzwania związane z założeniami europejskiego Zielonego Ładu.

Aby cieszyć się z zalet tego budownictwa zapraszamy do współpracy z jednym z najbardziej zaufanych partnerów na rynku. www.burkietowicz.pl

63-430 ul. Kaliska 47, Odolanów, woj. wielkopolskie
tel. +48 62 733 83 30,